Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na koloběžkách, kole nebo pěšky. Letní sezona na Ještědu zahájena

Cestování

  5:53
Začátkem května zahájil letní provoz areálu Ještěd, který stojí v bezprostřední blízkosti Liberce – tramvají sem můžete dorazit za cyklovýlety a pěší turistikou. Síly při cestě nahoru vám ušetří sedačková lanovka na Skalku, která je zároveň páteří pro ještědský bikepark a vyveze vás i na okruh pro terénní koloběžky. Z Prahy jsou ještědské radovánky dostupné za hodinku pohodlné jízdy po dálnici.

Na koloběžkách, kole nebo pěšky. Letní sezona na Ještědu zahájena foto: Tomáš Rucký

Naučné stezky pro rodiny s dětmi

(Nejen) Pro rodiny s dětmi má Ještěd připravený několik naučných stezek – Sklářskou, Pivovarskou a Mlynářskou. Ještě než na cestu za poznáním vyrazíte, nezapomeňte si na pokladně vyzvednout hrací kartu k příslušné stezce. My si vybrali Sklářskou naučnou stezku LASVIT, která má pohodových 2,8 km a startuje vývozem sedačkovou lanovkou na Skalku, kde nás uvítala první informační tabule o světoznámé sklárně LASVIT.

Ještěd v kostce:

  • vzdálenost z Prahy 1 h 20 min
  • 1 jízda na lanovce dospělí (Skalka) 100 Kč
  • celodenní jízdné na lanovku dospělí 490 Kč
  • zapůjčení sjezdového kola Santa Cruz (1 den) 990 Kč (víkendy + státní svátky) -790 Kč (všední dny)
  • zapůjčení terénní koloběžky (1 den) 500 Kč
  • provozní doba lanovky květen + červen: víkendy -červenec + srpen: každý den -září: víkendy a státní svátek (28.9.) -9:05 – 17:05 po půl hodině
  • webové stránky www.skijested.cz
  • ubytování www.hotelfenix.cz

Sklářská stezka vás dále protáhne po zpevněné cestě ještědského hřebenu přes Černý vrch a Ještědku až k samotnému Ještědu, který nabídne unikátní výhled na město Liberec a při dobré viditelnosti i na Krkonoše. Zpátky do hlavního zázemí areálu se můžete svézt buď kabinkovou lanovkou ČD z Ještědu, nebo pěšky seběhnete po sjezdovce okolo skokanských můstků.

Terénní koloběžky pro každého

Značené okruhy má Ještěd připravený i pro terénní koloběžky, které si zapůjčíte v půjčovně v hlavním zázemí areálu. Vlekaři vám je naloží na sedačkovou lanovku a ze Skalky už si můžete vybrat koloběžkový výlet dle svého gusta. Koloběžky disponují opravdu tlustými pneumatikami, takže s nimi komfortně zvládnete i terén.

My jsme se s koloběžkami vydali na značený okruh číslo 3, který vede po lesní cestě Ještědského hřebenu směrem na Pláně, a dále pokračuje houpavou hřebenovkou až k Šámalům, kde si můžete dát pauzu v trávě s výhledem na malebné severní Čechy. Kdo nemá svačinu sebou, může využít občerstvení „v okýnku“ přímo v hostinci U Šámalů.

Od Šámalů jsme se vydali zpět k areálu po zelené značce směrem k Panskému lomu a zprvu bylo sice zapotřebí opět nějaké to odrážení, pak už ale trasa převážně klesala, takže došlo i na koloběžkový sjezd. Trasa je dlouhá celkem 8,5 km, zabere přibližně 2,5 hod a místy si prozkoušíte fyzičku i odrážením se do kopce, nicméně po celou dobu je trasa bezpečně sjízdná, takže ji zvládne i rodina s dětmi. Milovníci adrenalinu mohou za chatou Pláně zabočit rovnou doleva a užijí si tak ryzí sjezd z kopce dolů.

Doporučený okruh pro koloběžky si samozřejmě můžete dát i jako výlet na kole, kdy vám síly pošetří opět sedačková lanovka na Skalku, takže se od Šámalů můžete vydat ještě dál směrem na nedalekou rozhlednu Rašovka. Tento úsek měří jen 2 km převážně z kopce a po rovině. Zpátky se vrátíte po stejné cestě a zpět po zelené k nástupní stanici sedačkové lanovky areálu Ještěd.

Bikepark pro milovníky adrenalinu

Lano sedačkové lanovky Skalka se samozřejmě rozjelo i v rámci otevření ještědského bikeparku, jehož tratě jsou známé svou poměrnou technickou náročností. Naší oblíbenou tratí je tu „Špageta“ kroutící se pod lanovkou, která je tu ze všech tratí nejvíc „vyhlazená“, a tak to na ní nejméně drncá.

Špageta je zároveň charakteristická svým množstvím překážek, jako jsou dřevěné dropíky, dvojáky nebo nová dřevěná překážka s naskočením a seskočením, která se na první pohled může zdát obtížná, nicméně díky citlivé práci stavitelů o překážce prakticky nevíte a můžete přes ni jet zcela plynule. Jde tak nakonec možná o nejjednodušší překážku celé trati.

Ještědskému bikeparku nechybí samozřejmě ani černá sjezdová trať „El Masacre Downhill“, která využívá zejména přírodních nerovností v podobě spletitých kořenů nebo v horní pasáži odkloněné přírodní pěšiny. Pro začátečníka může jít o těžký oříšek, zkušení bikeři tu jistě ocení hravost a přírodní charakter poctivého lesního sjezdu.

V poslední třetině bikeparku si můžete nakombinovat sjezd dle vlastního gusta a z vyhlazené Špagety si můžete jet zadrncat na černou trať, která tu Špagetu křižuje. Na ještědských tratích se díky jejich náročnosti bude líbit jak ortodoxním sjezdařům, tak i enduristům, kteří rádi zkombinují vyhlazené zatáčky Špagety s ryze přírodními lesními pasážemi s kořeny a kameny.

Samozřejmě než se ze Skalky kamkoli vydáte, ať už na kole, pěšky nebo na koloběžce, nezapomeňte si pořídit „must-have“ foto z fotopointu u výstupu sedačkové lanovky. Fotku s dominantou Liberce Ještědem pak můžete sdílet s hashtagem střediska #horyzarohem.

Ubytování s výhodami

Ve vybraných ubytováních v okolí Ještědu získáte v rámci ubytování zpáteční jízdenku na lanovku Skalka. Jedním z těchto ubytování je i hotel Fénix, který najdete jen pár desítek metrů nástupní stanicí lanovky Skalka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat