Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na koloběžkách, kole nebo pěšky. Letní sezona na Ještědu zahájena

Cestování

  5:53
Začátkem května zahájil letní provoz areálu Ještěd, který stojí v bezprostřední blízkosti Liberce – tramvají sem můžete dorazit za cyklovýlety a pěší turistikou. Síly při cestě nahoru vám ušetří sedačková lanovka na Skalku, která je zároveň páteří pro ještědský bikepark a vyveze vás i na okruh pro terénní koloběžky. Z Prahy jsou ještědské radovánky dostupné za hodinku pohodlné jízdy po dálnici.

Na koloběžkách, kole nebo pěšky. Letní sezona na Ještědu zahájena foto: Tomáš Rucký

Naučné stezky pro rodiny s dětmi

(Nejen) Pro rodiny s dětmi má Ještěd připravený několik naučných stezek – Sklářskou, Pivovarskou a Mlynářskou. Ještě než na cestu za poznáním vyrazíte, nezapomeňte si na pokladně vyzvednout hrací kartu k příslušné stezce. My si vybrali Sklářskou naučnou stezku LASVIT, která má pohodových 2,8 km a startuje vývozem sedačkovou lanovkou na Skalku, kde nás uvítala první informační tabule o světoznámé sklárně LASVIT.

Ještěd v kostce:

  • vzdálenost z Prahy 1 h 20 min
  • 1 jízda na lanovce dospělí (Skalka) 100 Kč
  • celodenní jízdné na lanovku dospělí 490 Kč
  • zapůjčení sjezdového kola Santa Cruz (1 den) 990 Kč (víkendy + státní svátky) -790 Kč (všední dny)
  • zapůjčení terénní koloběžky (1 den) 500 Kč
  • provozní doba lanovky květen + červen: víkendy -červenec + srpen: každý den -září: víkendy a státní svátek (28.9.) -9:05 – 17:05 po půl hodině
  • webové stránky www.skijested.cz
  • ubytování www.hotelfenix.cz

Sklářská stezka vás dále protáhne po zpevněné cestě ještědského hřebenu přes Černý vrch a Ještědku až k samotnému Ještědu, který nabídne unikátní výhled na město Liberec a při dobré viditelnosti i na Krkonoše. Zpátky do hlavního zázemí areálu se můžete svézt buď kabinkovou lanovkou ČD z Ještědu, nebo pěšky seběhnete po sjezdovce okolo skokanských můstků.

Terénní koloběžky pro každého

Značené okruhy má Ještěd připravený i pro terénní koloběžky, které si zapůjčíte v půjčovně v hlavním zázemí areálu. Vlekaři vám je naloží na sedačkovou lanovku a ze Skalky už si můžete vybrat koloběžkový výlet dle svého gusta. Koloběžky disponují opravdu tlustými pneumatikami, takže s nimi komfortně zvládnete i terén.

My jsme se s koloběžkami vydali na značený okruh číslo 3, který vede po lesní cestě Ještědského hřebenu směrem na Pláně, a dále pokračuje houpavou hřebenovkou až k Šámalům, kde si můžete dát pauzu v trávě s výhledem na malebné severní Čechy. Kdo nemá svačinu sebou, může využít občerstvení „v okýnku“ přímo v hostinci U Šámalů.

Od Šámalů jsme se vydali zpět k areálu po zelené značce směrem k Panskému lomu a zprvu bylo sice zapotřebí opět nějaké to odrážení, pak už ale trasa převážně klesala, takže došlo i na koloběžkový sjezd. Trasa je dlouhá celkem 8,5 km, zabere přibližně 2,5 hod a místy si prozkoušíte fyzičku i odrážením se do kopce, nicméně po celou dobu je trasa bezpečně sjízdná, takže ji zvládne i rodina s dětmi. Milovníci adrenalinu mohou za chatou Pláně zabočit rovnou doleva a užijí si tak ryzí sjezd z kopce dolů.

Doporučený okruh pro koloběžky si samozřejmě můžete dát i jako výlet na kole, kdy vám síly pošetří opět sedačková lanovka na Skalku, takže se od Šámalů můžete vydat ještě dál směrem na nedalekou rozhlednu Rašovka. Tento úsek měří jen 2 km převážně z kopce a po rovině. Zpátky se vrátíte po stejné cestě a zpět po zelené k nástupní stanici sedačkové lanovky areálu Ještěd.

Bikepark pro milovníky adrenalinu

Lano sedačkové lanovky Skalka se samozřejmě rozjelo i v rámci otevření ještědského bikeparku, jehož tratě jsou známé svou poměrnou technickou náročností. Naší oblíbenou tratí je tu „Špageta“ kroutící se pod lanovkou, která je tu ze všech tratí nejvíc „vyhlazená“, a tak to na ní nejméně drncá.

Špageta je zároveň charakteristická svým množstvím překážek, jako jsou dřevěné dropíky, dvojáky nebo nová dřevěná překážka s naskočením a seskočením, která se na první pohled může zdát obtížná, nicméně díky citlivé práci stavitelů o překážce prakticky nevíte a můžete přes ni jet zcela plynule. Jde tak nakonec možná o nejjednodušší překážku celé trati.

Ještědskému bikeparku nechybí samozřejmě ani černá sjezdová trať „El Masacre Downhill“, která využívá zejména přírodních nerovností v podobě spletitých kořenů nebo v horní pasáži odkloněné přírodní pěšiny. Pro začátečníka může jít o těžký oříšek, zkušení bikeři tu jistě ocení hravost a přírodní charakter poctivého lesního sjezdu.

V poslední třetině bikeparku si můžete nakombinovat sjezd dle vlastního gusta a z vyhlazené Špagety si můžete jet zadrncat na černou trať, která tu Špagetu křižuje. Na ještědských tratích se díky jejich náročnosti bude líbit jak ortodoxním sjezdařům, tak i enduristům, kteří rádi zkombinují vyhlazené zatáčky Špagety s ryze přírodními lesními pasážemi s kořeny a kameny.

Samozřejmě než se ze Skalky kamkoli vydáte, ať už na kole, pěšky nebo na koloběžce, nezapomeňte si pořídit „must-have“ foto z fotopointu u výstupu sedačkové lanovky. Fotku s dominantou Liberce Ještědem pak můžete sdílet s hashtagem střediska #horyzarohem.

Ubytování s výhodami

Ve vybraných ubytováních v okolí Ještědu získáte v rámci ubytování zpáteční jízdenku na lanovku Skalka. Jedním z těchto ubytování je i hotel Fénix, který najdete jen pár desítek metrů nástupní stanicí lanovky Skalka.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat