6. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Na hradech ožijí rytíři. Vemte děti na výlet

Hrad Kašperk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Kašperk. | foto: www.kasperk.cz

Rádi byste si udělali výlet, ale dětem se nechce? Tentokrát určitě uspějete - na hradech budou řádit Bílé paní, skřeti a rytíři. Na Kašperku se děti budou moci projet na koni, nebo si vyzkoušet střelbu z luku a kuše. Počasí se má umoudřit, stačí si jen vybrat některý z našich tipů:

Bílá paní s andělem v Mníšku pod Brdy
7. 5., zámek v Mníšku pod Brdy, Středočeský kraj, www.zamek-mnisek.cz

Návštěvníky, kteří v sobotu zavítají na zámek v Mníšku pod Brdy, vystraší Bílá paní. Bude se procházet po arkádě a zvát do zámeckých komnat. Atrakcí bude i anděl, který zájemce pasuje do šlechtického stavu. Prohlídka představí bydlení nižší šlechty za první republiky a zprostředkuje také období třicetileté války. V kapli svatého Serváce pak návštěvníci uvidí nejen vzácný obraz Karla Škréty, ale i anděla, co slétl z nebe. "Přichází nejen s důležitým poselstvím a darem, ale má také pověření pasovat děti do šlechtického stavu. Odcházet budou jako princezny a rytíři z Mníšku," řekla kastelánka Jana Digrinová.

Hrad Sovinec za svitu loučí
7. 5., od 19:30 do 23:00 (prohlídky v půlhodinových intervalech), Hrad Sovinec, Jiříkov, Moravskoslezský kraj, www.hradsovinec.cz

Za svitu svíček a loučí si budou moci návštěvníci v sobotu prohlédnout hrad Sovinec při nočních prohlídkách, které se tam konají vůbec poprvé v novodobé historii památky. Navíc potkají skřety, bojechtivé šermíře i osobnosti spjaté s historií hradu. Prohlídky na akci nazvané Temný hrad Sovinec povedou přes dosud nezpřístupněná sklepení, palácovými prostorami osvětlenými sporým světlem svící a loučí a průchody a točitými schodišti. "Návštěvníci uvidí v záři ohňů některé bytosti z bájí a pověstí či knechty z hradní posádky. V palácových prostorách se budou odehrávat děje úzce související s bohatou minulostí hradu.

Vzhůru za rytíři. Naučná stezka na vrchol Blaníku

S dětmi a s rytířem na Blaník
Blaník, Středočeský kraj, www.blanicti-rytiri.cz

Jedním z nejznámějších turistických lákadel kraje je Blaník, z kterého se nově stal atraktivní cíl i pro rodiny s malými dětmi. Místo nudného výšlapu do kopce nabídněte svým nejmenším interaktivní naučnou stezku přes vrchol Blaníku se sedmnácti hravými zastaveními. Na čtyřkilometrové trase si s dětmi zahrajete například na dendrofon, zasoutěžíte se zvířaty ve skoku dalekém nebo si poměříte rozpětí vlastních paží s křídly ptáků. Informační panely vás zároveň seznámí s přírodními a historickými souvislostmi této bájné hory, na trase nechybí ani socha rytíře nebo kopie základního kamene Národního divadla a na samém vrcholu vás uvítá jedna z nejpůvabnějších českých rozhleden se zaslouženým občerstvením. Součástí naučné stezky je i geologická expozice hornin Podblanicka. Rozhlednu můžete navštívit denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin.

Rozhledna na Velkém Blaníku

Šumavská řemesla na hradě Kašperk
7. - 8. 5., 10 - 17 hodin, Hrad Kašperk, Kašperské Hory, Plzeňský kraj, www.kasperk.cz

O víkendu se vydejte na nádvoří hradu Kašperk. Budou tu k vidění výrobci šumavských originálních výrobků. Děti můžete vzít na speciálních prohlídku hradu, začátky jsou vždy v 10:30, 12:30 a ve 14:30. Připraveny jsou také pro ně ukázky výcviku a dovedností bojového koně. Odvážlivci si pak mohou vyzkoušet střelbu z luku či kuše na cíl. Pokud vás přepadne hlad, můžete ochutnat speciální kašperské domácí placky.

Historické dny na hradě Kost
7. - 8. 5., 9 - 17 hodin, Hrad Kost, Libošovice, Královéhradecký kraj, www.kinskycastles.com

Na hradě Kost si pro návštěvníky přichystali speciální program. Během Historických dnů se bude moci každý volně pohybovat po vyznačených trasách hradu celý den bez doprovodu průvodce. Budou vám k ruce jen v případě, že by vás něco zajímalo. Připravený je i další program: dobové tržiště, ukázky řemesel, ukázka rytířských soubojů, sokolnictví, vystoupení provazochodců, ukázky tanců a jiné. Vstupenky se prodávají do 16.00 hodin a stojí 200 korun, pro studenty a důchodce za polovic.

Lidovky.cz

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz