Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Masopustní oslavy vrcholí. Průvody masek vyrazí na Tučné úterý

Cestování

  6:40
PRAHA - Masopustní oslavy tradičně vyvrcholí na Tučné úterý. V Praze půjde v průvodu na Žižkově i sedmimentrová loutka anděla, maškary projdou i Břevnovem. Tradici si připomenou například i v Ostravě nebo Hradci Králové. Masopustní obchůzky z obcí v okolí Hlinska jsou od roku 2010 součástí kulturního dědictví UNESCO.

K masopustním průvodům tradičně patří i pestrobarevné kostýmy. foto: ČTK

Masopustní oslavy v Praze na Žižkově zakončí průvod. Vyjde v 17 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad ke stadionu fotbalové Viktorky. V průvodu budou hudebníci, chodci na chůdách, artisté a obří loutky andělů a prasátek.

„Během trasy se účastníci budou moci posilnit dobrotami, které budou zadarmo k dostání všem, co se zapojí do průvodu,“ lákají návštěvníky v maskách pořadatelé.

PSALI JSME:

Pražskou obdobu italského karnevalu, festival Carnevale Praga, v úterý zakončí koncert barokní hudby v Clam-Gallasově paláci. Slavit se bude také na Tylově náměstí na Vinohradech, program slibuje kromě původu masek například malování na obličej. Průvod maškar projde také Břevnovem, vyrážet budou v 16 hodin od KC Kaštan. V úterý a ve středu budou masopustní dobroty prodávat stánkaři na farmářských trzích na Smíchově.

V Ostravě pochovají basu

Většina českých a moravských měst a obcí si oslavy masopustu odbyla už o víkendu. Po celý den si budou staročeskou tradici připomínat také v Hradci Králové na náměstí 28. října. Ve stylu antických oslav pojali masopust pořadatelé v Ostravě pod heslem Veselme se s Bakchem a Dionýsem, dojde ale i na tradiční pochovávání basy. Masopust v úterý odpoledne oslaví také například v Příboře na Novojičínsku, Uničově na Olomoucku nebo Strání na Uherskohradišťsku.

Tučné úterý je posledním dnem oslav, následující Popeleční středou začíná období půstu před Velikonocemi.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat