Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Místo, kde se zastavíte a nadechnete. Ve Svaté Kateřině postavili největší ájurvédský pavilon ve střední Evropě

Nový ájurvédský pavilon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový ájurvédský pavilon | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Ve chvíli, kdy vás řidič doveze z městečka Počátky do Resortu Svatá Kateřina pochopíte, že jste se ocitnuli na místě, které má své vlastní – velmi pomalé a příjemné – tempo. Po jediném dni zjistíte, že je zbytečné cestovat kilometry a kilometry daleko, že nemusíte létat do Indie, abyste dokázali meditovat, a že Vysočina nabízí kromě čerstvého vzduchu i jiná kouzla.

Před pěti lety zde ze žulových kamenů, kterých jsou zdejší lesy plné, postavili...
Procházka k prameni řeky Jihlavy kolem pastvin pro zdejší koně (ano, na...

Spisovatel Julius Zeyer zde napsal novelu Dobrodružství Madrány, v původním lázeňském komplexu působil otec jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů Karla Čapka, který se zde během prázdninového pobytu zamiloval do Libuše Solperové, což ho inspirovalo k napsání povídky Helena. Vyvěrají tu dva prameny, které mají jedinečné složení a pramení zde řeka Jihlava. Génius loci zdejšího místa je neopakovatelný. 

V kruhu druidů se medituje za každé denní doby i ročního období

Co je to ájurvéda

O Ájurvédě „Ayur“ znamená život a „Veda“ je v překladu věda. Ájurvéda, pět tisíc let starý léčebný systém, který bere v úvahu vše, co člověka ovlivňuje: životní prostředí, stravu, pohyb, duševní i duchovní život. Svými postupy se snaží o úplné odstranění onemocnění, nikoli pouze vymizení bolestivých stavů a projevů nemoci. Ájurvéda vždy hledá příčinu stavu a harmonizuje všechny tělesné systémy – přivádí tělo zpět k dokonalé rovnováze. Od roku 1982 je Ájurvéda uznána Světovou zdravotnickou organizací jako účinný léčebný systém. Často je nazývána “matkou všech léčebných metod” a dnes konkuruje i nejnáročnějším lékařským vědám a nabízí řešení pro různé zdravotní problémy bez vedlejších účinků a s kladným vlivem na životní styl, např. v boji proti stresu, kde západní medicína téměř selhává. V rámci ájurvédy se hovoří o principu pěti elementů, které jsou základem všeho: voda, země, vzduch, oheň a éter. Tyto prvky se v různých kombinacích objevují v každém z nás a utvářejí naši jedinečnost. Společně tvoří tzv. tri – dóša systém.

Snad to dělá právě dostatek vody nebo přívětivé jehličnaté lesy, že se člověk začne cítit jako doma během chviličky. Resort samotný je rozlehlý, tvoří ho několik budov, nově k nim přibyl Ájurvédský pavilon, který otevřel své brány „unaveným myslím“ právě na začátku jara tohoto roku. 

Nabízí nepřeberné množství ájurvédských procedur, nikde jinde v Česku tohle zažít nemůžete, neboť ve Svatá Kateřině spolupracují se sítí indických indických klinik Kairali odkud také přijíždí indičtí lékaři, kteří personál pocházející taktéž z Indie, školí.

A i kdybyste k východním filosofiím zrovna netíhli, relaxovat zde můžete i jinak. Ke komplexu totiž patří další čtyři kilometry čtvereční lesů, luk a míst, které za probádání stojí. 

Procházka k prameni řeky Jihlavy kolem pastvin pro zdejší koně (ano, na vyjížďku můžete) a kamenného kruhu druidů. To je první místo, kde byste se měli zastavit ať už od hlavní budovy míříte kamkoli. 

Před pěti lety zde ze žulových kamenů, kterých jsou zdejší lesy plné, postavili novodobou repliku megalitické stavby. Tvoří jej 33 menhirů umístěných v pravidelném kruhu o obvodu 108 metrů, v jeho středu je umístěn další kámen. Místo slouží především k meditaci, ale prý i k léčbě. Schopnost léčit mají údajně krystaly a jejich dané uskupení a usměrnění. Za dva dny jsem tu potkala mnoho lidí meditovat, nebo jen nasávat energii kamenů. Kameny se ve Svaté Kateřině těší speciálnímu zacházení a péči. I při stavbě nového pavilonu si architekt „vypůjčil“ daryz nedalekého lomu a díky tomu, stavba „levituje“ na 111 žulových kamenech.

Nový ájurvédský pavilon

Prameny Svaté Kateřiny a Markéty jsou vzdálené jen pár kroků a napít se z nich je skoro povinnost, ale i kdybyste tento příjemný rituál vynechali, vody z pramene se vám dostane, podávají ji v restauraci a hlavně - teče z kohoutku.

Na své si zde přijdou nejen milovníci jógy, ájurvédy, nebo zdravého životního stylu, ale všichni ti, kteří mají pocit, že potřebují „vypnout“ a odpočinout si. Procházky lesem, ptačí zpěv i jen odpočinek v trávě totiž dokáže člověka pořádně nakopnout a uvolnit. 

Procházka k prameni řeky Jihlavy je příjemná v podvečer

Ájurvédský pavilon

Se stavbou Ájurvédského pavilonu se začalo v říjnu 2017. Celková investice vyšla na 65 milionů českých korun. Do léta 2019 bude vybudovaná také přilehlá meditační zahrada s hinduistickými sochami, kamennými lavičkami, vodopádem, ušlechtilými keři, stromy a zákoutími vybízejícími k meditaci a józe. Další možnosti pro relaxaci na čerstvém vzduchu nabídne sluneční terasa. Stavba navržená ateliérem Terra Architectura a výtvarným architektem Jakubem Tejklem je inspirována okolními lesy s množstvím žulových kamenů. Dřevěný komplex je usazen na 111 monolitických žulových kamenech pocházejících z blízkého lomu. 

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...