Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Teplou Vltavu se nesmí, vody je málo

Cestování

  17:00
Na Teplé Vltavě v Národním parku Šumava platí v úseku Soumarský Most - Pěkná zákaz splouvání, protože je málo vody. Její hladina v měřící stanici Soumarský Most klesla pod stanovený minimální limit 50 centimetrů.
Cestování se zvířaty - ilustrační foto.

Cestování se zvířaty - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Park tak vrací peníze za zaplacené registrace ke splutí řeky. Vody je pro vodáky málo i v dalších jihočeských řekách. Její teplota je nadstandardní.

Vodáci mohou podle platného návštěvního řádu parku na Teplou Vltavu od Soumarského Mostu při stavu vody od 50 do 61 centimetrů jen s platnou registrací. Ta se provádí pomocí registračního systému na stránkách www.npsumava.cz, případně v povolené době přímo v nástupním místě.

Regulace je nutná kvůli ochraně vzácných živočichů. V případě nedostatku vody jim životní podmínky ničí dna lodí a pádla. Denní limit je 63 registrovaných plavidel, respektive sedm plavidel za hodinu, a to v době od 08:00 do 17:00.

Vodáci sjíždějí Sázavu (Jez v Jílovém)

Podle hydrologa Tomáše Vlasáka je pro vodáky na jihu Čech ideální pouze splavnost Vltavy pod Lipnem v úseku Vyšší Brod-České Budějovice. Z přehrady totiž vypouštějí deset metrů krychlových vody za sekundu, přičemž minimum je šest. "Lužnice je ale na hranici sjízdnosti po celém toku, nejhorší situace pro vodáky je asi na spodním úseku mezi Táborem a Bechyní, kde je třeba více vody, aby se dala bezproblémově sjíždět. Otava je sjízdná ze Sušice, stavy jsou tam mírně nad vodáckým minimem.

Nejkrásnější výlety po České republice

Zadní rybníkCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


Stavy hladin řek už se ale koncem léta blíží k vodáckým minimům. "Co je rozhodně příjemné, jsou teploty vody, ty dosahují na dolních úsecích přes den až 23 stupňů Celsia, k ránu kolem 18 stupňů. To jsou neobvyklé teploty i pro konec srpna," uvedl Vlasák. Stav vody v řekách je sice podprůměrný - na 20 až 70 procentech dlouhodobého srpnového průměru, ale nikde na větších tocích není extrémní sucho.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!