23. října 2011 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Nechte se pohřbít zaživa. Kde? Ve Vídni

Vídeňské muzeum pohřebnictví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vídeňské muzeum pohřebnictví | foto: ČTK

O Vídeňácích se tvrdí, že nalézají kuriózní zalíbení ve všem, co se týká smrti. Důkazem může být nejbizarnější z vídeňských muzeí – Muzeum pohřebnictví. Najdete ho v Goldeggasse 19. Unikátní instituce je veřejně přístupná a hojně navštěvovaná, svůj zájem o expozici však musíte předem oznámit mailem nebo telefonicky.

Nejkrásnější města - 101 tipů

Chystáte se do Paříže, Londýna, Berlína, Vídně... Toto je jen jeden ze 101 tipů, které naleznete v magazínu Lidových novin Nejkrásnější města. Zavedeme vás v něm do deseti světových metropolí, které jsou stále častějším cílem českých turistů. Nabídneme vám přitom pohled, který je přinejmenším neobvyklý. Dozvíte se, jak zapadnout mezi místní, co si v metropolích nenechat ujít, kde se dobře najíst a kam určitě zajít.

Více informací najdete ZDE

Muzeum ležící v poklidné čtvrti je naprosto seriózně vedené -poskytuje však zážitky opravdu makabrózní. Objevíte zde například různé druhy oblečení pohřebních zřízenců, kuriózní typy funerální výzdoby a pohřebních vozidel i všelijaké druhy rakví. Tu tady mají třeba i sedací. Zasvěcený průvodce vám ovšem v Goldegassse vysvětlí, že "sedačka" je poněkud nepraktická, protože se musí zakopávat hlouběji pod zem než zákonem požadovaných šest stop. Pozoruhodná je také sbírka zařízení, které měly pomoci těm, kteří se ocitli v hrobě zaživa. Oživlý nebožtík mohl například zatáhnout za lanko, které končilo zvonkem v obýváku hrobníka.

Jednou do roka – v pravidelné při noci muzeí, která ve Vídni připadá na říjen - si také můžete v Goldegasse osobně vyzkoušet rakev. Doslova – zalehnete a přiklapnou za vámi víko. Otevřou až na vaše zaklepání.

Nahlédněte do magazínu:

Speciální magazín LN Nejkrásnější města - 101 tipů, které v průvodcích nenajdete.

Objednejte si magazín Nejkrásnější města přes SMS

Pokud speciál Nejkrásnější města nenajdete ve své trafice, stačí poslat SMS ve tvaru LN 101NMB JMENO PRIJMENI ULICE CISLO PSC MESTO (vzor: LN 101NMB jan novak jindrisska 16 11000 praha 1) na císlo 902 11 a magazín vám doručíme do 14 dnů na uvedenou adresu.

Cena odeslané SMS je podle bežného tarifu vašeho operátora, konečná cena za speciál je hrazena příchozí zpoplatněnou SMS ve výši 60 Kč vč. DPH. Službu technicky provozuje ATS, infolinka 776 999 199 (po–pá, 9.00–16.00), www.platmobilem.cz

Lidové noviny