Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Mokoro – kánoe, která dobyla deltu Okavango

Plavba na mokoro má své kouzlo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavba na mokoro má své kouzlo. | foto: archiv CK Marco Polo

Kánoe vydlabaná tradiční metodou z jednoho kmene stromu je symbolem cestování po proslulé deltě Okavango. Ovlivňuje významně tvář turistiky v celé oblasti. Její tichý, klouzavý pohyb pomáhá návštěvníkům přiblížit se ke zvířatům opravdu na dosah.

Delta Okavango se poučila z chyb jiných turistických oblastí

Rozvoj turistiky po roce 1990 znamenal modernizaci života ve všech oblastech delty Okavango, kam postupně turisté pronikali. Místní komunity pochopily, že je pro ně výhodné nebránit se přílivu cizinců, ale naopak nastavit pravidla tak, aby nedošlo k devastaci jejich vlastního prostředí a zároveň aby turistika přinesla do komunit vzdělání, zdravotnictví a pracovní příležitosti.

Sloni jsou velkým lákadlem. Delta Okavango.

Sloni jsou velkým lákadlem. Delta Okavango.

Naštěstí objevili turisté Botswanu v době, kdy už byli lidé z cestovního ruchu poučeni z chyb masové turistiky a kdy začal trend hledání kompromisu mezi touhou po zisku, nových zážitcích a pocitem povinnosti pomoci místním komunitám. I to byl důvod, proč nastala neuvěřitelná renesance originální historické kánoe zvané MOKORO (v množném čísle mekoro). K její výrobě je potřeba udržet při životě tradiční řemeslo, používá se místní materiál a provoz je zajišťován lokálními průvodci. Kánoe nijak nepoškozuje životní prostředí a neruší divokou zvěř.

Tradiční kánoe mokoro jsou vybaveny pohodlným sezením.

Tradiční kánoe mokoro jsou vybaveny pohodlným sezením.

Výroba podle starých postupů

Tento typ kánoe se v oblasti delty objevil před mnoha staletími s příchodem kmene BaYei, tzv. „vodních křováků“. Na stavbu kánoe MOKORO se používá dřevo lokálních stromů. Protože se jedná o kánoi vyráběnou z jednoho kusu dřeva, je samozřejmě velmi důležitý již výběr odpovídajícího stromu.

Rozhodující je nejen délka, tloušťka a hmotnost dřeva, ale mýtický vztah kmene BaYei k jednotlivým druhům dřevin. Oblíbené jsou především eben, africký týk a kigeli (tzv. salámový strom).  Základní tvar kánoe je vytesán pomocí seker a vnitřní prostor kánoe je postupně vypalován a tesán, dokud nezbude pouze lehká, ale pevná slupka.

Díky kánoi mokoro se dostane blízko i ke krokkodýlům.

Díky kánoi mokoro se dostane blízko i ke krokodýlům.

Pohyb podobný pohybu krokodýla

Mokoro je ideálně přizpůsobená k dopravě v deltě. Pohybuje se velmi potichu na klidné hladině vodních lagun plných rostlin a mělčin. Je téměř neslyšná, poháněná pouze dlouhým bidlem. Ačkoliv se na první pohled může zdát MOKORO vhodná pouze pro mělké vody zarostlých ramen delty, používá se úspěšně i na hluboké vodě. Její použití je opravdu velmi univerzální. Používá se k přepravě zásob a zboží, k rybolovu, k lovu a v posledních letech stále častěji i turistickým poznávacím plavbám po deltě Okavango. Svým pohybem a vnějšími projevy připomíná mnohem více pohyb krokodýla, než člověkem řízené lodi.

Zkušený veslař je nesmírně důležitý. Delta Okavango.

Zkušený veslař je nesmírně důležitý. Delta Okavango.

Bez zkušeného veslaře by plavba byla velmi riskantní

Příslušníci kmene BaYei umí své kánoe mokoro ovládat s takovou dovedností, že se nebojí přiblížit téměř na dotek ke hrochům, krokodýlům či slonům. Zvlášť plavba do blízkosti hrochů je na hraně bezpečnostního rizika, protože toto nervózní a neurvalé zvíře může být velmi nebezpečné, uniknout útočícímu hrochovi vyžaduje skvělou loď a zkušeného veslaře.

Kdy do Botswany?

Odpověď není tak jednoznačná, jako u jiných destinací. Záleží na tom, co chcete zažít a proč do Botswany a delty Okavango cestujete. Pro pozorování zvířat je nejlepší tzv. suché období od dubna do října, kdy se zvířata soustředí u vodních toků a jezírek. Z tohoto hlediska je asi nejlepším měsícem srpen – největší koncentrace zvířat, neprší a riziko malárie je nejnižší.

Nejteplejší měsíce v roce – září a říjen – mohou překvapit vysokými denními teplotami, migrací antilop a zeber do jiných částí země, ale je šance vidět vyvádění mladých predátorů.

Když stoupne hladina, musí se mláďata přestěhovat. Lvice. Delta Okavango.

Když stoupne hladina, musí se mláďata přestěhovat. Lvice. Delta Okavango.

Listopad a začátek prosince provází krátké deště, vrací se zebry a antilopy. Rodí se mláďata zeber a pakoňů a predátoři jsou velmi aktivní.  Suchá místa se začínají zelenat a vše se připravuje na období dlouhých dešťů – leden až březen.

Jsou místa, která jsou v provozu po celý rok, a je dobré se informovat o tom, která část delty a Botswany je pro návštěvu vhodná v termínu, který máte k dispozici.

Delta Okavango, kánoe mokoro.

Delta Okavango, kánoe mokoro.

Co je důležité prověřit před plavbou na mokoro?

Výlety na lodích MOKORO mohou mít podobu „usedlého“ turistického výletu, ale mnohem častěji mají podobu moderního dobrodružného pobytu v nádherné přírodě. Při výběru pořadatele je nutné dbát na lokalitu, kde se plavba bude odehrávat, na délku vlastní plavby, způsobu posedu v lodi, počtu cestujících v lodi a počtu lodí ve skupině. Pozorovat z kánoe MOKORO vodní buvoly, slony nebo dokonce lvy, to jsou jedinečné zážitky na celý život. Zážitek se ale dá pokazit špatným výběrem.

Delta Okavango je rájem fotografů.

Delta Okavango je rájem fotografů.

Nejvíc chválí mokoro fotografové

Díky své stabilitě a ovládání prostřednictvím bidla jsou lodě MOKORO také velmi vhodné pro fotografy. Především milovníci vodního ptactva využívají těchto plaveb k fotografování. Pomalý, tichý a nenápadný skluz po hladině umožňuje totiž lodím MOKORO přiblížit se k ptákům mnohem blíž, než je tomu u jiných lodí. Zkušený veslař dokáže mokoro navádět ze správného úhlu, aby měl fotograf dobrou pozici a vhodné světlo.

Pomoc tradičním řemeslům

Lodě MOKORO jsou, a doufejme, že ještě dlouho zůstanou, symbolem delty Okavango a jsou také zároveň ukázkou toho, jak dobře organizovaná a promyšlená turistika může pomoci zachovat a rozvíjet tradiční řemeslo.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Expedice Kapské Město - Etosha - Okavango - Viktoriiny vodopády - Johannesburg - 24 dní

Vydejte se s námi na velkou cestu po jižní Africe: od okouzlujícího Kapského Města přes vyprahlé pouště Namibie, rezervace plné zvěře v Botswaně a Zimbabwe.

V průběhu tohoto poznávacího zájezdu do Afriky vás čeká mnoho nezapomenutelných zážitků: vylezete na Stolovou horu, pojedete na kanoi po řece Orange, zdoláte gigantické písečné duny v Namibii, zažijete safari v proslulých afrických parcích a nakonec stanete u majestátních Viktoriiných vodopádů.

Most přes řeku spojuje Zimbabwe se Zambií.

Most přes řeku spojuje Zimbabwe se Zambií.

Termín: 13.9. a pak každou sobotu až do Vánoc

Cena: 62.990,- za 23 nocí (bez letenky)

Více informací o zájezdu

Kempování v Botswaně s českým průvodcem

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády. Budeme projíždět opravdovým přírodním rájem pro každého cestovatele i fotografa.

Důležitá informace:
Jedná se o kempovací safari v expedičním voze v divoké přírodě. Je tedy nezbytné, aby byli účastníci vybaveni flexibilním a otevřeným myšlením. V některých termínech je možné, že se pojede itinerář v opačném směru. Zájezd s českým průvodcem se uskuteční při minimálním počtu 6 účastníků.

Leopard, delta Okavango.

Leopard, delta Okavango.

Termín: 25.9. 2014

Cena: 85.500,- za 17 nocí (včetně letenek)

Více informací o zájezdu zde

Dillí + indické Himálaje ( Ladakh)

Poznávací zájezd s českým průvodcem.

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny.Ladakh je oblast na hranici tří světů - Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce nad 3500 m n.m.

Přečtěte si o Ladakhu zajímavý článek : Téměř nepoznané Himaláje - indický Ladakh

Klášter Lamayuru (Lamajuru)

Klášter Lamayuru (Lamajuru)

Termín: 15.9. 2014

Cena: 56.400,--

Více informací o zájezdu

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!