13. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Národní park Peak District: ráj turistů a ovcí

Rozcestník v národním parku Peak District. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozcestník v národním parku Peak District. | foto: Jakub Samek a Eva Klečková, Pohora.cz

Národní park Peak District je rájem pro milovníky turistiky. Na své si ale přijdou i cyklisté. Uchvátí je krásná příroda, čisté říčky a potůčky, pestrá flóra, stalaktitové jeskyně... a nekonečné počty ovcí.

V posledních sedmi letech našeho pobytu v Anglii jsme se vydali několikrát do Národního parku Peak District.

Park je chráněné území o rozloze okolo 1400 km² a nachází se v hrabství Derbyshire téměř uprostřed Anglie. Celá oblast je známa krásnou přírodou, čistými říčkami a potůčky, pestrou flórou včetně vzácných orchidejí, vřesovištmi, vápencovými plošinami a stalaktitovými jeskyněmi. Všude vám také budou dělat společnost všudypřítomné ovce.

Kromě kopcovité věčně zelené scenérie jsou zde také četná historická muzea a nádherné palácové domy, např. v Buxtonu nebo Chatsworth House. Ten byl předobrazem pro Pemberley z románu Pýcha a předsudek.

Po túře pak v tradiční hospůdce určitě vychutnejte jehněčí na kosti (lamb shank on the bone) s jedním z místních lokálních piv (ale).

Národní park Peak District. Společnost vám tu budou dělat všudypřítomné ovce.

Národní park Peak District. Společnost vám tu budou dělat všudypřítomné ovce.

Pokud by se vám líbili přiložené fotografie a chtěli byste jít v našich stopách, doufáme, že vám níže uvedený průvodce přijde vhod.

Informace na cestu

Pro ubytování doporučujeme vesničku Castleton nebo Edale, která je klidnější. Hostely v oblasti najdete na webu YHA.

Doprava vlakem z Londýna do vesničky Hope nebo Edale s přestupem v Sheffieldu. Do Castletonu můžete pak dojet autobusem nebo jít pěšky asi 4 km. Cesta vlakem do vesničky Hope trvá přibližně 3h15min, zpáteční lístek stojí okolo £40 na osobu (vlaková spojení je možno najít přes www.nationalrail.co.uk, pokud koupíte lístky s předstihem, můžete získat výraznou slevu).

Nejzajímavější treky


DEN 1 – Výstup na Kinder Scout (637 m.n.m.)

Po vydatné snídani se vydáváme na túru. Celkově máme před sebou přibližně 18 km ve středně těžkém terénu. Trasa vede přes horu Mam Tor, známou pro své stalaktitové jeskyně, vesničku Edale až k Jacob´s ladder (stezka zde začíná strmě stoupat po zbudovaných kamenných schodech).

Kinder Scout je tvořen velkými rašeliništi na náhorní plošině. Až se tam dostanete, budete určitě překvapeni, jak to tam vypadá (jako mořské dno). Určitě si s sebou vezměte foťák a kompas (pokud padne mlha nebo začne pršet, je tam ztížená orientace a buzola se vám bude velmi hodit).

Při cestě nazpátek se zastavte v hospůdce ve vesničce Edale na zaslouženou pintu místního piva a něco dobrého k snědku.

Malebná vesnička Castleton.

Malebná vesnička Castleton.

DEN 2 – Procházka okolo Castletonu a návštěva jeskyní

Po předchozím namáhavém dni byl tento odpočinkový. Dopoledne jsme navštívili hrad (zříceninu) Peveril Castle a po obědě jsme vyrazili na procházku kolem Castletonu. Při cestě jsme u místní farmy dokonce nakoupili i čerstvá vajíčka (doma v Londýně se hodila). Do "vajíčkové" (dříve asi poštovní) schránky stačilo vhodit libru a vzít si 6 čerstvých bio vajec.

Pod horou Mam Tor jsme také navštívili jeskyně ukrývající polodrahokam Blue John. Ten si tu můžete i sami opracovat v malé dílničce muzea.

Pokud se tedy chystáte do Anglie, pokuste se Peak District zařadit do vašeho cestovního plánu. Nebudete zklamáni.

Článek nám zaslal Jakub a Eva, kteří přispívají do Nezávislého průvodce Londýnem, Anglií a Skotskem MINTY TRIPS. Najdete tam vše, co jste kdy potřebovali vědět při vašich cestách do Velké Británie. Průvodce je sestaven lidmi, kteří v Británii žijí, obdivují její krásy a místa, která doporučují, dobře znají.

Jakub Samek a Eva Klečková, Pohora.cz

Najdete na Lidovky.cz