Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
18. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Města duchů. Navštivte 10 opuštěných míst

Kolmanskop, Namibie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolmanskop, Namibie | foto: google.maps.com

Máte rádi tajemno? Zapomeňte tedy na pláže a přeplněná města a vydejte se na opuštěná místa. Měst duchů, prázdných a vybydlených, je po celém světě několik. Vybrali jsme pro vás deset z nich:

BODIE, KALIFORNIE

Bodie, USA


Americké městečko Bodie v Kalifornii je ukázkovým městem duchů ještě z dob divokého západu. Bylo založeno v roce 1876 jako malé hornické městečko a do roku 1880 se rozrostlo na 10 000 obyvatel, kteří přišli za zlatem. V dobách jeho největší slávy tam fungovalo 65 barů a salónů a i pravá Čínská čtvrť.

Bodie, USA

Zlato ale zmizelo a Bodie se začalo pomalu vylidňovat. Na začátku 20. století tu žilo už jen několik desítek stálých obyvatel, ale i ti nakonec odešli po velkém požáru z roku 1932. Některé budovy ale zůstaly v zachovalém stavu, a to včetně nábytku a vnitřního vybavení. Bodie bylo v roce 1961 prohlášeno za národní památku a zůstalo otevřené jako turistická atrakce.


MILOVICE, ČESKÁ REPUBLIKA

Opuštěný panelák v Milovicích.


Město duchů s dobrým koncem, to jsou Milovice. Leží kousek od Prahy na hranici bývalého vojenského prostoru. Po obsazení Československa v roce 1968 se sem postupně nastěhovalo téměř 100 tisíc sovětských vojáků.

Milovice, bývalý kulturní dům

Vyrostly nové panelákové byty, kulturní centrum a mnoho dalších budov, které však po odchodu vojsk zely prázdnotou. Proto byly Milovice nazývány město duchů. To už ale nyní neplatí. Milovice totiž většinu svých opuštěných paneláků zrekonstruovaly a město se opět zaplnilo. Vybydlené domy tu ale stále najdete. Za letištěm Boží Dar je celé sídliště opuštěných, vypleněných paneláků zarůstajících lesem.

PRIPJAŤ, UKRAJINA

Opuťěný zábavní park v Pripjati


Pripjať je opuštěné město v Polesí na Ukrajině, v těsné blízkosti jaderné elektrárny Černobyl. Původně mělo sloužit jako sídliště pro přibližně 50 000 lidí, převážně pracovníků Černobylu a jejich rodin.

Zrezivělé dětské postele a hračky ve školce v opuštěném městě Pripjat, které se nachází jen kousek od Černobylu.

Po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl začala evakuace celého města, řada obyvatel zemřela na nemoci z ozáření. Po evakuaci lidí z této oblasti zůstalo vše tak, jak to tamní obyvatelé zanechali. Na prádelních šňůrách stále visí prádlo kývající se ve větru, velké ruské kolo je stále dominantou celé Pripjati a v obchodech lze stále spatřit vystavené zboží. Dnes je Pripjať "město duchů" - mrtvá, vybydlená zóna.


AGDAM, ÁZERBAJDŽÁN

Agdam, Ázerbajdžán

Tajuplné město Agdam ležící v Ázerbájdžánu mělo okolo 150 000 obyvatel. V současné době je okupováno arménským vojskem, všichni Ázerbájdžánci byli násilně vystěhováni. Arménci se rozhodli město zničit, aby se sem nemohli obyvatelé vracet. Budovy byly vykradeny a následně zde zbyly jen ruiny.


BALESTRINO, ITÁLIE

Balestrino, Itálie


První zmínky o severoitalské středověké Balestrino pocházejí už z 11. století. Tehdy patřila benediktinskému řádu a až do poloviny 20. století v ní žilo kolem tisíce obyvatel. Pak ale geologové zjistili, že se kvůli zemětřesení začala uvolňovat skála a lidé se museli přestěhovat. Balestrino od té doby chátrá.


CRACO, ITÁLIE

Craco, Itálie

Ve středověkém městečku na severu Itálie žili hlavně chudí zemědělci. Pěstování obilí a oliv bylo ale v místních podmínkách náročné a celou oblast zasahovalo zemětřesení.

Craco, Itálie

Koncem 19. století se tak lidé začali stěhovat do USA, poslední obyvatelé odešli v roce 1963, protože většina budov ve městě byla vážně poničená ještě z bojů II. Světové války a hlavně velkým zemětřesením z roku 1959.


KADYKCHAN, RUSKO

Kadykchan, Rusko


Jedno z mnoha měst v Rusku, které se po pádu SSSR přeměnilo na město duchů. Bylo vyprázdněné tak rychle, že dodnes se tam povalují hračky, knihy a další věci. Kdysi tady žilo 12 000 lidí.


KOLMANSKOP, NAMIBIE

Kolmanskop, Namibie


Kolmanskop je pozůstatek města vybudovaného v roce 1908. V období, kdy se v Namibii začaly těžit diamanty. Nachází se v poušti Namib, 10 km od přístavního města Lüderitz v Namibii. Byla zde nemocnice, tančírna, elektrárna, škola, divadlo, kasino, továrna na výrobu ledu a první rentgenová stanice na jižní polokouli. V Kolmanskopu jezdily také tramvaje a byla zde železnice vedoucí do přístavního města Lüderitz. Po 1. světové válce zájem o diamanty upadl, jelikož bylo objeveno jejich významnější naleziště.

Kolmanskop, Namibie

V roce 1956 opustili město poslední obyvatelé. Postupem času písek z pouště Namib zavál místní budovy. Některé jsou ovšem vidět dodnes. Dnes je město oblíbeným cílem turistů.


VAROSHA, KYPR

Varosha, Kypr


Přestože vypadá jako typické letní letovisko, je Varosha už 30 let pusté, prázdné a drátem obehnané město. V roce 1974 ho totiž obsadila turecká armáda a udělala z něj nárazníkové pásmo mezi znepřátelenou řeckou a tureckou částí ostrova. Původní kyperští obyvatelé před armádou utekli pryč a zpátky už se nedostali.


ORADOUR-SUR-GLANE, FRANCIE

Oradour-sur-Glane, Francie

Oradour-sur-Glane je francouzská vesnice ležící v regionu Limousin. Vesnice byla zničena 10. června roku 1944, když bylo 642 jejích obyvatel zavražděno německými Waffen-SS. Ženy a děti byly nahnány do kostela. Muži byli odvedeni do šesti stodol, kde byli zastřeleni. Mířili jim na nohy, protože tak prý pomaleji zemřou. Pak hodili zápalnou bombu do kostela.

Oradour-sur-Glane, Francie

Trosky vesnice byly ponechány ve stavu, v jakém byly po masakru, jako upomínka na německé válečné zločiny ve druhé světové válce.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!