Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrady na Vysočině ožijí. Navštíví je král Jiří z Poděbrad

Cestování

  17:00
Netradiční prohlídky ve stylu živých obrazů čekají v srpnu návštěvníky některých hradů na Vysočině. Lidé budou při klasické prohlídce vtaženi do fiktivního historického příběhu z roku 1468, kdy hrad navštívil český král Jiří z Poděbrad.

Hrad Lipnice foto: Reprofoto

"V každé z místnosti se odehraje část příběhu, herci se budou snažit zapojit návštěvníky, mělo by to být zajímavé hlavně pro rodiny s dětmi," řekla Romana Nejedlá z pořádající organizace Vysočina Tourism. Lidé podle ní uvidí něco jiného než klasické prohlídky, divadelně zpracovaný příběh je možná bude inspirovat k další návštěvě.

Akce se uskuteční nadcházející sobotu a neděli 11. a 12. srpna na hradě Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku a o týden později na hradě Roštejn na Jihlavsku. Hrad v Polné na Jihlavsku uvítá Jiřího z Poděbrad o víkendu 25. a 26. srpna.

Loni zažili podobnou akci návštěvníci zámků v Jaroměřicích nad Rokytnou, Náměšti nad Oslavou, v Žirovnici a Velkém Meziříčí. Projekt spolufinancuje z větší části Evropská unie, zbytek hradí Kraj Vysočina. Celkové náklady za loňský i letošní ročník dosahují podle Nejedlé zhruba dvou milionů korun.

"V příštím roce plánujeme uspořádat podobnou akci v klášterech na Vysočině, do budoucna by se daly využít i některé židovské objekty," uvedla Nejedlá.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat