Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nakupování za oceánem

Evropa

  11:01
Mnohé zboží se dá v zahraničí pořídit levněji. Nezapomeňte však připočíst clo a doplatek daně z přidané hodnoty.

Internetové nákupy foto: SamsungReprofoto

Asi pro nikoho není překvapením, že se na internetu dá sehnat zboží levněji než v kamenných obchodech. Ještě více však můžete ušetřit, pokud se rozhodnete objednat si zboží ze zahraničí. Přispívá k tomu i posilující koruna. Ta sice zlevňuje veškeré importované zboží, při nákupu v Česku se však část kurzového zisku přirozeně ztratí v maržích prodejců. Proto se může vyplatit poohlédnout se v zahraničí. Lákavé ceny v porovnání s tuzemskými najdete u mnoha produktů v zámořských internetových obchodech.

Objednávka zboží z USA však obnáší několik nepříjemností. Pro někoho může být dostatečně odrazující jazyková bariéra. Nejde jenom o porozumění textu. Zákazník se musí poprat s jiným stylem pojmenování zboží a také s odlišnými měrnými jednotkami. Budete-li například na americkém internetu hledat digitální fotoaparát Canon EOS 450D, neuspějete. Zámořskou verzi téhož produktu totiž najdete pod označením Canon Digital Rebel XSi 12MP.

Pozor na napětí
S nákupem elektroniky je však spojena ještě jedna nepříjemnost. Americká rozvodná síť funguje na jiném napětí a frekvenci než evropská. Proto v Evropě všechna zařízení nemusí být bez problémů použitelná. Nejsnáze to lze vyřešit u přístrojů, které ke své činnosti využívají nabíječku nebo transformátor napětí. Ten je často konstruován tak, aby mohl fungovat po celém světě. Proto mnohdy k bezproblémovému provozu postačí opatřit si redukci na české zásuvky. S nákupem v zahraničí jsou však spojena i další úskalí.

Tipy, jak ušetřit

* Clo a daň z přidané hodnoty nezaplatíte, pokud si objednáte zboží s hodnotou nižší než 22 eur. Pozor, do uvedeného limitu se počítá poštovné kurýrními službami.

* Beze cla je také dovoz zboží uvnitř Evropské unie.

* Vyhledání celních sazeb je možné např. v databázi TARIS na adrese:
http://ec.europa.eu/taxation_custo ms/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=CS

* Základem daně z přidané hodnoty je při dovozu zboží součet ceny zboží, cla, nákladů na dopravu a případných dalších poplatků. Sazby DPH jsou standardně 9 a 19 %.

PŘÍKLAD VÝPOČTU:
Kontaktní čočky Focus každodenní, balení po 30 (Focus Dailies 30 Pack)
* Cena je 22 USD za balení, poštovné je 14 USD. Při objednání alespoň čtyř balení lze dosáhnout ceny 20 USD za balení. Při objednání šesti balení je cena 117 USD, poštovné zdarma.
* Celní sazba je 2,9 % , DPH 9 %. Kurz USD ke koruně k 15. 7. je 14,617. Celní kurz pro červenec je 15,489.
* Celní hodnota odpovídá 117
* 15,489 = 1812 Kč; clo je 1812
* 2,9 % = 52,6 Kč; DPH je 1864,6
* 9 % = 167,8 Kč; celní dluh je tedy 220 Kč.
* Celkové náklady jsou 1930 Kč.o

Problematická může být reklamace vadných výrobků. Pravidla jejich vracení se řídí místními předpisy. Proto si před odesláním objednávky nezapomeňte prostudovat podmínky reklamace. Některé větší společnosti nabízejí při zakoupení produktu celosvětovou jednoroční záruku. S jejím uplatněním však někdy bývá v ČR problém. Může se proto snadno stát, že vám v případě závady nezbude nic jiného než zboží na své náklady prodejci odeslat.

Jen dvě věci jsou jisté
Před objednáním si nezapomeňte ověřit, zda obchodník svolí k zaslání do ČR. Cena přepravy je velmi různorodá, někdy je účtované poštovné nulové. U některých výrobků však jeho výše může dosahovat i stovek dolarů. Doprava zásilek ze států mimo Evropskou unii s sebou nese jednu nepříjemnost. Přestože prodejci zpravidla zboží expedují do druhého dne po objednání a během několika dnů je zásilka na území ČR, do vašich rukou se dostane až se značným zpožděním. Po příletu je balík zadržen na pražské celní poště, kde může strávit i několik týdnů čekáním na posouzení. Pokud je jeho hodnota nižší než 22 eur nebo se jedná o zásilku soukromou, dorazí do vašich rukou bez jakýchkoliv dalších poplatků. V opačném případě se připravte na další náklady. To, jakou částku navíc zaplatíte, ovlivňuje, jakým způsobem byla zásilka od ČR doručena. V případě, že byla k dopravě využita kurýrní služba, započítává se pro celní účely cena poštovného do hodnoty zboží. To dokonce může u levnějšího zboží způsobit překročení bezcelní dvaadvacetieurové hranice. Pokud bylo zboží zasláno poštou, celní cena zboží se o zaplacené poštovné nezvyšuje.

Samotné celní sazby nejsou příliš vysoké. Jejich výše je však velmi rozmanitá a v některých případech se liší i u podobných výrobků. U spotřebního zboží se clo pohybuje v řádech jednotek procent z ceny zboží. Například u kontaktních čoček je celní sazba stanovena na 2,9 %, u objektivů pro kamery či fotoaparáty na 6,7 %.

Množstevní slevy
Clo není jedinou částkou, kterou před převzetím zboží budete povinni uhradit. Celní správa vám jako celní dluh vyměří také daň z přidané hodnoty. Do základu pro její vyměření se při dovozu zboží kromě hodnoty zboží, vyměřeného cla a spotřební daně vždy zahrnují i náklady na přepravu. V tomto případě si již použitím poštovních služeb nepomůžete. Protože veškeré celní formality zajišťuje zpravidla pošta nebo jiná organizace zabývající se přepravou zásilek, je vám zásilka po vyměření cla doručena obvyklým způsobem a předána po zaplacení dobírky ve výši celého celního dluhu. Clu a dani z přidané hodnoty se lze legálně vyhnout využitím internetových obchodníků sídlících na území EU.

Přese všechny tyto nepříjemnosti se nákup určitých druhů zboží v zahraničí vyplatí. Oblíbený je například nákup oblečení či kontaktních čoček. Ty lze v USA, i po započtení nákladů na dopravu, daní a celních poplatků, pořídit s úsporou v řádech desítek procent oproti cenám v ČR. Například kontaktní čočky Focus Dailies 30 Pack se v internetovém obchodě Coastal Contacts prodávají v ceně 22 USD za jedno balení, což při současném kurzu dolaru odpovídá asi 330 Kč. Objednáním několika balení zároveň dosáhnete poštovného zdarma. Množstevní sleva vám kompenzuje zaplacené clo a daň z přidané hodnoty. Stejné zboží se na českém internetu prodává přibližně za 450 Kč. Ušetříte tak více než dvacet procent.

Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...