Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naučná stezka Česká silnice, ideální podzimní putování krajinou

Cestování

#světovéČesko / Chcete se nechat vést po stopách zanechaných našimi předchůdci v krajině Českého Švýcarska za několik tisíciletí? Vydejte se po naučné stezce a navštivte pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, osadu zaniklou po válce i památku po známé pohádce Pyšná princezna.

České Švýcarsko foto: Ústecký kraj

Začneme na křižovatce pod Šaunštejnem u Vysoké Lípy a postupně na 6km trase navštívíme 12 zastavení, která končí v zaniklé osadě Zadní Jetřichovice. A protože trasa netvoří okruh, čeká nás zpátky opět 6 km.

Domovinou pravěkého člověka na území Čech nebývala jen jižní Morava, ale i pískovcová krajina severních Čech. Nejstarší doklady o pobytu lidí v       Českém Švýcarsku pochází ze starší doby kamenné (pozdní paleolit 11,5 - 9,5 tisíce let před naším letopočtem), dominují však lokality, využívané posledními lovci – sběrači ve střední době kamenné (mezolit 9,7 - 5,5 tisíce let před naším letopočtem). V té době se drobné skupinky lidí přesouvaly po krajině, vedeny zkušeností o vhodném čase a místě k zajištění potravy. Bohatství dokladů tedy souvisí s loveckými aktivitami (rybaření, stezky zvěře). Nápadná kumulace nalezišť se rozkládá poblíž řeky Kamenice v okolí Dolského mlýna, druhá podobná sleduje trasu České silnice. V některých převisech byly nalezeny kamenné nástroje svědčící o občasném pobytu lovců, v jiných naopak nálezy dokazují, že se na stejné místo lidé vraceli po staletí. 

foto: Ústecký kraj

Na území Českého Švýcarska bylo doposud pravěké osídlení zjištěno před 25 převisy. Pod převisy Smolný kámen, Tlapatý Kříž a Šibeniční kámen byly nalezeny artefakty dokládající způsob života pravěkých lidí, kteří zde lovili zvěř a ryby, ale ohniště vydala i svědectví o sběru lesních plodů, jedlých hlíz a kořínků apod.    Skalní hrad Šaunštejn, jenž byl založen v roce 1431 jako jeden z hradů panství Ostrý, sloužil později jako zázemí lupičů, kteří odtud pořádali výpravy do Horní Lužice i vnitrozemí.

Šaunštejn u Vysoké Lípy | autor: J. Laštůvka

Česká silnice byla po staletí poznamenána i průtahy vojsk, neboť se jednalo o poměrně dobře schůdnou komunikaci skrz skalnatou oblast Českého Švýcarska. Vedla tudy obchodní stezka, ale zároveň se jednalo o nejzranitelnější místo na zemské hranici během válečných konfliktů. A tak tudy postupně prošla vojska pruské armády, Chorvaté, Kozáci, Rusi i Francouzi.

Na trase je k vidění konstrukce uhlířské chaloupky, kterou všichni známe z filmové pohádky Pyšná princezna a také pozůstatky dehtářské pece.

Že vás naučná stezka zaujala? Projít jí můžete i jako questingovou hru. Na konci questingu naleznete truhlu s pokladem. Do truhly se ale nedostane každý – její tajemství se otevře pouze úspěšným hráčům, kteří vyluští správně tajenku. Podaří se to právě Vám?

Na začátku trasy naleznete schránky se zadáním a tužkou.

Informace ke hře

Trasa: Vysoká Lípa, křižovatka pod Šaunštejnem - zaniklá osada Zadní Jetřichovice u hranic s Německem (stezka netvoří okruh).

Délka trasy: 6 km, cca 3 hodiny pěšky, cca 1,5 h na kole, trasu je možné projít s kočárkem, vozíčkáři projedou trasu s pomocí druhé osoby.

Počet zastavení: 12

Obtížnost hledačky: fyzicky lehká, na orientaci jednoduchá.

Kdy je vhodné hledačku procházet: hledačka je přístupná celoročně, ale nejvhodnější čas k návštěvě je od jara do podzimu. V zimě si hledačku také můžete projít, ale závěrečný poklad nenaleznete. Kvůli pravidelné údržbě je přes zimu nedostupný (od 1. 11. do 31. 3.).

Vybavení na cestu: papír se zadáním (můžete stáhnout zde), tužku

Začátek hledačky: Vysoká Lípa, křižovatka pod Šaunštejnem (GPS: 50.8671942N, 14.3538517E)

Konec hledačky: Zadní Jetřichovice (GPS:50.8985511N,14.3573225E)                  

branadočech

Více tipů na dovolenou, akce a výlety najdete na branadocech.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism