20. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Na Kypru sezona nekončí. Můžete tu i lyžovat

Afroditina skála, místo, kde se podle mýtů z mořské pěny zrodila řecká bohyně lásky, krásy, plodnosti a tělesné touhy. Odtud pochází zažité označení Kypru coby Afroditina ostrova.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afroditina skála, místo, kde se podle mýtů z mořské pěny zrodila řecká bohyně lásky, krásy, plodnosti a tělesné touhy. Odtud pochází zažité označení Kypru coby Afroditina ostrova. | foto: Shutterstock

Kdo si počkal, ten si právě teď může užít ostrova Kypr v té nejpříznivější kombinaci. Teploty jsou stále letní, moře příjemně vyhřáté a luxusní ubytování tu najdete za cenu tříhvězdičkového hotelu v hlavní sezoně.

Golf až do půlky května

Golfová sezona na Kypru trvá až do poloviny května.

Golfová sezona na Kypru trvá až do poloviny května.

Zatímco u nás golfová hřiště už pomalu pokrývá jinovatka, ta kyperská jsou stále zelená - díky příjemným teplotám tu běží hlavní golfová sezona až do poloviny května. Golfový terén na Kypru je velmi rozmanitý, takže si vybere jak začátečník tak i pokročilý, hřiště jsou navíc otevřená i nečlenům. Všechna se nacházejí na jihozápadním pobřeží v oblasti Pafosu do hodiny a půl jízdy od letiště v Larnace: náročné a rozlehlé Aphrodite Hills, šťavnatě zelené a před větrem chráněné Secret Valley či Eléa s působivým výhledem na Středozemní moře.

Z mořské pěny - na sjezdovky

Lyžování - ilustrační foto.

Na kopcích pohoří Troodos si můžete zalyžovat.

Překvapivou tvář ostrova, zobrazovaného většinou s plážemi a ve sluneční záři, zažijete v kopcích pohoří Troodos. Tady se totiž dá i jezdit na lyžích! Zima je tu ovšem krátká a podmínky pro kvalitní lyžování ve výšce kolem 1900 metrů nad mořem Kypr nabídne jen od ledna do počátku března. Na svazích nejvyššího vrcholu Chionistra se můžete svézt na čtyřech sjezdovkách s božskými názvy Hera, Zeus, Hermes a Afrodita. Tu obkružují dva běžkařské okruhy, ze kterých uvidíte tradiční vesnice, kláštery i vzácné byzantské kostely.

Padesát pět plus

Nákupy na tržišti na Kypru (ilustrační foto).

Nákupy na tržišti na Kypru.

Vláda Afroditina ostrova přichystala pro aktuální sezonu - pro období od podzimu 2011 do jara 2012 - speciální nabídku pro starší generaci. Program 55+ nabízí za podpory dotačního projektu Evropské unie občanům EU starším 55 let pobytově-poznávací zájezd na Kypr se sníženými náklady. S každým zákazníkem starším 55 let navíc může cestovat jeden člověk jako doprovod, a to za stejných podmínek, nezávisle na věku. Pobyty podpořené projektem nabízí hned několik cestovních kanceláří.

Mavro, xynisteri, maratheftiko

Kyperský venkov.

Kyperský venkov.

Kyperské klima a půda jsou natolik příhodné, že vinnou révou jsou tu obrostlá horská úpatí i údolí mezi nimi. Vinice jsou soustředěny v kopcích oblasti Pafos a na svazích, které se táhnou z Lemesosu přes pohoří Troodos. Stačí si vypůjčit auto a projet některou ze šesti doporučených vinařských cest. Ty vás dovednou nejenom k vinicím, kde ochutnáte typické místní chuťově bohaté odrůdy mavro, xynisteri či maratheftiko, ale také do autentického prostředí kyperského venkova s rodinnými tavernami, kde okusíte správně servírované tradiční kyperské meze o dvaceti chodech.

Štěpánka Strouhalová

Najdete na Lidovky.cz