22. února 2013 9:07 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Lyžování jako v peřince, hlásí vlekaři

Podmínky pro lyžování jsou ideální, hlásí vlekaři z celé republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podmínky pro lyžování jsou ideální, hlásí vlekaři z celé republiky. | foto: ČTK

Počasí letos vyznavačům zimních sportů přeje, podmínky pro lyžování jsou před víkendem vynikající. Sjezdovky i běžecké stopy navíc v týdnu ještě vylepšil přírodní sníh, kterého na horách napadlo kolem 30 centimetrů. Na své si ale díky sněhové nadílce přijdou i lyžaři v níže položených oblastech.

"Podmínky jsou suprové. Napadl prachový sníh, chybí nám snad jen sluníčko," řekl Karel Šrubař z areálu na Pustevnách v Beskydech. Podle něj sice po ukončení jarních prázdnin na Brněnsku a v Polsku mírně ubylo návštěvníků, víkend by se však měl i díky začínajícím prázdninám ve Zlínském kraji vydařit. Běžkaři navíc na Pustevnách najdou desítky kilometrů upravených tras. "Projíždíme je pravidelně, jsou v perfektním stavu," uvedl Šrubař.

Na jihu Čech jsou také ideální podmínky pro lyžaře. Ve skiareálech leží přes metr sněhu s prašanovým povrchem. Zejména na Šumavě jsou upravené desítky kilometrů bílých stop pro běžkaře. I v následujících dnech bude podle meteorologů zimní počasí, bude mrznout a sněžit.

Ve skiareálu Lipno podle mluvčího Jiřího Falouta leží metr sněhu. V týdnu napadl další přírodní sníh, teploty se pohybují pod nulou, k dispozici mají lyžaři přes osm kilometrů sjezdových tratí a běžkaři mohou vyrazit do stop o délce přes 40 kilometrů.

Podmínky pro lyžování jsou ideální, hlásí vlekaři z celé republiky.

"Únor je na podmínky k lyžování velmi mimořádný. Sice slunečních dnů bylo méně než je obvykle, zato připadlo hodně přírodního sněhu a i přes den jsou teploty stále pod nulou. Sjezdovky mají vynikající kvalitu a lyžování je velká pohoda," řekl Falout.

Výborné podmínky a čerstvý prašan nabízejí před víkendem lyžařské areály v Karlovarském kraji. Kvalitě sjezdovek pomáhá pravidelné sněžení. A přestože v Karlovarském kraji jsou právě jarní prázdniny, u vleků a lanovek jsou minimální fronty, uvádějí provozovatelé areálů.

Pozor na laviny

Jeseníky během uplynulých dvou dnů pokryla další sněhová vrstva. Podle horských záchranářů napadlo až 30 centimetrů sněhu. V horách ho nyní leží až 110 centimetrů. Lyžařské podmínky jsou ideální, o víkendu by měly být upravené i běžecké trasy. Ode dneška platí i kvůli nové sněhové nadílce třetí stupeň lavinového nebezpečí.

Skvělé podmínky hlásí také z areálu v Zadní Telnici v Ústeckém kraji. "Je tu 20 centimetrů prachového sněhu, pod tím je to upravené, takže lidé jsou nadšení," popsal šéf areálu Jindřich Holinger. Podle jeho slov se sjezdovky zaplňují díky dětem a studentům, kteří tu tráví jarní prázdniny, areál pro ně navíc připravil slevovou akci. "Děti do 12 let jezdí za 100 korun na den, studenti do 18 let za dětské jízdné, tedy čtyři hodiny za 200 nebo celodenní za 250 korun," řekl Holinger s tím, že akce potrvá měsíc.

Podmínky pro lyžování jsou ideální, hlásí vlekaři z celé republiky.

 superlativech se vyjadřují provozovatelé lyžařských areálů v Libereckém kraji o současných podmínkách k lyžování. K dokonalosti podle nich chybí jen slunce a modrá obloha, zataženo ale má být i o víkendu. Na sjezdovkách leží až 160 centimetrů prachového sněhu.

"Když bude sluníčko, tak to budou azurové Alpy," uvedl majitel areálu Rejdice Martin Martínek. V areálu na pomezí Jizerských hor a Krkonoš mají až 110 centimetrů sněhu. "Jak lyžařská, tak i adrenalinová část areálu je špičkově upravená. Podmínky jsou maximálně ideální," dodal.

Zimní střediska v Pardubickém kraji nabízejí před víkendem lyžařům sjezdovky, na nichž místy leží téměř jeden a půl metru sněhu. Díky sněžení jsou na horách velmi dobré podmínky také pro běžecké lyžování. Na sjezdovky mohou lidé zamířit i v níže položených oblastech.

Lyžování jak v peřince

Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji hlásí po sněžení v minulých dnech ideální podmínky pro milovníky zimních sportů. Například v areálu Černá hora v Krkonoších připadlo za posledních tři dny 30 až 40 centimetrů sněhu, řekl Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec.

"To lyžování je díky novému sněhu jak v peřince, na sjezdových tratích je zhruba 100 centimetrů sněhu, což je nejvíce během současné zimní sezony," řekl Hynek. Dodal, že díky sněžení nejsou na sjezdových tratích žádné ledové plotny. Vlekaři se snaží průběžně upravovat i běžecké tratě pro běžkaře.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KVALIFIKOVANÝ PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz