3. dubna 2014 11:45, aktualizováno 4. 4 21:31 Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Malajské Seychely – souostroví Perhentian. Kdo o nich vůbec ví?

To není záběr ze Seychel. Souostroví Perhentian nabízí stejná zákoutí. A za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy To není záběr ze Seychel. Souostroví Perhentian nabízí stejná zákoutí. A za... | foto: archiv CK Marco Polo

Křišťálově čisté modrozelené moře, bělostné písečné pláže lemované bujnou zelenou džunglí, večer nebe plné hvězd – tak nějak si člověk představuje ráj na zemi. Takovýto ráj najdete i na ostrovech Perhentian u malajského pobřeží, které leží jen 21 km od pevniny. Většina návštěvníků sem přichází s jediným cílem – odpočinout si a nedělat vůbec nic. Maximálně lenošit na pláži, šnorchlovat nebo se potápět. Jsou zde jedny z nejkrásnějších pláží v celé Malajsii. Legenda říká, že dva ptáci v letu zkameněli a přeměnili se v ostrovy.

Podceňovaná Malajsie

Vypadá to, že jsou některé země na českém trhu zakleté. Nádherná Indie bojuje o místo na slunci celá desetiletí a zatím z Česka odlétá do Indie stále jen hrstka lidí. Podobně je na tom Malajsie. Možná za to může statut islámské země, možná za to může určitá míra konzervatismu v malajské společnosti, možná za to může absolutní absence propagace. Jisté ale je, že je to veliká škoda. Malajsie si totiž pozornost zaslouží. A to nejen v zimních měsících, kdy každý předpokládá, že je tam teplo a hezky, vždyť je to v Asii. Malajsie má ale dvě tváře (stejně jako Thajsko nebo Srí Lanka) – na západě je úplně jiné počasí, než na východě. A v létě je nádherně právě na východě.

Léto u moře. Malajské souostroví Perhentian.

Léto u moře. Malajské souostroví Perhentian.

Malé ostrůvky pro nadšence

Okázalá tvář malajské turistiky je na ostrovech Penang a Langkawi. Tam investovali obrovské peníze nadnárodní hotelové řetězce a bohatí Malajci. Tam jde o prestiž a vysokou kvalitu. Na východě vše probíhá v mnohem přirozenější podobě, mnohem autentičtěji. Na východě investovali především místní a je to znát. Hotely mají spíš rodinný charakter. Na nic si nehrají, ale zároveň poskytují velmi slušné služby. Většina z nich leží na úžasných plážích. A o to jde většině návštěvníků. O pohodu a skvělé moře, dobré jídlo a odpočinek.

Malé hospůdky na plážích. Výborné jídlo za pár peněz. Perhentian.

Malé hospůdky na plážích. Výborné jídlo za pár peněz. Perhentian.

Zastávka na trase

Kdysi dávno byly Perhentiany pokládány jen za zastávku na lodní trase z Kota Bharu do Kuala Terengganu a Kuantanu. Pulau Perhentian znamená v malajštině „ostrov zastávka“ a ani se jmény dvou ostrůvků, tvořících Perhentiany si nikdo nedělal moc velkou starost. Prostě jeden je Kecil (Malý) a druhý Besar (Velký). Kecil si oblíbili spíš baťůžkáři a Besar návštěvníci, co hledají spíš klid a o něco vyšší standard služeb. Kromě těchto dvou ostrovů patří k souostroví ještě tři malé neobydlené ostrůvky. Nejlepší cesta je letecky do Kota Bharu a odtud rychlou lodí – cesta trvá cca 45 minut. Nejlepším obdobím pro cestování je léto (květen-září), kdy je zde stálé počasí. Mimo tuto dobu je zde monzun a většina hotelů je zavřená, ostrovy jsou v tomto období v podstatě uzavřené. Oba ostrovy odděluje úzký průliv, přes který jezdí vodní taxi.

Přístavní molo na Perhentianu. Sem vkročí vaše noha po připlutí.

Přístavní molo na Perhentianu. Sem vkročí vaše noha po připlutí.

Zapomeňte na běžné vymoženosti

Jednou mne rozesmál jeden klient. Prohlásil, že si s sebou nemusí nic brát, jen kreditku, všechno se dá přece tak snadno opatřit na místě, že se nevyplácí ztrácet čas balením. Když jsem mu tvrdil, že na Perhentianech si na kartu nekoupí nic, kroutil hlavou. Ale na ostrovech není banka, ani bankomat. Možná, že lepší ubytovací zařízení akceptují kartu, ale většina dalších služeb ne. Nejsou tu ani veřejné telefony. Ale kvůli tomu sem přece míříte, abyste zapomněli na evropský stres, abyste si odpočinuli. A bez telefonu a banky se tu určitě obejdete.

Skalnaté pobřeží  Perhentianu je skvělé na šnorchlování.

Skalnaté pobřeží Perhentianu je skvělé na šnorchlování.

Na Long Beach můžete potkat i policajta

Na Perhentian Kecil je nejoblíbenější pláží Long Beach (Dlouhá pláž, Pasir Panjang). Je to krásná pláž s bílým pískem lemovaná levnějšími bungalovy, obchůdky a těmi správnými skvělými vývařovnami, kde se za pár korun moc dobře najíte. A večer je to jediné místo, kam se dá vyrazit za trochou zábavy. Živá rocková kapela v Monkey Baru nadělá dost hluku a s pivem v ruce si můžete užívat večer na pláži pod hvězdami. To že jen kousek od vás sídlí místní policajt, je vám úplně jedno, protože jemu je úplně jedno, co zrovna děláte vy.

Loďky se dají pronajmout za málo peněz a můžete brázdit okolí ostrova...

Loďky se dají pronajmout za málo peněz a můžete brázdit okolí ostrova...

Na protější straně ostrova je další oblíbená pláž – Coral Bay, kterou mají v oblibě hlavně milovníci šnorchlování. Z Long Beach vede do Coral Bay značená stezka džunglí, cesta trvá cca 10-15 minut. Trasa není nijak obtížná.

Malajské Seychely

Komu se líbí velké balvany poházené na bílé pláži, omývané modrým průzračným mořem, nemusí na Seychely. Může s klidem na Perhentiany. Často se jim přezdívá „Malajské Seychely“ a plným právem. Jen je tu levněji. Větší ostrov Perhentian Besar má tři větší pláže, u Perhentian Island Resort, hlavní pláž na západě a pláž v zálivu Teluk Dalam na jihu. Hlavní pláž se táhne až k jižnímu cípu ostrova a je přerušována řadou skalnatých mysů, které se za odlivu dají obejít po souši, ale za přílivu je nutné si vzít vodní taxi. Napříč ostrovem vede značená turistická stezka, která začíná u Perhentian Island Resort a končí u Fauna Beach Chalet v Teluk Dalam.

Trocha romantiky nikoho nezabije. Pláže na Perhentianu romantikou hodně dýchají.

Trocha romantiky nikoho nezabije. Pláže na Perhentianu romantikou hodně dýchají.

Nebojte se a riskněte cestu na Perhentiany

Když jsem před 20 lety poprvé přijel lodí na Samui v Thajsku, nebyla tam žádná asfaltová cesta. Když zapršelo, bylo všude bláta po kotníky a pověstné tuk-tuky klouzaly sem a tam po silnici. Thajci se smáli a užívali té rozkoše, zmazat se až za ušima. Dnes je Samui plné turistů a autenticita je nahrazená pohodlím. V mnoha ohledech je to fajn, ale někdy si člověk povzdechne a zatouží zažít zase něco autentického. A o tom jsou stále ještě Perhentiany. Proto, pokud hledáte pohodu, nádherné moře a trochu autenticity, riskněte to a vydejte se na to mrňavé souostroví. Pulau Perhentian je dobrá zastávka.

Malé hotýlky jsou příjemné a využívají přírodní materiály. Perhentian.

Malé hotýlky jsou příjemné a využívají přírodní materiály. Perhentian.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.


TO NEJLEPŠÍ Z BALI + POBYT U MOŘE

Vydejte se s námi poznat božské Bali - jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské balijce. Užijte si 3 dny plné poznávání a pak relaxujte u moře.

Pro pobyt u moře si sami zvolte hotel z naší nabídky, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pobyt u moře je možné dle vašich požadavků prodloužit či zkrátit.

Pro zájemce rádi zajistíme na zpáteční cestě zastávku v Singapuru, kde vám bude k dispozici česky mluvící delegátka!!!!


Zavlažování políček je velmi důmyslné a umožňuje zemědělcům obdělávat...

Zavlažování políček je velmi důmyslné a umožňuje zemědělcům obdělávat...

Termín : 21.4. a pak každý týden do konce srpna

Cena :  47.900,-

Více informací o zájezdu

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.

Pohoda a odpočinek. Souostroví Perhentian.

Pohoda a odpočinek. Souostroví Perhentian.

Více informací o zájezdu

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (čevenec a srpen)

54.900,- (září)

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Stolová hora, symbol Kapského města.

Stolová hora, symbol Kapského města.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,–

Více informací o zájezdu zde

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Kostarika

Kostarika

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,--

Jana Jelínková, Jan Papež - CK Marco Polo

Najdete na Lidovky.cz