Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Mallorca: nejen moře, ale i hory

Mallorka a její malebné domky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mallorka a její malebné domky | foto: autor / profimedia

Klišé o perle západního Středomoří se můžete klidně vysmívat. Jakmile ale ostrov poznáte blíže, pochopíte. Přívětivé moře. Od moře blízko do hor. Ideální podmínky pro cykloturistiku i pěší túry. Ráj na Zemi.

Koupání až do podzimu

Metropole Palma vás okouzlí – katedrálou, hradem, půvaby starého města, leskem a elegancí.

Divoké horstvo rámuje obzor. Slunce na zdejší blankytné moře svítí dlouho a umožňuje koupání do pozdního podzimu. Palma, vlídná metropole, vás okouzlí – katedrálou, hradem, půvaby starého města, leskem a elegancí. Atmosférou je podobná Barceloně. Nevěříte, že i tady najdete nádherné pláže? Pohodlně a levně k nim dojedete městským autobusem. Zkuste pláž Cala Mayor, najdete ji pod svahy subtropických zahrad s vilami a hotely, v sousedství královské rezidence.

Historickým vlakem na sever

Z náměstí Plaça d’Espanya vyjeďte historickou železnicí

Z náměstí Plaça d’Espanya vyjeďte historickou železnicí. Postavili ji v roce 1912 a je jednou ze dvou, které tu zůstaly v provozu. Za městem se otevře úchvatné panoráma pohoří Serra de Tramuntana. Rozeklané skalnaté vrcholy, na svazích olivové háje. Vlak jede mezi strmými srázy z tunelu do tunelu; za každým dalším je pohled na krajinu čím dál úchvatnější. V občasných zastávkách to cestujícím nedá. Vybíhají ven a cvakají fotoaparáty. Po 27 km přijedete k cíli: Sóller.

Sóller v Údolí pomerančů

Sto let stará tramvaj vás odtud vyveze mezi pomerančovými sady k přístavní části Port de Sóller.

Pod korunami platanů je náměstí plné kavárenských stolků. Jděte do Ca’n Prunera v krásně restaurovaném secesním paláci; má úžasné, nečekané sbírky světového výtvarného umění. Sto let stará tramvaj vás odtud vyveze mezi pomerančovými sady k přístavní části Port de Sóller. Žádné obří hotelové komplexy, místo toho nábřeží, tramvaj, mořská zátoka lemovaná strmými horami, pláže. Lidské měřítko. Přívětivé rybářské a výletní městečko, východisko do hor.

Na výlet po ostrově

Mallorka a její malebné domky

Kolo si tu snadno vypůjčíte, na túry ale můžete i pěšky. Hustá síť autobusových spojů vás rychle doveze leckams na ostrově, odkud pokračujete po svých. Okouzlující kamenné horské město Deia s dalekými výhledy dolů k moři bylo domovem mnoha malířů, i Picassa. Vklášteře v nedaleké Valldemosse prožili zimu 1838–1939 Frédéric Chopin s George Sandovou. A ve zdejší ulici Carrer de la Rosa najdete vinotéku s excelentními místními víny. Jsou opravdu skvělá, stejně jako místní kuchyně!

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...