Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu uspořádal v pražském Muzeu Policie ČR výstavu, která mapuje nedobrovolnou těžbu v uranových dolech na území tehdejšího Československa. Expozice vychází především z dosud nepublikovaných leteckých záběrů oblastí, kde se těžila uranová ruda. Fotografie zachycují proměnu krajiny vlivem těžby i její aktuální stav.
O výstavě:Výstava v Muzeu Policie ČR je pro zájemce otevřena od 29. dubna do 7. června každý den kromě pondělí od 10:00 do 17:00 hodin. Výstava bude putovat po celé republice. |
Vedle toho návštěvníci uvidí, jak vypadala pracoviště a tábory nesvobodných pracovních sil. Během minulého režimu totiž bylo v uranových dole nasazeno velké množství vězňů. Ať už němečtí váleční zajatci, chovanci táborů nucených prací nebo odsouzení ve výkonu trestu pracovali hlavně ve třech lokalitách - Jáchymovsko, Hornoslavsko a Příbramsko.
Výstava Nad krajinou slz a radiace nabízí též dobové dokumenty a otevírá téma perzekuce a utrpení vězňů. „Snažil jsem se vybrat nějaké neznámé a z mého pohledu zajímavé příběhy, které veřejnost ještě nezná,“ řekl kurátor Bártík. Podle něj panuje kolem těžby uranové doly dodnes řada mýtu a nepravd. „Jednou z nich je například, že kdybychom vyváželi uran na západ, tak jsme mohli být druhým Švýcarskem,“ uvedl.
Zobrazit celou fotogaleriiProhlédněte si pohodlně všechny fotografie |