10. června 2011 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na kole

Na kole okolo Liptákova a k majáku Cimrmana

Maják Járy Cimrmana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maják Járy Cimrmana |

Milovníci Járy Cimrmana a jeho odkazu by se měli o víkendu dostavit do Příchovic u Tanvaldu. V rekreačním areálu U Čápa tam vyroste nová rozhledna – Maják Járy Cimrmana. V její spodní části pak bude otevřeno muzeum věnované mistrovi. Ještě předtím se pojede tradiční spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana.

Slavnostní otevření rozhledny proběhne v sobotu. "Zdeněk Svěrák a další členové souboru Divadla Járy Cimrmana slavnostně poklepou na základní kámen stavby muzea a rozhledny v Příchovicích u Tanvaldu," uvedl za organizátory Igor Kozák.

Nejkrásnější výlety

Pravčická bránaCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Česku, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE


Zároveň bude vyhlášena veřejná sbírka předmětů z období působení tohoto českého génia v okolí Liptákova. "Ze shromážděných exponátů pak odborná cimrmanovská komise vybere ty nejcennější do sbírek muzea," píší v tiskové zprávě organizátoři.

Zdeněk Svěrák a jeho herečtí kolegové z Žižkovského divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka, Bořivoj Penc a Jan Hraběta během slavnostní otevření Muzeua a světničky Járy Cimrmana v Letohradě.


Originální dřevěná rozhledna projektovaná architektem profesorem Martinem Rajnišem se stane celoroční atrakcí této turistické oblasti. Komplex Majáku a muzea Járy Cirmrmana doplňuje dlouhodobou činnost Svazku obcí Mikroregion Tanvaldsko, který odkaz Mistra obnovuje a pečuje o jeho další šíření.

V minulosti byla tímto svazkem vybudována Cyklostezka Járy Cimrmana aneb Na kole okolo Liptákova a proběhlo již 5 ročníků spanilých jízd na podporu této cyklostezky, které jsou každým rokem něčím jiné.

V roce 2010 byla zase na budově městského kina Jas v Tanvaldě odhalena socha "Jára Cimrman v mlze" a kino bylo přejmenováno na Kino Jas Járy Cimrmana.

Socha nazvaná Jára Cimrman v mlze.

Letošní ročník spanilé jízdy bude završen právě poklepáním na základní kámen majáku. V rámci celodenního sobotního programu sehrají členové divadla Járy Cimrmana představení Afrika, nebude chybět swingová kapela a naplánován je i start horkovzdušných balónů.

Šestý ročník spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana

Tak jako v předchozích letech, i letos by měli účastníci spanilé jízdy předem dobře promazat a nachystat své historické i modernější cyklostroje, nažehlit oděvy i doplňky. "Vítána je jízda na jakémkoliv stroji a v jakémkoliv postroji k pobavení sebe i ostatních.," vzkazují organizátoři.

Vyjíždí se v sobotu v 9.00 hodin cyklostezkou z Navarova, případně ze zlatoolešnických Vrší do Tanvaldu - Šumburku ke kostelu sv. Františka z Assisi. Spanilou cyklojízdu povede zkušený a všem dobře známý zlatoolešnický spanilý krasojezdec Jiří Plešinger.

U šumburského kostela bude jako každý rok již od 11.00 hodin připravena kapela O. V. J. Dixie se svým swingovým repertoárem, v pravé poledne proběhne uvítání přijíždějících spanilých jezdců i malý seminář Divadla Járy Cimrmana.

Program bude ve 13.00 hodin pokračovat přehlídkou dobových módních výstřelků a zajímavostí, které Jára Cimrman zanechal anebo mohl zanechat při svém působení ve zdejším kraji.

"Prohlédněte i Vy svoje sklepy a půdy, nezůstala-li i ve Vaší domácnosti nějaká nečekaná a utajená památka a přijďte ji předvést ke kostelu," dodávají organizátoři

V 18.00 hodin se v Příchovicích v blízkosti areálu U Čápa uskuteční k poctě stavby nového Majáku s muzeem Járy Cimrmana Balonový den s podvečerním poklepáním na základní kámen této stavby.

Poklepání na základní kámen provede vlastní rukou Zdeněk Svěrák s dalšími členy Divadla Járy Cimrmana a následovat bude velkolepý start několika horkovzdušných balonů. Balony odnesou z Liptákovska základní kameny a Járovo poselství do všech známých i neznámých světových stran. K celé slávě bude hrát kapela Hudba u města Vídně.

glu, Lidovky.cz

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz