Zájemci je naleznou v návštěvnických budovách jeskyní Výpustek, Balcarka a v jeskyni Kůlně. Projekt přijde na 22 milionů korun. Většinu nákladů uhradí EU, řekl vedoucí správy jeskyně Výpustek Robert Dvořáček.
Okouzlení i poučení
Veřejnost si může poprvé prohlédnout Chauvet, jednu z nejstarších jeskynních galerií |
„Návštěvníci by měli od nás odcházet nejen plni dojmů z krás podzemí, ale také více poučeni o geologii a zejména historii,“ uvedl. Například v jeskyni Kůlně, která je na prohlídkovém okruhu Sloupsko-šošůvských jeskyní, čeká modernizaci expozice o jejím osídlení neandertálci. Nově v ní přibude projekce, díky níž turisté uvidí na zdi jeskyně video se stádem mamutů.
V muzeu jeskyně Balcarky přibudou informace včetně různých úlomků kostí, které připomenou, že ji vědci přezdívají Medvědí porodnice. V době ledové v ní měli útočiště jeskynní medvědi a našlo se v ní velké množství koster medvíďat.
Protiatomový kryt
Nová bude výstava v návštěvnické budově jeskyně Výpustek u Křtin, v níž mělo protiatomový kryt velení komunistické československé armády. V expozici budou i historické stroje, jimiž se měřila teplota, vlhkost a další parametry jeskyní.
K zajímavostem bude patřit historická mapa jeskyní Moravského krasu z roku 1840. Tehdy byla známá jen malá část jeho podzemí. Nyní se odhaduje, že je v krasu asi 1100 jeskyní.
Těžba fosfátové hlíny
Výstava ve Výpustku připomene i to, že se v něm kdysi těžila pro fosfátová hlína, využívaná jako hnojivo. Za první republiky v ní měla československá armáda muniční sklad, za druhé světové války v ní vyráběli nacisté letecké motory a za socialismu si v ní armáda vybudovala léta utajovaný protiatomový kryt.
V Moravském krasu je pět jeskyní, do kterých mohou turisté. Ročně je navštíví kolem 350 tisíc lidí.