Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Masopustní oslavy vrcholí. Průvody masek vyrazí na Tučné úterý

Cestování

  6:40
PRAHA - Masopustní oslavy tradičně vyvrcholí na Tučné úterý. V Praze půjde v průvodu na Žižkově i sedmimentrová loutka anděla, maškary projdou i Břevnovem. Tradici si připomenou například i v Ostravě nebo Hradci Králové. Masopustní obchůzky z obcí v okolí Hlinska jsou od roku 2010 součástí kulturního dědictví UNESCO.

K masopustním průvodům tradičně patří i pestrobarevné kostýmy. foto: ČTK

Masopustní oslavy v Praze na Žižkově zakončí průvod. Vyjde v 17 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad ke stadionu fotbalové Viktorky. V průvodu budou hudebníci, chodci na chůdách, artisté a obří loutky andělů a prasátek.

„Během trasy se účastníci budou moci posilnit dobrotami, které budou zadarmo k dostání všem, co se zapojí do průvodu,“ lákají návštěvníky v maskách pořadatelé.

PSALI JSME:

Pražskou obdobu italského karnevalu, festival Carnevale Praga, v úterý zakončí koncert barokní hudby v Clam-Gallasově paláci. Slavit se bude také na Tylově náměstí na Vinohradech, program slibuje kromě původu masek například malování na obličej. Průvod maškar projde také Břevnovem, vyrážet budou v 16 hodin od KC Kaštan. V úterý a ve středu budou masopustní dobroty prodávat stánkaři na farmářských trzích na Smíchově.

V Ostravě pochovají basu

Většina českých a moravských měst a obcí si oslavy masopustu odbyla už o víkendu. Po celý den si budou staročeskou tradici připomínat také v Hradci Králové na náměstí 28. října. Ve stylu antických oslav pojali masopust pořadatelé v Ostravě pod heslem Veselme se s Bakchem a Dionýsem, dojde ale i na tradiční pochovávání basy. Masopust v úterý odpoledne oslaví také například v Příboře na Novojičínsku, Uničově na Olomoucku nebo Strání na Uherskohradišťsku.

Tučné úterý je posledním dnem oslav, následující Popeleční středou začíná období půstu před Velikonocemi.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat