Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi v cizině

Na ostrově Samoa koronavirus není. Ani nevím, jaké je to nosit roušku, říká Česka, která zde uvízla

Denisa Maňásková foto: Archiv Denisy Maňáskové

Češi v cizině
Denisa Maňásková přijela na ostrov Samoa na začátku minulého března z Nového Zélandu. Plánovala zde zůstat měsíc, ale pak se zavřely hranice. „Na Samou jsme přiletěli pouze s příručním zavazadlem. Nezbylo nám nic jiného, než počkat, až Nový Zéland znovu otevře hranice,“ říká.
  5:00

Lidovky.cz: Jak to nyní na Samoe vypadá a jaká opatření zde platí?
Samoa je stále jedna z posledních zemí na světě bez nákazy koronaviru. Hranice se uzavřely na začátku března minulého roku a Samoa přešla 20. března do nouzového stavu, kdy se na necelý měsíc uzavřely školy, veřejná doprava a obchody měly specifickou otevírací dobu. Lidé byli na počátku vystrašeni, jelikož se nevědělo, jestli je virus mezi námi. Místní mají panickou hrůzu z nákazy, protože při epidemii španělské chřipky v roce 1918 byla Samoa statisticky celosvětově jednou z nejhůře zasaženou zemí.

Další příběhy Čechů v cizině čtěte zde

Začátkem května se všechno začalo pomalu rozvolňovat. Po pár týdnech se znovu rozjela veřejná doprava, kde se měl dodržovat dvoumetrový odstup, který v reálu byl přibližně dvacetimilimetrový. Otevřely se školy a lidé žijí v rámci možností stejně jako předtím.

Hranice jsou stále uzavřené pro zbytek světa a vstup do země je možný pouze samojským občanům a pár výjimkám. Někteří Samojci z Nového Zélandu, Austrálie, Ameriky či Aljašky se nicméně stále vrací zpět domů. Ti musí podstoupit povinnou dvoutýdenní karanténu.

Na konci listopadu 2020 Samoa zaznamenala první potencionální případ nákazy koronaviru v podobě dvou nemocných námořníků. Testy však byly nakonec negativní a Samoa nadále nemá zaznamenaný žádný komunitní přenos viru covid-19. Jediná „viditelná“ opatření, jestli se tomu dá tak říkat, jsou omezení v neděli, kdy je zákaz koupání v moři a veškeré obchody se otevírají ve tři hodiny odpoledne. Tato opatření však mají spíše náboženský podtext, kdy se vláda nařízeními snaží přimět lidi zasvětit celou neděli víře v Boha.

Lidovky.cz: Dodržují lidé opatření nařízená vládou?
Tři opatření, která zde máme, jsou platná pouze v neděli - omezená otevírací doba v obchodě, zákaz stravování v restauraci a zákaz koupání. První dvě se dodržují, protože se snadno pokutují a u zákazu koupání záleží na tom, jak má daná vesnice, kde se pláž nachází, striktní pravidla. Každopádně jsem ještě neslyšela, že by někdo dostal pokutu za koupání v moři.

Lidovky.cz: Jaká nařízení platila o Vánocích?
Protože Vánoce vyšly na čtvrtek, tak žádná. Většina Samojců vyrazila na pláž, kde trávili čas s rodinou, grilovali, hráli volejbal či se věnovali nezřízenému pití alkoholu.

Lidovky.cz: Jakou náladu pociťujete kolem sebe? Nejsou už lidé unaveni z neustálých změn?
Nálada tady panuje vesměs stále stejná. Lidé nikam nespěchají, všude panuje „island time“ a na každém rohu na vás mává nejeden Samojec s úsměvem od ucha k uchu. Kvůli uzavření hranic přišla Samoa o svůj největší zdroj příjmů, cestovní ruch. Místní lidé se ovšem vrátili k tomu, co znají nejlépe po celé generace - farmaření a práce na plantáži. Úroda je zde tak bohatá, že místní dokážou uživit celou rodinu jen z toho, co si sami vypěstují, aniž by museli spoléhat na pomoc zvenčí. Jelikož mimo hranice Samoi žije více Samojců než na ostrově samotném, velikým problémem v místní komunitě je například náhlé úmrtí v rodině a nemožnost se naposledy rozloučit se svým zesnulým příbuzným.

Lidovky.cz: Jak se na Samoe staví k vakcíně proti koronaviru a kdy by měla být v zemi dostupná?
Každou chvíli by mělo dorazit padesát tisíc vakcín od firmy Pfizer. Chtějí prvně očkovat pracovníky na letišti a v karanténních zařízeních. Poté budou následovat senioři a zdravotně náchylnější jedinci. Každopádně s novými mutacemi viru, které jsou údajně odolné vůči dostupným vakcínám, nemám vůbec ponětí, kdy budou provádět první očkování.

Lidovky.cz: Dokázala byste porovnat situaci na Samoe a v Česku?
Upřímně nemám nejmenší ponětí, jak se lidé nejen v Česku, ale i v ostatních postižených zemích cítí. Nedokážu říct, jak omezující je nosit všude roušku, nemoci vyjít ven či muset dodržovat veškeré restrikce nařízené státem.

Lidovky.cz: Jak prožíváte situaci vy?
Vzhledem k tomu, že se z mého plánovaného měsíčního pobytu po dvou týdnech, kvůli uzavření hranic a nemožnosti se vrátit zpět na Nový Zéland, stal pobyt na dobu neurčitou a v březnu to bude přesně rok života na ostrově, je tahle situace pravděpodobně to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat.

Když pominu to, že žiji v jedné z posledních zemí bez koronaviru a že ani nevím, jaké to je nosit roušku, nemoct vycházet ven a všechny ostatní nepříjemnosti s virem spojené, že veškeré pláže, vodopády a ta nejkrásnější místa ostrova mám jen pro sebe, tak jsem se ocitla v situacích a zažila věci, o nichž jsem si nikdy nemyslela, že by se mi mohly v životě přihodit.

Stala jsem se součástí samojské komunity, první měsíce jsem žila jen z toho, co nám rostlo za domem a na plantáži, sbírala denně stovky kokosů, sušila kakaové boby a vyráběla čokoládu, žila s místními ve vesnici nebo učila děti ve škole anglicky. Dostala jsem možnost pracovat na zajímavých projektech a za dva týdny, na jakousi pomyslnou oslavu jednoho roku na ostrově, se bude konat v místní výtvarné galerii fotografická výstava mého dokumentárního souboru o životě na Samoi.

Nejvíce mě omezuje to, že nemám volbu se vrátit zpět na Nový Zéland a také mám strach o svou rodinu a přátelé.

Lidovky.cz: Jak je na tom tamní zdravotnictví?
Zdravotnictví tady není úplně na vysoké úrovni, každopádně když přítel skončil kvůli vysokým horečkám a silné dehydrataci zapříčiněnou leptospirózou (krysí žloutenka) v nemocnici, tak o něj bylo poměrně dobře postaráno. Jediná věc, která mě opravdu překvapila, že s nemocným zde přes noc u lůžka mnohdy zůstává i celá rodina, takže jsem se mohla na podlaze vedle postele s dekou na pár dní ubytovat a starat se o něj.

Zdraví místních občanů je ale jiný příběh. Téměř osmdesát procent obyvatel trpí obezitou a nejčastější onemocnění je zde momentálně cukrovka. Vše je zapříčiněno nezdravým složením jídelníčku, který obsahuje přespříliš smaženého jídla a sladkých limonád. Z mého pohledu je tohle nepochopitelné, vždyť zde roste téměř vše a já osobně jsem prožila nejzdravější rok, co se jídla týče.

Lidovky.cz: Mohou lidé chodit na testy zdarma?
Na Samoi nemají vhodné testovací zařízení. Pokud mají u někoho podezření na koronavirus, test se odesílá na Nový Zéland, na jehož výsledky se čeká až deset dní.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!