Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nadchla mě pražská MHD a metro s volným vchodem, říká uzbecká fotografka

Cestování

  10:00
Fotografka Alya Minibaeva se z Uzbekistánu do Česka přestěhovala před osmi lety kvůli práci. „Češi jsou na mě milí, hodní, vstřícní a nejsou agresivní. Překvapila mě ale také krása Prahy. Nejvíc mi chybí nonstop obchody,“ říká.

Alya Minibaeva foto: Archiv Alyi Minibaevy

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Metro s volným vchodem, jak krásně funguje MHD a jací jsou zde lidé. Bez stresu, v klidu a usmívají se. Krása města mě taky hodně překvapila.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodla, že tu chcete zůstat na stálo? Co vás k tomu vedlo?Rozhodla jsem se už na začátku, když jsem se přijela, že tu zůstanu. Dnes je tomu už osm let. Všechno tu mám ráda. Přestěhovala jsem se kvůli práci. Fotím především fashion, ale ráda fotím i svatby, což je hodně o emocích a výrazech. Aktuálně tvořím pro děti. Chtěla jsem, aby má práce udělala radost i jiným. Miluju děti a občas navštěvuji dětský domov Charlotty Masarykové na Zbraslavi. Chtěla jsem pomoci dětem v kulturním rozvoji a rozhodla jsem se pro ně něco v tomto směru udělat. Projekt jsem pojmenovala se svým týmem Za oponou s podtitulem Děti pomáhají dětem. Fotíme známé osobnosti s dětmi. Velkou radost mám také z toho, že nám kývl na spolupráci Karel Gott, kterého už léta obdivuji. Součástí výstavy pak bude také charitativní dražba zvětšenin vystavených fotografií. Těším se, že pomůžeme dětem k novým zážitkům.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Neřekla bych, že mi něco vadí. Je to vždy o lidech, nikoliv o národnosti. 

Lidovky.cz: Chodila jste někdy s Čechem, jací podle vás jsou?
V září se za jednoho vdávám. Češi jsou na milí a hodní, vstřícní, nejsou agresivní.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem?
Řekla bych, že jsou ke starším lidem ohleduplnější a všímavější.

Fashion story
Nejčastěji fotografuje Alya Minibaeva módu

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Sedl vám?
Humor mám moc ráda, ráda se směju. S úsměvem je svět hned o kousek hezčí. Ze začátku jsem s ohledem na jazykovou bariéru nerozuměla všemu, ale teď už s tím nemám problém. 

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii, je něco, co vás zaujalo?
Znám takové ty hlavní věci, ne tedy nějak do detailu. Ale mám trochu přehled. První věc, kterou jsem chtěla vědět – kdo a kdy postavil nejhezčí a nejzajímavější architekturu. A taky by mne zajímalo, odkud se vzaly čárky a háčky. 

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo piju, nejraději černé a nefiltrované pivo. Z české kuchyně neodolám kachničce se zelím.

Alya Minibaeva

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Doufám, že už se mi nikdy nestane, že se budu muset stěhovat za prací. Tady to mám ráda. Celý život se stěhuji po světě, ale tady v Praze se cítím jako doma.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská, co má vaše země výjimečného? 
Trochu mi chybí nonstop obchody. A už jsem si i zvykla na čekací dobu třeba u nábytku, strašně dlouhá doba dodání. Servis Nikonu je taky pomalejší. Ale už s tím tak nějak počítám dopředu a řeším vše raději s předstihem.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat