19. prosince 2011 9:49 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Lyžování v Alpách? Češi volí jistotu: ledovce

Lyžování- ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžování- ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Češi jsou letos při výběru lyžařských zájezdů do Alp kvůli nejistým sněhovým podmínkám opatrní. Jistí se výběrem výše položených středisek a lyžování na ledovcích.

V mnoha alpských střediscích stále ještě není ideální množství sněhu, situace se ale v minulém týdnu zlepšila; napadl přírodní sníh a teploty pod bodem mrazu také umožnily umělé zasněžování, informovali zástupci českých cestovních kanceláří a agentur.

Některé cestovní kanceláře kvůli menšímu množství sněhu v Alpách přesouvaly předvánoční termíny zájezdů, řekla manažerka prodeje cestovní agentury Zájezdy.cz Kateřina Komedová. Sněhová pokrývka v lyžařských areálech podle ní dosahuje maximálně výšky třiceti centimetrů.

Seiser Alm v Jižním Tyrolsku

"Klienti jsou s nákupem lyžařských zájezdů velmi opatrní, protože je výrazně méně sněhu než v minulých letech" uvedl produktový manažer cestovní agentury Dovolena.cz Petr Pěcha. V níže položených alpských střediskách podle něj stále fungují vleky jen v omezené míře. V příštím týdnu ale čeká výrazné zvýšení prodeje zájezdů, protože mají přijít další sněhové přeháňky.

Raději ledovec

Na předvánoční období si čeští klienti podle mluvčího cestovní kanceláře Čedok Tomáše Brejchy kupují lyžařské zájezdy zpravidla už v září nebo říjnu. Letos si kvůli obavě o množství sněhu vybírali výše položená střediska a ledovce, dodal. Podle Pavlíny Pešové z cestovní kanceláře Firo-tour se nyní místo lyžařských zájezdů už prodávají zejména zájezdy na jaro a léto příštího roku.

Nej tipy: 101 nejlepších lyžařských středisek

Magazín LN 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Nejlepší lyžařská střediska, nejdelší sjezdovky i nejkouzelnější velehorská zákoutí, o tom všem se dočtete ve speciální magazínu Lidových novin 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Navíc získáte skipas zdarma.

Více informací najdete ZDE

Žebříčkům prodeje lyžařských zájezdů podle Komedové vévodí Itálie. Do sousedního Rakouska se totiž mnoho českých lyžařů vydává na vlastní pěst bez cestovní kanceláře, a to se v prodeji odráží. Výrazně v poslední době klesl zájem o Francii. "Ukazuje se, že pro české lyžaře jsou francouzská střediska příliš daleko, stoupají náklady na dopravu, ubytování je oproti Rakousku spíše průměrné a kvalita sjezdovek je srovnatelná," vysvětlila Komedová.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz