Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Maxipsovy narozeniny. Vydejte se za ním do Kadaně a oslavte je s ním

Cestování

  6:01
Rumcajs je doma v Jičíně a v lese Řáholci, Krakonoš v Krkonoších, Čtyřlístek v Doksech. Svůj domov má i hrdina večerníčků Maxipes Fík. Vypravit se za ním můžete do Kadaně, kde je po něm pojmenováno nábřeží se sochou. Na sobotu 2. června se tam chystá oslava Fíkových narozenin.

Večerníček o Maxipsu Fíkovi a holčičce Áje stvořil výtvarník Jiří Šalamoun, hlas mu propůjčil Josef Dvořák a hudbou doprovodil Petr Skouma foto: Česká televize

Pohádkový příběh o velikém psovi a holčičce Áje začal jinde než v Kadani. Bylo nebylo, ve vesnici Ahníkov na cestě k sadům stávala chaloupka a v ní měli velkého psa. Jinak toho v obci moc nebylo, tedy když nepočítáme renesanční zámek, náves s parkovou úpravou, kapli a tradici pěstování chřestu. Pošta a četnická stanice bývaly v blízkých Kralupech, do školy chodily ahníkovské děti do Zásady. Tam dělal ředitele Rudolf Čechura, který se jednoho dne od dětí dozvěděl o tom velkém psovi – a protože nebyl jen učitel, ale také spisovatel a scenárista, vymyslel o něm příběh. 

Kadaň a UNESCO?

Na národním indikativním seznamu UNESCO jsou zapsána místa, která Česko během příštích let chce nabídnout k zápisu na Seznam světového dědictví. K Betlému u Kuksu, horskému hotelu a televiznímu vysílači na Ještědu či renesančním domům ve Slavonicích by Kadaňští rádi připojili gotický Františkánský klášter s poutním kostelem Čtrnácti svatých pomocníků. Hlavním magnetem by mohly být vzácné sklípkové klenby, kamenné náhrobky sochaře a kameníka Ulricha Creutze nebo malby z okruhu malíře Lucase Cranacha staršího. V klášterní zahradě si prohlédnete vinohrad, chmelnici a výběhy hospodářských zvířat. www.mesto-kadan.eu

Tehdy se někde v kraji mezi Zásadou, Kralupami a Ahníkovem narodil mluvící inteligentní pes alias maxipes Fík, kterého znáte z televizních večerníčků. Maxipsa Fíka se ujali výtvarník Jiří Šalamoun, herec Josef Dvořák a hudebník Petr Skoumal. Pamatujete? „Jmenuje se Rek,“ řekl tatínek. „Fek,“ opakovala Ája, která ještě neuměla říct r. „Rek!“ rozzlobil se tatínek, „a ne Fek! To už můžeš rovnou říkat Fík.“A tak začala Ája říkat pejskovi Fík.

Fík slaví narozeniny

S Ahníkovem, Zásadou i Kralupami to ale šlo z kopce. Jejich život skončil v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy – vyjádřeno úředním jazykem – „ustoupily těžbě hnědého uhlí“. Zbylo pár starých fotek, smutek, vzpomínky pamětníků a měsíční krajina mezi Chomutovem, Kadaní a přehradou Nechranice, kde zmizelé vesnice nepřipomíná vůbec nic.

Maxipsa Fíka se místo neexistujícího Ahníkova ujalo město Kadaň. Před pár lety po něm pojmenovali nábřeží řeky Ohře, a to v úseku od bývalého špitálu až k vodní nádrži. Dnes tu stojí socha Fíka s Ájou, dětské hřiště a několik herních prvků, do řeky vybíhají mola a pod hrází usnadňuje cyklistům jízdu visutá cyklistická lávka, zasazená ve skále nad řekou Ohří. Měří necelých sto metrů a nese jméno Vítka Brandy, projektanta, který tragicky zahynul záhy po jejím dokončení.

Kadaňský klášter s poutním kostelem Čtrnácti svatých pomocníků

V sobotu 2. června bude nábřeží Maxipsa Fíka společně s Amfíkem jedním z hlavních dějišť Fíkových narozeninových oslav. Protože přerostlý a superinteligentní pes byl navíc odborníkem v mnoha směrech, jeho dovednosti inspirovaly i autory zábavné soutěžní hry družstev. Přijeďte a podívejte se, co obnášejí disciplíny ve skoku pro něco, mazlení s broučky, koulování nebo závod nazvaný „nekecej a pádluj“.

Oči mistra Mikuláše

Nábřeží nepatří jen Fíkovi, ale také slavnému hodináři Mikulášovi z Kadaně, který prý v roce 1410 pomohl zdokonalit orloj na Staroměstské radnici v Praze. Na rozdíl od toho, co vypráví jedna ze starých pověstí, při tom sice nepřišel o oči (i když patrně byl předlohou pro postavu mistra Hanuše), ale mnoho toho o něm přesto nevíme. Neví se ani to, kde stával jeho rodný dům, a tak je dvakrát zvětšená kopie původního hodinového stroje pražského orloje umístěna na nábřeží v centru města, přímo pod kadaňským hradem. Neobvyklý stroj si můžete prohlédnout i z druhé strany, a protože navíc staroměstský orloj v současné době pohání jiný, modernější mechanismus, kadaňský hodinový stroj je vlastně originálnější než ten pražský.

Není to jediná zvláštnost, kterou byste ve městě měli navštívit. Dalším zajímavým místem je Katova ulička, která spojuje historické centrum se Špitálským předměstím. V nejužším místě měří 66,1 cm a v knize tuzemských rekordů je vedena jako nejužší ulice v Česku. Dostanete se do ní z východní strany hlavního náměstí mezi domy č. 76 a 77, opačný konec ústí do ulice Na Příkopě. Traduje se, že někde v jejích zdech byste našli ostatky rouhavé jeptišky, která tu byla zaživa zazděna. Potkat ji prý můžete vždy o půlnoci, kdy v uličce straší, společně s Ignácem Kaylem, posledním kadaňským katem.

Zámostí v Třebíči

V Třebíči se 1. a 2. června koná letní festival Zámostí. Kromě šňůry koncertů budou oba dva dny otevřené hlavní památky, tedy Zadní synagoga, Městská věž, bazilika sv. Prokopa, expozice Cesty časem i rozhledna Vodojem Kostelíček. Dárkem pro všechny návštěvníky je večer nazvaný Zámostí v modrém. Lampy a další světelné artefakty v židovské čtvrti září modře, z různých zákoutí zní hudba, kavárny, hospůdky a cukrárny mají otevřeno dlouho do noci. Zámostí v modrém je zdarma, program začíná za šera. www.zamosti.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!