30. listopadu 2012 13:49 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Magická planina uprostřed hor a 66 km sjezdovek

Alpe di Siusi v Jižním Tyrolsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alpe di Siusi v Jižním Tyrolsku. | foto: suedtirol.info

Jedna ohromná alpská louka, kde se v létě pase dobytek a v zimě prohánějí lyžaři. Zdejší sjezdovky jsou příjemně carvingové, většinou překonávají 400metrové převýšení bez ostrých sklonů. Takových je 66 km sjezdovek oblasti Seiser Alm/Alpe di Siusi v Jižním Tyrolsku.

To vyhovuje především rodinám s dětmi, které tu bývají oblíbenou klientelou. Krásné výhledy, široké sjezdovky, bohatý program pro rodiny s dětmi, ale i spousta dalších aktivit jako třeba lednový Swing on Snow, týdenní hudební festival, dělají ze Seiser Alm místo, které byste neměli minout.


Rodiny s dětmi

Několik dětských parků, lyžařské školy, bezpečnost při přepravě dětí na lanovce i na svahu – to jsou důvody, proč se Seiser Alm pravidelně umisťuje na předních příčkách žebříčku německého automotoklubu ADAC o nejpřátelštější rodinná střediska.

A rodiny s dětmi na to slyší. Není divu, vždyť tratě jsou širší než kdekoliv jinde, nehrozí ani srážky se stromy, protože ty tu téměř nejsou. Jedná se o velkou pastvinu, kam v létě farmáři vyhánějí své krávy. Většina sjezdovek má navíc pro děti přívětivý sklon.

Se skipasem Dolomiti Superski zde děti do osmi let lyžují v doprovodu rodiče zdarma. Areál má pro rodiny rodinné balíčky (například ubytování pro děti zdarma). S permanentkou na Seiser Alm můžete vyrazit i do střediska Gröden/Val Gardena, které uspokojí i nejnáročnějšího lyžaře.

A lyžování tu bude děti bavit. Vzít je tu můžete na čarodějnický okruh (Skitour Hexen), který vede přes kouzelnické boule, zajedou si slalom mezi pohádkovými figurkami a přečtou historky o čarodějnicích.

Nechybějí dětská lyžařská hřiště – například Ski Fun Park for Kids a Europark, po sjezdovce jezdí i mini-express vlak.


Swing on Snow

Už sedmým rokem se zdejší sjezdovky, horské chaty a chalupy, náměstíčka rozezní hudbou a lyžařské středisko Seiser Alm se promění v jedno velké pódium. Vyrazit sem můžete na akci s názvem Swing on Snow.

Festival trvá osm dnů a návštěvníkům nabízí nejrůznější hudební styly – mix jazzu, soulu, popu a klasické hudby. Většinou zde hrají kapely, které pocházejí z alpských regionů a na svých koncertech se snaží ukázat, jak se jim daří propojit různé hudební styly s místní alpskou muzikou. A že se jim to daří, ukazuje i zájem návštěvníků, spousta z nich si festival nenechá ujít a každý rok se sem vracejí.

A je to velký zážitek upíjet po lyžování pivo a poslouchat v úžasné kulise Dolomit, které jsou na seznamu UNESCO, živou hudbu. Sedmý ročník festivalu se koná od 20. do 27. ledna 2013. Každý den se hrají tři koncerty – v 10.30, ve 13 a 21 hodin.

Nejen lyžování

Čekáte od dovolené něco jiného než jen lyžování? Pak musíte navštívit Seiser Alm, - má bohatou nabídku zimních aktivit. Vyrazit můžete na běžky, dopřát si lze procházky na sněžnicích i túry.

Zdejší běžecké tratě na největší alpské louce jsou vyhlášené, je jich tu na 80 kilometrů - v horní části střediska je pro běžkaře i pěkné zázemí. Jezdí sem trénovat například skandinávské týmy. Tratě tu upravují na klasiku i na bruslení. 25. ledna 2013 se tu jede i noční závod Moonlight classic.

Kde najít důležité informace?

Informace o oblasti Seiser Alm najdete na: www.seiseralm.it


• Další informace o dovolené v Jižním Tyrolsku najdete na www.suedtirol.info

nebo na www.facebook.com/jiznityrolsko


• Dobrý zdrojem informací je i nový magazín Dolomity, který je dostupný i pro iPad a kde můžete nyní vyhrát týden pro dvě osoby v jednom z 49 partnerských hotelů včetně Dolomiti Superskipassu, který zaručuje přístup ke 1200 km sjezdovek.- www.suedtirol.info/magazindolomity

Milovníci vycházek mohou vyzkoušet některou ze značených sněžnicových túr, těch je tu na 30 km. Vypravit se můžete třeba ke zmrzlým vodopádům Rio Freddo. Nouze tu není ani o sáňkařské dráhy. Je jich tu sedm, jedna ve Völs/Fié, další v Seiser Alm. Nejdelší Zallinger měří 4,7 km. Vyzkoušejte let na paraglidu v tandemu, vyrazte na kluziště.

Snowboardisté ocení King Laurin, jeden z nejlepších snowparků v Itálii. Měří 1500 metrů. Nevynechejte ani posezení na některé z teras horských restaurací, výhled na okolní Dolomity je nepřekonatelný.

Josef Pilař

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz