Na jihu Afriky je konec zimy, začátek jara. Černoši jsou stále ještě zavrtaní v péřových bundách, kulichy naražené hluboko do čela. V modravých studených vodách v okolí Kapského Města se stále ještě milují velryby a Stolová hora se mnohem častěji koupe v mlze než ve slunečních paprscích. Většina milovníků Afriky míří do Keni a Tanzanie sledovat velkou migraci a ceny letenek do Kapského Města dosahují minima. Bílí Jihoafričané se oddávají konzumaci mořských plodů, protože podle jejich znalostí právě v září jsou plody moře té nejvyšší kvality. Ideální čas pro tuláky, kteří neradi putují po vyšlapaných dálnicích masové turistiky. Ideální čas k návštěvě Namaqualandu.
Pohádková krajina není pro všechny
Afrika přitahuje dobrodruhy. Do Afriky nejezdí nemastní neslaní turisté, kteří si jen chtějí odškrtnout další položku na svém seznamu míst, která navštívili. Do Afriky míří romantické duše, drsní lovci a vyznavači adrenalinu. Když sem náhodou zabloudí někdo jiný, bývá většinou nešťastný, nespokojený, nevrlý a posedlý strachem. Černoši jsou moc černí, je jich tu moc, nebe je moc modré a je ho moc, moře moc studené a je ho tu moc, jídelníčky moc rozsáhlé a jídla moc, barvy jsou křiklavé, zvířata moc velká a je jich moc, nebo moc málo. A co je nejhorší, ještě za svou cestu do Afriky zaplatili. Ach jo. Pro tyhle turisty Namaqualand rozhodně není.
Země pradávného afrického kmene bušmanů Nama
Namaqualand je vyprahlý polopouštní region o rozloze více než 47 000 km2 (60 % rozlohy České republiky). Území se dá podle charakteru krajiny rozdělit do tří teritorií: písečné pobřeží Sandveld, pahorkatinu Hardeveld a planinu Little Bush. Všechna tři teritoria jsou nesmírně zajímavá. Pobřežní písečná krajina se táhne až do hloubky 50 kilometrů do vnitrozemí a šplhá až do nadmořské výšky 300 metrů. Pahorkatina Hardeveld s nejvyšší horou Rooiberg Peak (1706 m n. m.) a na planině je typická horská buš. Odjakživa to byla krajina křováků (bušmanů), lovců a sběračů plodů. Nikdy nestavěli trvalá sídla, putovali krajinou v naprostém souladu s přírodou, a dokud se nepotkali s bílým mužem (ve druhé polovině 17. století), byli asi šťastní. Netlačily na ně zemědělské kmeny přicházející ze severu, jako tomu bylo jinde na jihu Afriky. Jejich zem byla jejich. Země kmene Nama, Namaqualand.
Spektakelberg – Jaká podívaná!
Legenda říká, že jeden z nejslavnějších guvernérů Kapska Simon van der Stel (je po něm pojmenováno městečko Stellenbosch) navštívil oblast Namaqualandu v září roku 1685. Přijel se přesvědčit, zda pověsti o nalezištích mědi a diamantů mluví pravdu. Když dorazil do rozkvetlých údolí a na rozkvetlé louky Namaqualandu, byl tak uchvácený tou krásou, že zvolal: „Spektakelberg – Jaká podívaná!“ Zlí jazykové vykládají legendu trochu jinak. Guvernér byl prý mnohem více než květinovou výzdobou uchvácený představou zisků, které poplynou jeho rodině z dolů a ze zpracování mědi a obchodu s diamanty. Ale zlí jazykové najdou na všem krásném nějakou pihu.
Med z Namaqualandu je vzácná pochutina
Jakmile v srpnu v Namaqualandu zaprší, má z toho pár desítek lidí mnohem větší radost než všichni ostatní. Kapští včelaři. Už několik týdnů leštili své valníčky, na které naloží úly a pojízdná včelí armáda vyrazí k útoku. „Vyškrábu své včely ze zimoviště a odvezu je do Namaqualandu hodovat na těch divokých květech,“ usmívá se včelař Chris de Jang a popíjí pivo z lahve. „Jakmile jsou úly plné medu, odvezu své včely domů. Stočím med do lahví jako vzácné víno. Je to naprosto unikátní med, jediný takový na planetě. Je to drahý, luxusní dárek.“ Nikdy nečeká na předpověď počasí s takovým napětím jako v srpnu.
V jednotě je síla
Rozkvetlé kolonie letniček a sukulentů působí na včely a ostatní hmyz jako magnet. Když si lehnete na rozkvetlou louku na záda a zavřete oči, uslyšíte koncert bzučení. Od vysokých tónů malých mušek až po hluboké tóny čmeláků. Když pak otevřete oči a zadíváte na květy podrobněji, překvapí vás, že vypadají podobně. Jednotlivé kolonie se snaží vypadat jednotně, jako by si rostliny řekly, že v jednotě je síla. Přitom nejsou mnohdy vůbec příbuzných čeledí, přesto jsou jejich květy velmi podobné.
Na cestě do Namibie
Hlavním cílem cesty do Namaqualandu bývá Geogap Nature Reserve. Dramatická horská krajina je zajímavá sama o sobě, a když je navíc „obarvená“ zářivě fialovou, žlutou, oranžovou a růžovou barvou květů letniček, je nesmírně fotogenická. Na území rezervace bylo evidováno téměř 600 druhů rostlin. Rezervace je jen kousek od městečka Springbok a pár desítek kilometrů od hranice s Namibií. Pokud se vydáte až do srdce Namaqualandu, zvažte, zda si nenaplánovat cestu tak, abyste se podívali i za hranice a prohlédli si jih Namibie. Stojí to za to.
Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru. Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“. |
GARANTOVANÝ ODJEZD Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město s českým průvodcem Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město. Termín odjezdu: 28.9. 2014 Cena: 79 500,– |
Pěší safari: Krugerův národní park - po svých a zblízka Ježdění otevřeným džípem po krajině a bydlení v luxusní lodži či ještě luxusnějších stanech nemusí být nutně to pravé. Pokud už máte tuto variantu vyzkoušenou, Big 5 jste viděli několikrát ze všech stran a chcete zažít něco nového, tak by tato varianta mohla být právě pro vás. Budete bydlet v jednoduše zařízeném kempu a v doprovodu zkušených ozbrojených stopařů budete vyrážet pěšky do divočiny. Poznáte africkou buš jinak, než jste ji znali doteď - divočina, klid a hlavně: žádní další lidé ani automobily. Jen vaše malá skupinka a buš. Termín : 18.08. 2014 Cena : 45.990,- |
Poznávací zájezd na Srí Lanku Letní poznávací a pobytový speciál za srílanskými nej Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu... Termín: 19.8. 2014 Cena: 49.900,- |