Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Malebný ostrov Grado: za skvělým vínem i za golfem

Cestování

  7:00
Pod ochranou Benátek to kdysi bývalo rybářské městečko. Pod správou Rakousko-Uherska se později stal vyhlášenými lázněmi. Dnes je malebný ostrůvek Grado přímořským letoviskem se spoustou možností. Na své si tu přijdou plážoví povaleči, fanoušci golfu i cykloturistiky nebo milovníci skvělého vína.

Collio je vyhlášenou oblastí skvělého vína. foto: Shutterstock

Koštování vína na skútru

Collio, část severoitalského regionu Friuli, je vyhlášenou oblastí skvělého vína. Většina italských venkovanů se zde drží hesla "Na všechno je času dost" a během krátkého soužití s nimi vám brzy přijde, že se tu čas opravdu zpomalil. Hostiteli jsou ale vzornými. Milovníci vína si mohou zdarma půjčit žlutý skútr a s ním se vydat na košt po místních vinařstvích a hospůdkách. Jen pozor na hladinu alkoholu v krvi – při řízení nesmí přesáhnout 0,5 promile. Za návštěvu stojí i octárna Josky Sirka. Svůj ocet kvasí a nechává zrát dva roky. Navíc nabízí příjemné ubytování.

Ostrov Grado:

Ostrov Grado, to není jenom moře a spousta výletů po okolí. Grado je také golf.

Ostrov Grado, to není jenom moře a spousta výletů po okolí. Grado je také golf. Mistrovské hřiště místního Grado Golf Clubu, kde je možné se také ubytovat, je doporučováno všem, kteří holdují zeleným fairwayím. Jeho osmnáctka měří něco málo přes šest tisíc metrů a má výbornou pověst. Známá je především první jamka – třípar s ostrovním greenem si vysloužil přezdívku „evropské Sawgrass“, protože připomíná jamku ve vyhlášeném resortu na Floridě.

Jadran na rozhraní dvou zemí

Ještě blíž Gradu než známé Benátky je jiný významný přístav, Terst. Město leží přímo na italsko-slovinských hranicích a z jeho pláží u průzračného Jaderského moře vidíte na pevniny obou zemí. Pravidelnou trajektovou linkou si také snadno vyrazíte na výlet až do Chorvatska. Terst, schovaný pod skalnatými útesy, má své historické kouzlo: na turisty tu čekají svatyně mnoha vyznání, např. jedna z nejvýznamnějších synagog v Evropě, muzea i dochované zbytky římské kolonizace. Za návštěvu stojí díky výhledu na město i hrad San Giusto.

Přístav Terst.

Tam, kde suší prosciutto

V nedaleké farmářské oblasti Piccolo Collio zažijete opravdový kulinářský zážitek. Na farmě Zoff, která zásobuje celý zdejší region, můžete klidně přespat a levně ochutnat čerstvé jogurty a sýry. Kousek dál leží vesnička Sauris se sídlem D’Osvaldo, kde do dokonalé chuti zpracovávají vyhlášenou parmskou šunku prosciutto s využitím původních konzervačních postupů. Ve dvouletém procesu tu suší tisíce šunkových kýt. Mnohé z nich jsou rezervovány dlouho dopředu. Můžete i vy – stačí jen zaplatit v přepočtu zhruba tři tisíce korun.

Sušení prosciutta.

Z horkého písku k velehorám

Z pláží v Gradu je to jen několik kroků k cyklostezkám, po nichž můžete na kole či in-line bruslích cestovat mezi ostrůvkem a pevninou. Skvělé možnosti tu ale jsou i pro horskou turistiku. Pár desítek kilometrů od pobřeží se nad farmářskými vesničkami majestátně tyčí italské Alpy, které vás doprovázejí téměř až k rakouskému přechodu. Rozhled do všemožných končin nabízejí i Dolomity, které autem z Grada také nejsou daleko. A kdo míří úplně nejvýš, ten ať se vydá třeba do střediska Famiglia Marzola, kde ho lanovka vyveze až na vrchol hory.

Autor: