20. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Na podzim se vydejte k Černému moři, najdete tu jedinečné památky

Bulharsko: kavárna na břehu Černého moře... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharsko: kavárna na břehu Černého moře... | foto: Profimedia

SOFIE Bulharsko se opět vrací mezi populární turistické destinace. Vedle písečných pláží, teplého moře a příjemných cen pobřeží i vnitrozemí nabízí jedinečné architektonické památky středověku, byzance i antiky. Na rozdíl od vrcholné sezony je v září a říjnu můžete vidět bez davů turistů a nepotýkat se přitom se spalujícím vedrem.

Vzdálenost od Prahy cca 1600 km Nesebar, město památek

Ostrov Nesebar

Památka UNESCO, spojovala až do minulého století s pevninou jen písečná kosa. Na strategicky položeném ostrově založili svoji kolonii už Řekové, a tak tu můžete vidět památky od antických dob, přes byzanc a středověk, po pozůstatky po Turcích, kteří odsud odešli až na konci 19. století. Bez zajímavosti není, že ještě před sto lety Nesebar z velké části obývali Řekové.

Do většiny kostelů ze 6. až 14. století se platí vstupné. Za návštěvu stojí i zdejší moderně vybavené archeologické muzeum.

Sozopol, umění na každém rohu

Podobně jako Nesebar byl i Sozopol řeckou kolonií.

Město se tehdy jmenovalo Apolonia a bylo jedním z nejvýstavnějších v celém antickém Řecku. Na rozdíl od Nesebaru tu po Řecích nenajdete tolik připomínek. Atmosféru města tvoří tradiční dřevěné osmanské domy, své dělá nádherná poloha na vysokém útesu nad mořem. Sozopol si oblíbili bulharští umělci a dodnes tu najdete mnoho malých galerií. Nezapomeňte navštívit etnografické muzeum v paláci osmanského vládce a určitě si najděte čas na posezení v některé z restaurací přímo nad mořskými útesy.

Balčik, město rumunské královny

Nejnoblesnější přímořské letovisko na bulharském pobřeží patřilo až do roku 1940 Rumunskému království (které o sedm let později zaniklo). Za svoji letní rezidenci si je vybrala královna Marie Rumunská a mezi lety 1926–1937 tu nechala vystavět zámek v orientálním stylu. Ten je spolu s desítkou dalších královských vil největším turistickým magnetem nevelkého města. Bývalé sídlo obklopuje rozsáhlý park, v němž je mimo jiné i velkolepý labyrint a devítimetrový umělý vodopád. Ve městě narazíte i na exotické tatarské domy.

Varna, černomořská metropole

Nejlepší hotely, pláže i restaurace – takovou pověst má mezi bulharskými letovisky Varna. Hezké město se pyšní velkým přímořským parkem, v němž najdeme i proslavené delfinárium, zoologickou zahradu, Námořní muzeum a jedinečné Akvárium Černého moře. Nejpůvabnější historická část města se rozkládá kolem přístavu, centrum se širokými bulváry bylo do své dnešní podoby přestavěno před sto lety podle francouzského vzoru. Zdejší katedrála Nanebevzetí Panny Marie se podobá stejnojmenné slavné stavbě v Petrohradu.

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR FOREM A PLASTOVÝCH DÍLŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz