Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mystický Halong Bay, chlouba severního Vietnamu

Cestování

  7:00
Je-li něco z přírodních krás Vietnamu typické, pak je to mystický, tajemný a romantický Halong Bay. Je to místo, kde z klidného čistého moře vystupuje tisíce ostrovů a ostrůvků jako kolmé pískovcové věže porostlé bujnou vegetací. Je to malý zázrak přírody. Když se tam ale vydáte v nevhodný čas, může to pro vás být noční můra.

Jedna z nejhezčích lodí v zálivu Halong Bay. Ha Long Jasmine. foto: archiv CK Marco Polo

Stará legenda

Ke každému podobnému místu, jako je Halong Bay se váží legendy. Na světě se nic nestává samo sebou, žádná hora, žádné údolí, žádná řeka, nic nevzniklo samo sebou a mimořádná místa musí mýt legendární historii. Název Ha Long znamená v překladu „místo, kde se drak zanořuje do moře“.

Existují i jiné legendy

Podle jiné legendy vytvořili jednotlivé ostrovy přímo draci, kteří tak chtěli pomoci místním obyvatelům – draci moře posypali perlami a drahokamy a z těch se poté staly ostrovy a skaliska, která zabraňovala nepřátelským lodím vplout do zátoky.


Podle legendy vděčí ostrovy za vznik právě drakovi, který nad zdejším územím přelétal a svým ocasem vyrýval do země jednotlivá údolí. Poté se vnořil do moře a vzniklá údolí byla zalita mořskou vodou. Nad hladinou tak zůstaly jen nejvýše položené oblasti. Drak je v oblasti Asie bytost kladná, ne jako u nás. Proto i místa, vytvořená dračí aktivitou jsou nabytá kladnými vlastnostmi. A Halong Bay chrání pobřeží, poskytuje vynikající podmínky pro rybolov a mnoho ostrůvků má i náboženský význam.

Podle staré legendy vytvořil Halong Bay drak, aby ochránil pobřeží.

Podle staré legendy vytvořil Halong Bay drak, aby ochránil pobřeží.

Geologové s legendou nesouhlasí

Ve skutečnosti vznikly tyto vápencové formace před 250-280 miliony lety. V té době byla na tomto území pevnina a jednotlivé prolákliny byly vytvořeny působením vodních toků. Na ostrovech se dodnes zachovaly ulity sladkovodních plžů, které tuto teorii dokazují. Později bylo toto území zatopeno oceánem a nad hladinou tak zůstaly pouze nejvyšší vrcholky. Na jednotlivých ostrovech lze najít více než 435 druhů rostlin, mnoho druhů ptáků, plazů a bezobratlých živočichů. Ve zdejším moři žije více než 300 druhů ryb.

Vápencové skály jsou protkány jeskyněmi.

Vápencové skály jsou protkány jeskyněmi.

Jeskyně jak z filmů o pirátech

 Vápencová skaliska jsou protkána skrz naskrz množstvím jeskyň, které jsou také jedním z důvodů, proč turisté toto území tak hojně navštěvují. Mezi nejoblíbenější patří jeskyně Hang Sung Sot (jeskyně zázraků), která je jedna z nejrozlehlejších. Vnitřní prostory (skládá se ze tří obrovských sálů) mají plochu více než 10 000 m2. Ke vchodu do jeskyně vede příkré schodiště, sály jsou ale průchozí a krásně nasvícené. Mezi další jeskyně patří například Hang Trong (jeskyně bubnů), která má název podle vzdáleného zvuku bubnů, který návštěvníci někdy slýchávají. Další oblíbené jeskyně jsou Hang Dau Go (jeskyně dřevěných kůlů, Hang Thien Cung nebo Hang Bo Nau.

Jeskyně Hang Sung Sot.

Jeskyně Hang Sung Sot.

Jeskyně bubnů

K této jeskyni se váže další legenda. Ve třetím sále této jeskyně se údajně ve 13.století skladovaly ostré bambusové kůly, které později použil vietnamský národní hrdina Tran Hung Dao k zneškodnění mongolského loďstva vedeného Kublajchánem. Tran Hung Dao kůly nechal zabodnout do dna řeky Bach Dang a znemožnil tak lodím připlout k pevnině.

V podvečer všechno ztichne. Je čas si sednout na palubu se skleničkou a jen tak...

V podvečer všechno ztichne. Je čas si sednout na palubu se skleničkou a jen tak...

 

Plovoucí vesnice

Mezi jednotlivými ostrovy se vznáší několik plovoucích vesnic. Domy-lodě jsou ukotveny ke dnu a mezi jednotlivými domy jsou nataženy rybářské sítě. Lidé zde žijí celoročně a uvidíte tu dokonce i psy. Říká se, že nejstarší obyvatelé těchto vesnic nikdy nevstoupili na pevninu. Do vesnic se návštěvníci dostanou nejlépe na malých loďkách nebo v poslední době jsou ve velké oblibě výlety na kajacích. Bohužel s přibývajícími turisty ztrácí plovoucí vesnice na své autenticitě a mnohé z nich se staly spíše skanzeny, než živými organismy. Často jsou vesnice obsazeny lidmi, kteří přijíždějí jen na denní dobu a odehrají svůj „part vesničana“, aby se pak večer vrátili ke svým rodinám na pevnině. Je to odvrácená tvář masové turistiky. Je tedy potřeba velmi pečlivě vybírat, na kterou plovoucí vesnici se vydáte, nebo si nesmíte dělat žádné iluze a musíte to brát opravdu jako skanzen, který ukazuje, že takhle nějak se tu kdysi žilo.

Rybáři zůstávájí na svých loďkách i několik dnů.

Rybáři zůstávájí na svých loďkách i několik dnů.

 

Když na noc, tak opatrně

Sledovat západ a východ slunce z paluby lodi, proplouvající mezi vytáhlými skalisky, může být příjemný zážitek. Musíte ale trefit dobré počasí a musíte si dobře vybrat loď. Když bude špatné počasí a navíc si vyberete špatnou loď, budete toužit po pevnině a budete si nadávat. Jak ale vybrat dobrou loď? Všechny přece nabízejí to samé – plavbu mezi skalisky, dobré kajuty, výborné jídlo, doprovodné aktivity. Podle čeho vybírat?

Menší lodě mají výhodu větší pohyblivosti a menšího ponoru. Mohou i do zákoutí,...

Menší lodě mají výhodu větší pohyblivosti a menšího ponoru. Mohou i do zákoutí,...

Rozhodně se vyhněte velkým lodím s mnoha kajutami. Na takových lodích nikdy nezažijete klidnou atmosféru, vždycky se budete tlačit s mnoha dalšími lidmi na místech, odkud se dají dělat dobré fotky, aktivity budou trvat zbytečně dlouho, protože všichni musí z lodi a na loď a to trvá. Na velké lodi budou slušné služby, které nikoho neurazí. Ale přijeli jste sem kvůli luxusní kajutě, nebo kvůli Halong Bay. Chtějte znát trasu, chtějte znát rozměr kajuty, způsob stravování, kolik času je na které aktivity, čas nástupu na loď a čas, kdy loď musíte opustit apod. Ti odvážnější vybírají loď s plavbou na dvě noci. Takové lodi se dostanou mimo trasy masové turistiky, na všechno je dost času a nesmírně se zvedá autenticita.

Příjemné lenošení na palubě patří k plavbám po zálivu Halong Bay.

Příjemné lenošení na palubě patří k plavbám po zálivu Halong Bay.

 

Halong Bay ano nebo ne?

Určitě ano, je to krásné místo. Ale je třeba vědět, kdy se tam vydat, na jakou loď a na jak dlouho. Pak vás nic nezklame a budete nadšení.

Podobnou atmosféru jako Halong Bay má i krajina oblasti Ninh Binh a turistů je...

Podobnou atmosféru jako Halong Bay má i krajina oblasti Ninh Binh a turistů je...

Inzertní sdělení

Vietnamem od severu na jih s českým průvodcem

Vietnam je kouzelnou a málo objevenou destinací. Vydejte se s námi objevit tajemství této překrásné země.
Nejezdíme ve velkých skupinách. Minimální počet cestujích pro realizaci zájezdu je 6 osob.
Po okruhu vám nabízíme možnost prodloužení pobytu s relaxem u moře v některém z Vietnamských letovisek. Délku pobytu si můžete sami zvolit dle vašich požadavků.

Mui Ne, podvečerní pohoda

Mui Ne, podvečerní pohoda

Termín odletu : 6.3. 2014

Cena zájezdu : 66.500,--

Více informací o zájezdu zde

Napříč Indií a Asií: Indie-Thajsko-Vietnam-Čína

Netradiční a svým pojetím jedinečný okruh, který Vám umožní poznat krásy čtyř zcela odlišných zemí, ať už se jedná o kulturu, památky nebo přírodu. I přesto, že tyto exotické země jsou od sebe mnohdy vzdáleny tisíce kilometrů existuje mezi nimi jedno velmi silné pojítko, a tím je buddhismus. Vydejte se s námi na ojedinělou cestu, která Vám přiblíží tyto exotické kraje a kultury a poznejte něco z této nepřeberné škály barev, chutí i vůní cizakrajných zemí.

Barvy Vietnamu.

Barvy Vietnamu.

Termín odletu lze dohodnout individuálně.

Cena zájezdu : 89.990,-- za 14 nocí

Více informací o zájezdu zde

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!