29. března 2010 10:41 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Navštivte město čtrnácti ostrovů - Stockholm

Pohled na Stockholm. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Stockholm. | foto: Shutterstock

Voda, voda a voda. Slaný vítr od moře, pobřeží plné ostrovů, lesy, kam se podíváš, krásné, bohaté a starobylé, tolerantní, kulturní a kosmopolitní město - to je jedinečná metropole Skandinávie, Stockholm.

Bočními uličkami Starého Města

Staré Město (Gamla Stan), založené už ve 13. století, je skutečným srdcem Stockholmu. Najdete tu královský palác, sněmovnu lordů, kostely, křivolaké uličky po místních návrších, spoustu obchodů a restaurací. Hlavní turistické ulici Västerlanggatan se raději vyhněte, je přeplněná turisty a všemožnými globálními turistickými cetkami. Daleko hezčí procházka vás čeká v bočních tichých uličkách nebo po nábřeží.

Stockholm.

Namísto pálenky zkuste cider

Jsme na severu, a tak se tu sobí nebo losí maso jí častěji než u nás divočák. Ceny v restauracích jsou však přibližně na trojnásobku českých. S alkoholem je to tu jednodušší, než se píše. Pivo tu dostanete v každé večerce, jenom pozor, aby neobsahovalo pouhou třetinu alkoholu, než na kolik jste zvyklí. Místní pálenku akvavit nelze doporučit, zajímavějším pitím je cider, kvašený nápoj většinou z hrušek, silný asi jako pivo.

Stockholm.

Radnice jako moderní pevnost

Ke Stockholmu se každoročně upírají zraky celého světa v době udílení Nobelových cen. Stockholmská radnice, kde se při udílení cen za účasti vědců, umělců a státníků koná tradiční banket, je jedním z vrcholů moderní evropské architektury. Radnice byla postavena ve dvacátých letech ve skandinávsky-romantickém stylu a má v sobě atmosféru středověké pevnosti, odkazující na vikinské počátky Švédska.

Loď Vasa (Stockholm).

Loď, která přečkala pod hladinou

Stockholm je městem muzeí. Světově ojedinělé je Vasa museum se zachovalou královskou lodí ze 17. století, která byla před několika desítkami let vylovena z jezera, kam se potopila krátce po svém spuštění na vodu. Stockholm má v Národním muzeu i jednu z nejlepších evropských obrazáren, mezi jejíž největší poklady patří obrazy z pražské sbírky císaře Rudolfa II., které Švédové ukradli v Praze za třicetileté války.

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz