Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naučná stezka Česká silnice, ideální podzimní putování krajinou

Cestování

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
#světovéČesko / Chcete se nechat vést po stopách zanechaných našimi předchůdci v krajině Českého Švýcarska za několik tisíciletí? Vydejte se po naučné stezce a navštivte pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, osadu zaniklou po válce i památku po známé pohádce Pyšná princezna.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

České Švýcarsko foto: Ústecký kraj

Začneme na křižovatce pod Šaunštejnem u Vysoké Lípy a postupně na 6km trase navštívíme 12 zastavení, která končí v zaniklé osadě Zadní Jetřichovice. A protože trasa netvoří okruh, čeká nás zpátky opět 6 km.

Domovinou pravěkého člověka na území Čech nebývala jen jižní Morava, ale i pískovcová krajina severních Čech. Nejstarší doklady o pobytu lidí v       Českém Švýcarsku pochází ze starší doby kamenné (pozdní paleolit 11,5 - 9,5 tisíce let před naším letopočtem), dominují však lokality, využívané posledními lovci – sběrači ve střední době kamenné (mezolit 9,7 - 5,5 tisíce let před naším letopočtem). V té době se drobné skupinky lidí přesouvaly po krajině, vedeny zkušeností o vhodném čase a místě k zajištění potravy. Bohatství dokladů tedy souvisí s loveckými aktivitami (rybaření, stezky zvěře). Nápadná kumulace nalezišť se rozkládá poblíž řeky Kamenice v okolí Dolského mlýna, druhá podobná sleduje trasu České silnice. V některých převisech byly nalezeny kamenné nástroje svědčící o občasném pobytu lovců, v jiných naopak nálezy dokazují, že se na stejné místo lidé vraceli po staletí. 

foto: Ústecký kraj

Na území Českého Švýcarska bylo doposud pravěké osídlení zjištěno před 25 převisy. Pod převisy Smolný kámen, Tlapatý Kříž a Šibeniční kámen byly nalezeny artefakty dokládající způsob života pravěkých lidí, kteří zde lovili zvěř a ryby, ale ohniště vydala i svědectví o sběru lesních plodů, jedlých hlíz a kořínků apod.    Skalní hrad Šaunštejn, jenž byl založen v roce 1431 jako jeden z hradů panství Ostrý, sloužil později jako zázemí lupičů, kteří odtud pořádali výpravy do Horní Lužice i vnitrozemí.

Šaunštejn u Vysoké Lípy | autor: J. Laštůvka

Česká silnice byla po staletí poznamenána i průtahy vojsk, neboť se jednalo o poměrně dobře schůdnou komunikaci skrz skalnatou oblast Českého Švýcarska. Vedla tudy obchodní stezka, ale zároveň se jednalo o nejzranitelnější místo na zemské hranici během válečných konfliktů. A tak tudy postupně prošla vojska pruské armády, Chorvaté, Kozáci, Rusi i Francouzi.

Na trase je k vidění konstrukce uhlířské chaloupky, kterou všichni známe z filmové pohádky Pyšná princezna a také pozůstatky dehtářské pece.

Že vás naučná stezka zaujala? Projít jí můžete i jako questingovou hru. Na konci questingu naleznete truhlu s pokladem. Do truhly se ale nedostane každý – její tajemství se otevře pouze úspěšným hráčům, kteří vyluští správně tajenku. Podaří se to právě Vám?

Na začátku trasy naleznete schránky se zadáním a tužkou.

Informace ke hře

Trasa: Vysoká Lípa, křižovatka pod Šaunštejnem - zaniklá osada Zadní Jetřichovice u hranic s Německem (stezka netvoří okruh).

Délka trasy: 6 km, cca 3 hodiny pěšky, cca 1,5 h na kole, trasu je možné projít s kočárkem, vozíčkáři projedou trasu s pomocí druhé osoby.

Počet zastavení: 12

Obtížnost hledačky: fyzicky lehká, na orientaci jednoduchá.

Kdy je vhodné hledačku procházet: hledačka je přístupná celoročně, ale nejvhodnější čas k návštěvě je od jara do podzimu. V zimě si hledačku také můžete projít, ale závěrečný poklad nenaleznete. Kvůli pravidelné údržbě je přes zimu nedostupný (od 1. 11. do 31. 3.).

Vybavení na cestu: papír se zadáním (můžete stáhnout zde), tužku

Začátek hledačky: Vysoká Lípa, křižovatka pod Šaunštejnem (GPS: 50.8671942N, 14.3538517E)

Konec hledačky: Zadní Jetřichovice (GPS:50.8985511N,14.3573225E)                  

branadočech

Více tipů na dovolenou, akce a výlety najdete na branadocech.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...