Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naučné stezky v Králické pevnostní oblasti se propojí

Cestování

  6:51
KRÁLÍKY - Tři dosud oddělené naučné stezky v Králické pevnostní oblasti se propojí do jednoho celku. „Díky novým informačním tabulím v pěti jazycích a turistickému značení si je lidé budou moci postupně prohlédnout,“ řekl Ondřej Toman ze Společnosti přátel čs. opevnění.

Naučné stezky v Králické pevnostní oblasti se propojí foto: Wikipedia

Králická pevnostní oblast má dvě přirozená centra, která však dosud nebyla spojena. Prvním je blízké okolí města Králíky s Vojenským muzeem, dělostřeleckou tvrzí Hůrka a pěchotním srubem K - S 14 U cihelny, kde se nachází Naučná stezka vojenské historie Králíky. Druhé přirozené centrum je tvořené Suchým vrchem s Kramářovou chatou, dělostřeleckou tvrzí Bouda a Muzeem Vysoký kámen. V tomto prostoru se potkávají dvě naučné stezky, Betonová hranice a Naučná stezka Muzea čs. opevnění - dělostřelecké tvrze Bouda.

Naučné stezky v Králické pevnostní oblasti se propojí

„Součástí je také úprava turistických tras, jejich přeložení, případně vznik nových tam, kde citelně schází. Propojení obou center je vedeno linií opevnění, tedy místy, kde pohyb turistů dlouhá desetiletí probíhá živelně a někdy narušoval vlastnické vztahy,“ uvedl Toman.

Králická pevnostní oblast představovala na konci 30. let 20. století jeden z nejvíce opevněných prostorů tehdejší Evropy. Před druhou světovou válkou se tam podařilo vybudovat 247 pevnostních objektů různého typu. Armáda nechala postavit i moderní kasárna, pevnostní silnice, rozsáhlou pevnostní telefonní síť a kilometry překážek proti nepřátelským tankům a pěchotě. Za války prostor sloužil jako významný zkušební polygon německé branné moci.

V roce 2013 navštívilo Králickou pevnostní oblast 61 000 lidí, vloni byly počty návštěvníků ještě vyšší. Do návštěvnosti nejsou započítáni turisté, kteří si stezky jen projdou a nenavštíví některý z objektů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat