Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN

Diskuse k článku

Na Kubu si nezapomeňte opalovací krém

Země dvou tváří, kde můžete prožít dva týdny v luxusním hotelovém komplexu, kde uslyšíte víc němčiny než španělštiny, anebo si třeba půjčit motorku a vzít to trochu víc od podlahy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jirka 30.4.2008 10:42

Kuba

Kuba je nejoblíbenější destinací Kanaďanů. Je to asi jako Češi kdysi do jezdili do Bulharska.

Frantisek Policka 28.4.2008 10:15

Cestovani na Kubu

Frantisek Policka 28.4.2008 10:14

Na Kubu ani zadarmo

Ja osobne stary svetobeznik bych v zivote na Kubu neletel. Existuje tolik krasnych ostrovu v Karibiku, ktere si bohuzel normalni smrtelnik z Ceska dovolit nemuze. At je to Puerto Rico nebo Cayman Island. Moji znami vic zcestovali nez ja prijeli s prazdnyma kuframa nebot vse rozdali.Nikdo tam nepracuje jako u nas za komunistu. Co to pomuze bydlet v 5* hotelu kdyz ti domorodci bydli jak ty krysy. Tak na tu bidu se divat chvala bohu divat nemusim. Zdravi Frantik8-o8-o8-o8-o8-o

adela 28.4.2008 8:14

..nikdy vice..

..na Kubu se opravdu zapomenout neda.Poznaly jsme cely ostrov a to nam opravdu stacilo.Kuba je opravdu krasny ostrov ale to co z neho udelal komunisticky rezim!Ubytovani,jidlo,obsluha tamnich Kubancu byla na te nejnizsi urovni co jsme poznaly.Ovdusi v Havane bylo snad nejhorsi.Jsme stale na cestach takze jsme na vselicos zvykli ale Kuba stala opravdu za to.

Je mi lito ale s tou pani nesouhlasim.Byl to krasny zazitek ale v Karibiku je tolik jinych krasnych ostrovu...

Fidel 28.4.2008 3:19

Raul Castro uvede Komunisticky Kapitalismus

Jako v Cine, kde funguje velice dobre Komunisticky Kapitalismus, Raul Castro chce neco podobneho zavest na Kube - obdrzet celosvetove investice, zarucit praci a zdravotni pojisteni pro vsechny Kubance, a zamezit vytunelovani vsech statnich uradu a podniku, jako se to stalo v Cesku a Rusku.

Sergej 26.4.2008 22:52

Americane na Kubu nesmi

Kdyz byl Topolanek ve Washingtonu, tak mel udelat Georgovi Bushi radost a slibit mu ze zakaze Cechum cestovat na Kubu, a tak se opicit  po Americke vlade ktera stale zakazuje svym Americkym obcanum cestovat na Kubu.

George by mel z Topolanka velikou radost.

redbiter 23.4.2008 22:15

kuba ostrov svobody

Kuba ktera drive vyvazela cukr do celeho sveta,ho dnes dovazi z Brazilie,protoze ty cukrovary co Castro ukradl americanum uz nefunfuji,diky spatne anebo zadane udrzbe.Nad vodou je drzi turisti ze zapadu,a potraviny z USA.

RATM 25.4.2008 10:29

Re: kuba ostrov svobody

;-D Jako fór dobrý. Napiš ještě něco.

tomas 23.4.2008 14:56

thajsko

info o thajsku na www.thai.cz

polda 23.4.2008 11:54

svoboda výběru

dyť si každý může vybrat zda v Karibiku na komunistickou Kubu nebo tzv.demokratické Haiti,Portoriko,Jamaicu apod.Ne ?!?!

redbiter 23.4.2008 22:18

Re: svoboda výběru

na Haiti se zadne turisticke zajezdy nekonaji,Portoriko ma 1000X vetsi ekonomii nezli Kuba a D.R jak by smet tovarisc .

RATM 23.4.2008 11:45

Cuba sí!

Na Kubě jsem strávil měsíc a nic lepšího jsem dosud nezažil. Cestoval jsem po ostrově a bydlel v kubánských domácnostech. Jezdit na Veradero nebo jiných letovisek je podle mého největší pitomost, jakou může člověk udělat, páč jsou tam jen hotely, pláže a bazény - takže to, co uvidíte kdekoli jinde. Z mého pohledu je na Kubě spoustu problémů, ale jinak jsem byl spíše mile překvapen. Mrzí mě, že se o Kubě píše jen v souvislosti s disidenty atd. Je to nádherná země a lidé tam jsou tisíckrát šťastnější než průměrný, vystresovaný a prací zdecimovaný Čech.  

bbb 23.4.2008 14:00

Re: Cuba sí!

sohlasím, na Kubu jedu už potřetí a vždy přemýšlím, co jsme po roce 89 získali a hlavně co jsme ztratili , mám na mysli užásné kamárádství a soudržnost lidí, pohostinnost atd.

PetrQ 28.4.2008 10:12

Re: Re: Cuba sí!

Myslíte tu "soudržnost lidí" v podobě tisíců udavačů StB a "kamarádství" zejména těch co jsme posléze našli  v Cibulkových seznamech??? 

VOM 23.4.2008 14:13

Re: Cuba sí!

Na Kubě jsem před pár lety strávil 14 dnů, nikoliv lenošením na pláži. Kolega, se kterým jsem si příležitostně dopisoval před příjezdem na Kubu, mě pozval domů. Bydlel v nádherné atriové vile, kterou rodina jeho ženy zrekvírovala Američanům i s nábytkem a originály na zdech. V celém domě měli jednu funkční žárovku. Protože jsem věděl, že v podstatě nemají co jíst, tak jsem odmítl nabízenou večeři a akceptoval jsem pohoštění šálkem čaje. Za chvíli přišla manželka s provinilým výrazem, jestli může vyšroubovat žárovku, aby mohla rozsvítit v kuchyni. Za další půlhodinu přišla znovu, že v celé čtvrti je vypnutý proud a nemá čaj jak uvařit. Kolega měl v garáži zánovního Moskviče, ale neměl jak legálně koupit benzín. Společným úsilím jsme vyřídili výjimku, aby mohl používat soukromé auto ke služebním účelům a já jsem mohl ze svých diet zakoupit benzín. Na pěnu na holení a jednoduchý holicí strojek se díval jako na zázrak. Když jsem z kufru vyštrachal krabici mléka v prášku a balení multivitamínů, tak měl v očích slzy, protože 11-letý syn měl náběh na křivici.  Důrazně mě prosil, abych se vyhnul politickým tématům před jeho manželkou, která sice anglicky nerozumí, ale je komunistka a tchán je u komančů kápo, tak aby neměl potíže s vysvětlováním o čem že jsme to mluvili.

Rezidenční vilová čtvrt byla dostavěna paneláky, do kterých se nastěhoval proletariát, a tak přihlásil děti do kurzů sebeobrany, aby přežily cestu domů ze školy.

Ale jinak musím souhlasit s RATMem  - z práce vystresovaný a zdecimovaný nebyl. Ale tisíckrát šťastnější? To nevím, neptal jsem se.

RATM 23.4.2008 15:00

Re: Re: Cuba sí!

Nevím přesně kdy jste tam byl, ale myslím, že Kuba si tou nejtěžší zkouškou již prošla a to bylo začátkem 90. let po rozpadu SSSR na kterém byla naprosto závislá. Byl jsem tam naposledy v loni a to tam např. nedošlo k jedinému výpadku proudu. Co se týče Kubánců, tak podvýživou rozhodně netrpí - spíše naopak bych řekl, že se tam celkem rozšířila obezita a to již u mladších. Jestli něco některým Kubáncům opravdu hodně chybí, tak jsou to mobily, digitální foťáky a ostatní pitomosti, které považují za západní luxus. Na to opravdu nemají peníze a závidí nám je...

Co se týče svobody a nesvobody, tak to nemohu objektivně posoudit. Jen mohu říct, že jsem za celou dobu nebyl svědkem ničeho, co by člověk cestující na Kubu čekal. Mohl jsem se bavit s kýmkoli a o čemkoli (i politika). Viděl jsem tam spoustu homosexuálních párů, co se běžně vodí za ruce a nikdo neměl nic proti (to uvádím protože jsem viděl kdysi film - Než se setmí) a protože u nás by rozhodně problém měli.

Tím chci jen říct, že Kuba se mění a dnes asi není to co byla v 60. nebo 70. letech a rozhodně není tím, čím nám ji prezentují naše sdělovací prostředky..

VOM 23.4.2008 17:04

Re: Re: Re: Cuba sí!

Je to možný, že se to zlepšilo. Skutečně jsem tam byl v roce 1993 nebo 1994. Léta letí.

katka 23.4.2008 1:42

Kuba si!

Kolikpak je té paní co si tak Kubu chválí let? Přesně to, co ona říkali francouzští, angličtí, němečtí i jiní turisté o Československu, když se sem vypravili za komunistického režimu (vím to dobře, bývala jsem průvodkyně!) Země je bezpečná, lidi nežebrají - my, kterým je přes padesát si dobře pamatujeme, co by se nám bývalo stalo, kdybychom žebrali nebo napadali turisty za komoušů. Dejte si věci, milá paní trochu do relací!

Jan Holý 23.4.2008 6:21

Re: Kuba si!

No a tak je podle Vás správné, když v řádné "demokratické" zemi není bezpečno a lidi žebrají, viďte? Říkáte milá paní bývalá průvodkyně, že je Vám přes 50, mně bohužel taky a taky si hodně pamatuji i to, jaké jsem měl velké potíže s režimem i českými komunisty, protože jsem se nechtěl zařadit. Ale čím víc bez předsudků a emocí srovnávám tehdejší režim s dnešním, tím míň na tom dnešním nacházím kladů. Volby za komunistů i dnes vyjdou nastejno, mezi darebáky se nemáte nárok dostat. Korupce je nesrovnatelně větší - dřív to bylo za bomboniéru a kafe, dnes od desetitisíců nahoru. Stát okrádá lidi na přímých i nepřímých daních víc než dřív, zavádí presumpci viny, "korektnost", omezuje svobodu slova, praktikuje skrytou cenzuru, státem ovládáná media vymývají mozky víc než komunisti, existuje nevymahatelnost práva, bude se omezovat zdravotní péče... Stát se postupně privatizuje těm, kteří jsou "in", což asi Vy ani já nejsme... Že se máme lépe není díky dnešní věrchušce, ale průmyslové historii českých zemí, relativní kvalifikaci populace a nezadluženosti z dřívějška, je ale otázka, jak dlouho to ještě vydrží. Bezesporu kladem je volné cestování, ale to není žádná zásluha "demokracie", nýbrž byprodukt systému. Komunista jsem nebyl ani náhodou, ale objektivně říkám, že ten život v letech po 1970 nebyl pro chytré a pracovité lidi vůbec špatný.

Alena 1. 23.4.2008 8:35

Re: Re: Kuba si!

Většina vašich argumentů je natolik paušálních a ve většině nesprávných, že nemá smysl se s nimi vůbec zabývat. Ale dost mě rozesmál váš argument o nezadluženosti z dřívějška. Vy tu vnitřní zadluženost státu nevidíte ještě dnes na každém kroku. Vždyť pouze ta umožnila komunistům jakž takž přežít do konce osmdesátých let. O zadluženosti v podobě morálního úpadku celých generací Čechů ani nemluvě. Ta je též například důvodem vámi uváděné korupce a ještě bohužel částečně "zkomunizované" české justice.

Jinak mně váš příspěvěk připomíná některé staré německé "pamětníky", kteří ještě dnes stále vzpomínají na doby za Adolfa, kdy prý byl pořádek a nulová kriminalita. 

Jinak znám spousty chytrých a pracovitých lidí, kteří by se do oněch sedmdesátých let nechtěli ani za nic na světě vrátit. Kdo se neměl špatně byli tzv. skalní, dále oportunisté a přikyvovači. To má s chytrostí a pracovitostí většinou málo společného. Spíše tak s vychytralostí.  

   

Ach jo (bls1) 23.4.2008 8:51

Re: Re: Re: Kuba si!

No dobře, tak vy jste morálně upadla, ale musíte to pořád zobecňovat na všechny Čechy (já to na sobě nepozoruju) a tolik křičet do světa?

Alena 1. 23.4.2008 8:57

Re: Re: Re: Re: Kuba si!

Už jste někdy viděl morálně upadlého, který to o sobě ví, či sám na sobě pozoruje a dokonce i přizná. Já tedy ne. Ale jejich příspěvky to dokazují naprosto jasně.

Jan Holý 23.4.2008 9:43

Re: Re: Re: Kuba si!

Milá paní, bez jisté míry zevšeobecnění se neobejdete, protože jinak byste se utopila v detailech a nedostala se k celkovému poznání. K Vašemu tvrzení o vnitřní zadluženosti: co je lepší: vnitřní zadluženost nebo si půjčit, rozdat to na "sociální smír", zbytek prožrat, uvázat se do dluhové pasti a dělat na úroky jako dnes? Banky Vás za takovou filozofii jistě pochválí. Jen doufám, že nepracujete někde, kde se o dalším zadlužování rozhoduje... A k tomu přirovnání mne s Němci, kteří v dobrém vzpomínají na AH. Asi jste mne chtěla urazit. Neurazila jste. Já jsem se tady narodil, vyrostl, vychoval děti a žiji a nebudu plít po svém dětství a mládí a sypat si popel na hlavu že jsem třeba "dělal na komunisty", zatímco ti "uvědomělejší" třeba vraždili jako Mašínové nebo "jen" utekli na Západ. Prostě ti komunisti tady byli - mimochodem hlavně proto, že nás USA a GB prodaly do východního bloku Stalinovi (Teherán, Jalta, Postupim...), žít se jinak nedalo a žít se muselo. Ale vždycky se dalo zůstat slušným člověkem a ke slušnosti vychovat i svoje děti. Píšete o "morálním úpadku". Osobně si myslím, že tak špatný morální stav společnosti, jaký je dnes, nikdy nebyl - a to nejsou nějaké senilní reminiscence, stačí si přečíst denní tisk. A nepodsouvejte mi snahu se navrátit do 80. let, i když jsem se osobně neměl špatně, představte si, že jsem byl v zahraničí jako odborný expert a k tomu jsem se dostal díky své píli, pracovitosti, inteligenci a samozřejmě taky trochy štěstí. Nebyl jsem ani skalní, ani oprtunista, ani přisluhovač a s komunisty jsem měl velké potíže zejména kvůli jejich české závisti, ale protože jsem jim zajišťoval devizy, museli mne tolerovat. A co jste byla Vy? Podle Vašeho závěru jste měla problémy, viďte? No nic, už je to pryč...

Alena 1. 23.4.2008 10:37

Re: Re: Re: Re: Kuba si!

Ano pane, problémy jsem měla, a nejenom já, i moje děti, ostatně jako každý slušný člověk, který se nějakým způsobem proti tomu státem organizovanému žaláři ozval. Přečtěte si Krále Krysu - i on byl pilný, pracovitý, inteligentní a přinášel svým věznitelům "devizy", pročež ho Japonci tolerovali.

Tím srovnáním s oněmi Němci jsem vás urazit nechtěla, pouze poukázat na to, co jsem po svém příchodu do Německa nemohla pochopit a odsuzovala - než jsem přijela zpět do Čech a setkala se s podobnou argumentací a glorifikací kominustického režimu. 

Alena 1. 23.4.2008 11:04

Re: Re: Re: Re: Kuba si!

A ještě něco vážený pane, když už jste se o tom zmínil. Nevím v čem jste odborný expert, ale v ekonomice to očividně nebude. Jinak byste věděl, že vnitřní zadlužení např. firmy je ten nejhorší způsob zadlužení. Jakmile firmu zadlužíte vnitřně, žádná banka vám už z venku nepomůže. A normálně fungující firma se bez bankovních kreditů neobejde a ani si to nemůže dovolit.

PetrQ 28.4.2008 10:09

Re: Re: Re: Re: Kuba si!

Ti komouši tady byli především proto, že je vohnouti jako vy v roce 1946 zvolili. A argumentovat  "stačí si přečíst denní tisk" jako důkaz špatného morálního stav společnosti muše jen ignorant. A za bolševika jste četl co? Sterliní Rudé Právo - etalon to svobodného tisku... ;-D

bbb 23.4.2008 9:46

Re: Re: Re: Kuba si!

Jenže on neříká, že to bylo  super, jenže místo aby se systém zlepšil, je v některých ohledech horší. Ano, kecat si můžete co chcete (ale tím stejně nic nezměníte) a obchody jsou opravdu plné.

RATM 23.4.2008 12:01

Re: Re: Re: Kuba si!

Tyhle debaty obvykle nemají žádné řešení. Je to jen o tom, že někomu se zkrátka dnes žije skvěle a nikdy by to neměnil a někomu naopak. Každý minulý režim prožíval jinak, takže asi těžko můžeme říct - takhle to bylo a basta.  Jsem ročník 78, takže jsem příliš mladý na to, abych to mohl hodnotit. Znám ale mnoho lidí, kteří volí komunisty a s přihlédnutím na jejich problémy to v podstatě chápu. Jsou to hlavně lidé z venkova, kde mám chalupu. Trápí je nezaměstnanost - většina podniků byla rozkradena neviditelnou rukou trhu po 89 a následně zkrachovala, dále pak dopravní obslužnost - z původních spojů se zachovala tak čtvrtina a dále celkový úpadek některých částí venkova. Víte tito lidé mají problémy o kterých my ve městech třeba vůbec nevíme a pro ně není prioritou např. svoboda slova nebo právo shromažďovat se. Oni chtějí jen normálně žít – toť vše.

Sylar 23.4.2008 12:33

Re: Re: Re: Re: Kuba si!

Takze aby mohli normalne zit, tak voli komunisty? Nebo jak to mam chapat?

To ze pro ne neni prioritou svoboda poukazuje jen na jejich omezenost. Nejvic me stve, ze kvuli takovymhle 'pohodlnym' lidem jsou komousi stale v paralamentu. Copak je nekdo na te vesnici drzi? Nemuzou se odstehovat  za praci?

RATM 23.4.2008 13:18

Re: Re: Re: Re: Re: Kuba si!

Tohle může napsat pouze někdo, kdo se neumí nebo nechce vcítit do kůže jiných a svět pozoruje pouze z té své perspektivy. Ne každý je natolik pružný, flexibilní, že se stěhuje někam za prací, jako jste toho jistě schopen vy. Oni mají jen srovnání a to takové, že za komunistů se jim v této oblasti žilo lépe. Nezajímá je jestli se může dnes cestovat, protože na exotickou dovolenou v Karibiku stejně nemají. Když nejsou dnešní politici schopni dělat politiku opravdu pro všechny, tak se nemůžeme divit, že tito lidé volí koho volí. Pokud to nechápete vy, svědčí to právě o vaši omezenosti. 


Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....