Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na dovolenou k jezeru. Podívejte se na 10 nejkrásnějších v Evropě

Cestování

  6:57
Průzračná vodní hladina a krásná krajina kolem. Dovolená u moře není v létě jediná možnost. Co takhle zkusit výlet k jezerům? Romantika v Itálii nebo úchvatné scenérie v Chorvatsku? Podívejte se na nejkrásnější evropská jezera.

Jezero Vierwaldstättersee ve Švýcarsku foto: Wikipedia

Bled (Slovinsko)
Hlavní turistické lákadlo Slovinska - jezero Bled. Kýčovitě krásné jezero, uprostřed kterého je malý ostrůvek s kostelem, sem ročně přitáhne zástupy romantiků. Ledovcové jezero obklopují Alpy a turisté zde mohou rybařit, koupat se, jezdit na loďce nebo se jen tak procházet kolem a poznávat okolní krajinu.

Jezero Como (Itálie)
V létě je alpské Lago di Como příjemně teplé jako nedaleké Středozemní moře. Navíc vás zde obklopí jedna z nejkrásnějších evropských krajin, lemovaná překrásnými horskými scenériemi. 

Podívejte se na fotografie nejkrásnějších evropských jezer

Líbí-nelíbí

Lago di Garda

Hlasujte

líbí se mi
nelíbí se mi

Vstoupit do hlasování

Vstoupit do hlasování

Grundlsee (Rakousko)
Rakouskému jezeru Grundlsee se přezdívá „štýrské moře“ a je největším štýrským jezerem vůbec. Najdete tu 14 kilometrů přírodních pláží, které jsou volně přístupné. Jsou zde také koupaliště, která nabízí dostatek prostoru pro všechny, milovníky vodních sportů nevyjímaje. 

Bodamské jezero (Rakousko)
Bodamské jezero je druhé největší jezero v Alpách. Kotlina jezera byla dotvořena Rýnským ledovcem během Wurmského zalednění. Leží na jihu Německa, na západě Rakouska a na severovýchodě Švýcarska. Je největším jezerem v Rakousku a v Německu a druhým největším ve Švýcarsku. Je také třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. Na hladině jezera nejsou definované žádné oficiální hranice.

Unikátní vodní hrad v Sirmione.

Lago di Garda (Itálie)
Největší italské jezero se nachází na severu, mezi Alpami a Pádskou nížinou. Kolem jezera vede cyklostezka, můžete se projíždět kolem vinohradů a jablečných sadů. Kouzelná jsou i města, která se rozkládají na březích jezera.

Vierwaldstättersee (Švýcarsko)
Ze všech velkých švýcarských jezer je Vierwaldstättersee (Jezero čtyř kantonů nebo také Lucernské jezero) nejčlenitější a s řadou zátok, poloostrovů i pěkných měst, mezi nimiž vyniká Luzern. Nachází se v mezihorské tektonické propadlině, jejíž dno bylo vyplněno starým ledovcem. Jezero je pojmenováno podle čtyř kantonů na jejichž území zasahuje. 

Jezero Königsee (Německo)
Ledovcové jezero Königsee se podobá norským fjordům až na spojení s mořem. Je také nejhlubším německým jezerem a jedním z nejhlubších jezer střední Evropy.

Obersee (Nemecko)
Jezero Obersee není ani v letních měsících příliš teplé. Počítejte ale s tím, že zde i přesto narazíte na hordy turistů. 

Národní park Plitvice je od roku 1979 je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO

Plitvická jezera (Chorvatsko)
Plitvická jezera v Chorvatsku jsou poměrně známá, hlavně díky tomu, že se po nich projížděl filmový Vinnetou. Různě barevná jezera, jejichž krásu doplňují vodopády a krasové jeskyně, se nacházejí v přírodním parku Plitvice. Od roku 1979 je je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Park leží ve vápencové proláklině a tvoří ho 16 jezer, které propojují vodopády a kaskády. Bohužel je zde zakázané koupání. 

Bačinská jezera (Chorvatsko)
Jde o soustavu šesti jezer navzájem propojených kanály, která jsou s mořem spojena odtokovým kanálem vybudovaným v minulém století. Přírodní zvláštností je, že hladina jezer místy hlubokých až 28 metrů, je nad úrovní moře, ale dno pod úrovní, takže se při něm drží slaná voda. 

Autor: