Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Namibie, země nádherných západů slunce

Cestování

  10:45
Západ slunce má své kouzlo téměř všude. Když zapadá slunce, probouzí se v nás zvláštní nostalgie. Cítíme potřebu se zastavit, zvolnit dech, uzavřít se do sebe a nechat čas volně plynout. Jako bychom se loučili s dnešním dnem. Netýká se to pouze nás. Najednou utichnou ptáci, vítr se promění ve vánek a vlny ve vlnky. Pokud ale existuje země, která se se západem slunce vyloženě mazlí, pak je to určitě Namibie.

Divoká krajina v Namibii dostane při západu slunce další rozměr. foto: archiv CK Marco Polo

Mám kamaráda, který fotí jen západy slunce a jídlo. Během dne je tak aktivní, že by ho ani nenapadlo vzít foťák do ruky a fotit. Ale když se začne den chýlit ke konci, musí mít aparát v ruce a musí si západ slunce vyfotit. Jeho Facebook je jeden západ slunce vedle druhého. V Namibii by se tetelil blahem. Tohle jsou místa, na kterých se určitě vyplatí si na západ slunce počkat.

Brandberg

Téměř neznámé hory – Brandberg Mountain

Při západu slunce si uvědomíte, že původní název Fire Mountain (Hořící hora) byl velmi trefný. Současný afrikánský název Brandberg Mountain popisuje spíš tvar hory – Vzedmutá hora. V nejvyšším bodě (Königstein) je hora vysoká až 2 606 m n.m. (někdy se uvádí 2 753 m n.m., ale kdo ví, jaká je pravda, když to nevíme přesně ani u Sněžky). Ať tak či onak,  je jí pro nás Čechy docela slušná porce. Navíc se tyčí docela strmě z táhlé plošiny, takže je vidět hodně zdaleka.

Brandberg

Trek na Brandberg

Zdolat 2 kilometry převýšení od úpatí na vrchol hory zvládnete za tři dny. Musíte počítat s tím, že půjdete denně 7–8 hodin a musíte vzít v potaz i složitější úseky. Raději se vydejte na výstup v chladnějším období od dubna do října a je lépe se vypravit s horským vůdcem a solidním logistickým zajištěním.

Brandberg

Spitzkoppe

Nevídané skalní útvary – Spitzkoppe

Ani oblast Spitzkoppe není chválabohu zatím v programech masové turistiky. Máte tedy šanci si návštěvu Spitzkoppe užít, aniž byste zakopávali na každém kroku o nějakého dalšího fotografa. Když chcete divoké skalní útvary nafotit, chce to najít si to správné místo a počkat na správné světlo.

Spitzkoppe

Diamant ve zlaté čelence – poušť Sossusvlei

Tady se asi turistům nevyhnete. Je to jedna z nejslavnějších namibijských lokalit. Každý, kdo se vydá do Namibie a má trochu času, míří sem. Přesto se dá návštěva Sossusvlei vychytat tak, aby se nenarušilo kouzlo místa. Západ slunce je tu úchvatný a určitě se pokuste zůstat alespoň jednu noc někde nedaleko, abyste večer nikam nechvátali, ale měli ráno šanci se sem vrátit a uvidět Sossusvlei v úplně jiném světle. Chvílemi budete mít pocit, že jste na dvou různých místech.

Let balónem nad Namibijskou pouští.

Fish River Canyon

Trek v kaňonu Fish River Canyon

85 km dlouhý trek, při kterém není k dispozici žádné ubytovací zařízení a musíte spát všechny noci venku, trvá 5–7 dnů podle toho, jak jste zkušení, jak je zkušená vaše skupina a jak se dohodnete s horským vůdcem. Počet osob, které mohou do kaňonu vstoupit a vyrazit na trek, je úředně omezený, aby byl zachován klid pro obyvatele kaňonu. Na první pohled vypadá nehostinně a opuštěně, ale žijí v něm zebry, kudu a další druhy antilop. Můžete tu docela snadno potkat leoparda a skupiny paviánů. Při troše štěstí tu potkáte, docela překvapivě, i divoké koně. Rezervaci pro trek je třeba udělat předem a poradit se s cestovní kanceláří, jaké formality musíte splnit.

Fish River Canyon

Namibie je zemí západů slunce.

U nás ještě není tak slavná jako Keňa, Tanzanie nebo Jihoafrická republika, ale pokud si svou cestu do Namibie připravíte pečlivě, nemůžete se zklamat a budete se chtít vracet.  To platí určitě pro celou Afriku. Komu jednou vleze pod kůži, je tažen zpět jako magnetem.

Okaukeujo v rezervaci Etosha. I tady můžete zažít zajímavý západ slunce.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Nejlepší z Namibie: Kalahari, Sossusvlei, Swakopmund, Etosha

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte nekonečnou poušť Kalahari, druhý největší kaňon na světě Fish River Canyon, symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund, budete projíždět přes Damaraland a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.

Sossusvlei

Termín: 10.9. 2014 a pak každou středu až do konce října

Cena: 79.990,- za 14 nocí

Více inforací o zájezdu

Expedice Kapské Město - Etosha - Okavango - Viktoriiny vodopády - Johannesburg - 24 dní

Vydejte se s námi na velkou cestu po jižní Africe: od okouzlujícího Kapského Města přes vyprahlé pouště Namibie, rezervace plné zvěře v Botswaně a Zimbabwe.

V průběhu tohoto poznávacího zájezdu do Afriky vás čeká mnoho nezapomenutelných zážitků: vylezete na Stolovou horu
, pojedete na kanoi po řece Orange, zdoláte gigantické písečné duny v Namibii, zažijete safari v proslulých afrických parcích a nakonec stanete u majestátních Viktoriiných vodopádů.

Pozorovat stáda slonů v mokřadech delty Okavango je úchvatný zážitek.

Termín: 13.9. a pak každou sobotu až do Vánoc

Cena: 62.990,- za 23 nocí (bez letenky)

Více informací o zájezdu

Dillí + indické Himálaje ( Ladakh)

Poznávací zájezd s českým průvodcem.

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny.Ladakh je oblast na hranici tří světů - Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce nad 3500 m n.m.

Přečtěte si o Ladakhu zajímavý článek : Téměř nepoznané Himaláje - indický Ladakh

Ladakh

Termín : 15.9. 2014

Cena : 56.400,--

Více informací o zájezdu

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....