20. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Myší a dračí závody. Víkend bude bavit děti

Dračí loď - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dračí loď - ilustrační foto | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Víkend bude opět patřit dětem. Hrad Helfštýn se bude hemžit vojsky, na Sovinci zase bude plno kejklířů a žonglérů. Děti si tu užijí myší dostihy. Pokud vás to táhne k vodě, máme hned tři tipy: na Lipně se pojednou závody dračích lodí, z Ústí nad Labem vyrazí výletní loď a na Schwarzenberském kanále na Šumavě vám ukážou, jak se plavilo dříví.

Vojáci na hradě Helfštýn
21. - 22. 5, od 9 do 18 hodin, Zřícenina hradu Helfštýn, Týn nad Bečvou, Olomoucký kraj, www.helfstyn.cz

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku bude o víkendu hostit Festival vojenské historie. Návštěvníkům se předvede na 130 účinkujících, kteří je provedou historickou minulostí Moravy. Chybět nebudou vojáci starověkého Říma, Slované, Kelti, Vikingové, žoldnéři, landsknechti, ale ani mušketýři či řadová pěchota.

Festival bude doprovázet dobová muzika, malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na kejklíře i tanečnice středověkých a renesančních tanců. Součástí akce bude i divadelní představení či workshop orientálního tance. Návštěvníci se budou moci podívat rovněž na rekonstruovanou katovnu i s výkladem a ukázkami útrpného práva. Zájemce o vojenskou historii odborníci na přednášce seznámí s historií palných zbraní včetně ukázek.

Myší dostihy a kejklíři na hradě Sovinec
21. - 22. 5., od 9 hodin, Hrad Sovinec, Jiříkov, Moravskoslezský kraj, akce.sovinec.cz

Myši (Ilustrační foto).

Do světa pohádek zavede o víkendu zejména nejmenší návštěvníky hradu Sovinec na Bruntálsku akce Láry fáry do pohádky. Děti budou moci s předstihem oslavit svůj svátek, kromě divadelních představení či vystoupení šermířů je čekají i pravé myší dostihy. "Myši se vydají na dráhu, na jejímž konci je čeká odměna v podobě sýra. Děti si mohou na myši vsadit jako na opravdových dostizích," řekl spoluorganizátor akce Zdeněk Zedek. O pohádková představení se postará například loutkové divadlo Kašpárkův svět. Kejkle mezi provazy předvede žonglérská a divadelní společnost Vagabundus Colective.

Dračí závody a piráti na Lipně
21. 5, od 10.00 hodin, Loděnice Lipno a Kemp Modřín, Lipno nad Vltavou, Jihočeský kraj, www.turisma.cz

Závody dračích lodí, ale také celodenní pirátský program proložený divadlem a koncerty připravili organizátoři na zahájení letní sezony na Lipensku. Akce se koná v sobotu 21. května v loděnici Lipno a kempu Modřín v Lipně nad Vltavou. Závodit může veřejnost i sportovní oddíly. Každá posádka je složená z 20 pádlujících, bubeníka a kormidelníka. "Závodit může opravdu každý. Nic k tomu není potřeba. Veškeré vybavení - lodě, pádla i buben, včetně kormidelníka a odborného výkladu zájemcům zajistíme," uvedl řekl ředitel závodu Jan Veber. Informace najdtete na webu.

Doprovodný program je především pro rodiny s dětmi. Jeho hlavní motto zní Piráti na Lipně. Hlavním bodem bude bitva o poklad s vyloděním pirátů. Děti čeká mnoho pohádek, bubnování a spousta her a soutěží.

V námořnickém na výletní loď
21. 5., 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin, Ústí nad labem, Ústecký kraj, www.usti-nl.cz

Z centra Ústí nad Labem vyplouvá turistická výletní loď. V sobotu poveze poprvé turisty z mola u nádraží k Mariánské skále a ke zdymadlu na Střekově. "Dohodli jsme se s majitelem lodě, že kdo přijde v námořnickém oblečku, dostane dárek", uvedl náměstek primátora Jan Řeřicha. Loď vypluje v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin. "Věřím, že pro Ústečany to bude lákavé zpestření sobotního dne," dodal Řeřicha.

Jak se plavilo dříví?
21. 5., 12:00, Jelení Vrchy, Nová Pec, Šumava, Jihočeský kraj, www.schw-kan.com

Schwarzenberský plavební kanál

Na Schwarzenberském kanálu v Jeleních Vrších na Šumavě zahajují plavební sezonu. Na sobotu jsou připraveny ukázky plavení dříví, zazní české a německé pohádky ze Šumavy a lidové písničky. V pravé poledne se nad Jeleními Vrchy ozve fanfára, kterou zatroubí rakouský vypravěč Helmut Wittmann na kravský roh. Pak už se budou na pódiu budou střídat Češi a Rakušané, bude se hrát, zpívat a tancovat. Více čtěte ZDE.

ČTK, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na Lidovky.cz