Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Musíte je vidět. 10 nejkrásnějších jezer na světě

Cestování

  7:00
Průzračná vodní hladina, sopečný nebo ledovcový původ a krásná krajina kolem. V létě většinu lidé láká cesta spíše k moři, ale co takhle zkusit výlet k jezerům. Romantika v Itálii nebo trek v Kanadě? Podívejte se na nejkrásnější jezera na světě.

Pokud chcete zůstat v Evropě, musíte se vydat k Plitvickým jezerům, jejich krása je neuvěřitelná. Vodopády a skalní převisy uchvátí většinu návštěvníků. Rozjet se ale můžete také do Itálie. Pokud je vám Evropa malá, vydejte se za krásným jezerem třeba na Nový Zéland.

Lago di Garda (Itálie)

Největší italské jezero se nachází na severu, mezi Alpami a Pádskou nížinou. Kolem jezera vede cyklostezka, můžete se projíždět kolem vinohradů a jablečných sadů. Kouzelná jsou i města, která se rozkládají na březích jezera.

Lago di Garda

Plitvická jezera (Chorvatsko)

Plitvická jezera v Chorvatsku jsou poměrně známá, hlavně díky tomu, že se po nich projížděl filmový Vinnetou. Různě barevná jezera, jejichž krásu doplňují vodopády a krasové jeskyně, se nacházejí v přírodním parku Plitvice. Od roku 1979 je je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Park leží ve vápencové proláklině a tvoří ho 16 jezer, které propojují vodopády a kaskády.

Plitvická jezera

Lake Matheson (Nový Zéland)

Jezero Matheson, které leží v národním parku Westland Tai Poutini na jižním ostrově, je důkazem neobyčejné krásy, kterou Nový Zéland může turistům nabídnout. Když budete mít štěstí na slunečné počasí, stane se z jezera obrovská zrcadlová plocha, ve které se odrážejí okolní hory.

Lake Matheson


Edith Lake (Kanada)

Kanadské národní parky jsou plné smaragdových jezer. Jedno z nejkrásnějších, Edith lake, se nachází v národním parku Jasper, který se vyznačuje štíty vysokých hor a rozsáhlými horskými údolími.

Edith lake

Diablo lake (Washington)

Jezero, které naleznete v národním parku North Cascades. Strmým vrcholům, které jsou ozdobou parku se někdy přezdívá Americké Andy. Azurová vodní plocha sem ročně přiláká mnoho turistů, ale není to jen jezero. V parku naleznete také tři stovky ledovců.

Diablo lake

Malawi (Afrika)

V jedné z nejkrásnějších afrických zemí Malawi se nachází stejnojmenné jezero. Je to čtvrté nejhlubší jezero a desáté největší jezero na světě. Připsat se mu musí ještě jendo nej. Malawi totiž patří ke geologicky nejstarším jezerům a vzniklo díky pohybu tektonických desek.

Malawi

Malawi

Taal (Filipíny)

Jezero Tall vzniklo během masivní erupce, kvůli které se zřítil i vrchol stejnojmenné sopky. Je to třetí největší filipínské jezero, které obklopuje hustá zeleň. Krajina kolem vodní plochy je zajímavá také díky stále aktivní sopce Taal. V posledních letech ale dochází kvůli klimatickým změnám k úhynu velkého počtu zdejších ryb.

Filipínské jezero Taal

Bled (Slovinsko)

Zaručeně symbol Slovinka a hlavní turistické lákadlo. Kýčovitě krásné jezero uprostřed kterého je malý ostrůvek s kostelem, sem ročně přitáhne zástupy romantiků. Ledovcové jezero obklopují Alpy a turisté zde mohou rybařit, koupat se, jezdit na loďce nebo se jen tak procházet kolem a poznávat okolní krajinu.  

Bled

Titicaca (Bolívie a Peru)

V jihoamerických Andách protínající hranice mezi Peru a Bolivií se rozprostírá obrovské jezero Titicaca. Propadlina jezera je tektonického původu a jezero samotné je pozůstatkem obrovského zaniklého jezera Ballivián. Na jezeře se nachází mnoho ostrůvků, na kterých lze najít pozůstatky zaniklých civilizací. Do jezera vtéká Ramis a dalších 24 řek.

Titicaca

Peyto Lake (Kanada)

Stejně jako novozélandská příroda, je i ta kanadská považována za jednu z nejkrásnějších. To platí i o jezerech. Peyto naleznete v Národním parku Banff a vyrazí vám dech. Ledovcové jezero září tyrkysovou barvou nad ním se naklání kanadské hory. Prostě krása.

Peyto Lake
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!