6. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Na střeše světa. Himalájské štíty ve sněhobílém závoji

Himalájské štíty v sněhobílém závoji | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Himalájské štíty v sněhobílém závoji | foto: Vlastimil Král

V Ladakhu, krásné oblasti na severu Indie, jsme strávili 24 dní. Stálo nás to necelou jednu měsíční výplatu, čtyři dny úžehové horečky, několik kil tělesné váhy (to nám vůbec nevadí) a pár ztracených nervů při prožívání kulturního šoku. Naopak jsme získali nezapomenutelné zážitky.

Strávili jsme tři týdny mezi milými Ladačany a stejně naladěnými cestovateli, dva týdny jsme se potloukali mimo civilizaci ve výšce 3400 – 6000 m n. m. a spoléhali se pouze na vlastní síly a dobrotu donkey manů a někteří z nás si užili pocit pocit stát na vrcholu šestitisícového štítu.


Pohlednice z cest na větší mapě

Tři z těchto dnů jsme trávili v nejvyšších polohách, kde nás pohltilo horské ticho a klid, kde lidé a zvířata nemluví a nespěchají, jenom odpočívají. To vše s pozadím skalnatých a kamenitých Himálajských štítů, z nichž ty nejvyšší jsou obaleny do sněhobílého závoje, který s východem a západem slunce mění svou barvu do oranžova.

Odjížděli jsme se smutkem v očích. Těch pár ztracených nervů a necelá měsíční výplata stály za to. Ostatně doma o peníze i nervy přicházíme mnohem rychleji. A ta kila tělesné váhy už máme zase zpět. Bohužel. Budeme muset znovu vyrazit do hor.  

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz, v níž přinášíme zajímavé postřehy a střípky z cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!


A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.


Kateřina Balcarová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz