Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Nejčastější mýty o Africe. Jsou pravdivé?

Typická představa o Africe. Muž a věrná útočná puška AK 47. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Typická představa o Africe. Muž a věrná útočná puška AK 47. | foto: archiv CK Marco Polo

Afrika je bezesporu pro většinu Evropanů tajemným kontinentem. A tajemství vždy vytvářelo a vytváří mýty a předsudky. Lidé se vytvářením mýtů pokoušejí vyrovnat se svou vlastní nevědomostí a strachem. Často si pomáhají i určitou afektovanou nadřazeností. Mýtus se zrodí celkem snadno a rychle se šíří, jeho vyvrácení je mnohem těžší a mnohdy nepomohou ani jasné a ověřitelné argumenty. I když i tady platí staré pořekadlo: na každém šprochu, pravdy trochu. Pojďme se podívat na největší mýty o Africe.

Nebezpečí a násilí

Afrika se dostane do zpráv jen tehdy, když se zde stane něco hrozného. O Africe slyšíme jen v souvislosti s násilím. Hladomor v Somálsku, genocida ve Rwandě, terorismus v Egyptě, převrat v Mali, zastřelená přítelkyně známého sportovce v Jihoafrické republice.  Bohužel to velmi zkresluje naše vnímání celého kontinentu. Neuvědomujeme si v takové chvíli, že v Africe je 55 zemí a žije tu přes jednu miliardu lidí. O mnoha zemích jsme ve zprávách nikdy neslyšeli, protože se v nich nikdy nestalo nic hrozného.

Kmeny v Etiopii pokládají zbraň za symbol dospělého muže.

Kmeny v Etiopii pokládají zbraň za symbol dospělého muže.

Zprávy o hrozných a násilných činech v Africe nelžou. Hladomor v Somálsku, napětí v Súdánu, genocida ve Rwandě, přepadení a vraždy napříč kontinentem. Jenže existuje i jiná Afrika. Afrika naplněná lidmi jako jsme my, kteří žijí své obyčejné životy bez násilí. Mají své starosti a radosti, mají své sny a frustrace.

Sedněte si do kavárny uprostřed Káhiry. Někde blízko univerzity. Klidně po setmění. Budete možná jediný Evropan široko daleko. Vedle vás budou sedět mladí lidé a staříci, budou kouřit svou šišu a popíjet silný čaj s mátou nebo kávu. Budou klábosit a smát se. Budou po vás pokukovat, ale nikomu nebudete vadit. Vyražte v Kapském městě v pátek večer do přístavního centra Waterfront. V hospodách vás budou obsluhovat černí, bílí, žlutí číšníci a stejně strakatá bude i parta u vedlejšího stolu, co zrovna slaví narozeniny. Setkejte se se Sambury na severu Keni nebo s obyčejnými Etiopany a poznáte, co je vřelost, která už v Evropě téměř není k mání.

Násilí a nebezpečí je, bohužel, součástí lidské společnosti. Jsou místa, kde je dobré být mnohem obezřetnější, a jsou místa, kterým se je třeba vyhnout. Ale není to nic, co by bylo pouhou africkou záležitostí. Takový je prostě současný svět. Na druhé straně je, naštěstí, stále ještě většina lidí normálních a většina míst bezpečných. I v Africe.

Chudý horník v Jihoafrické republice.

Chudý horník v Jihoafrické republice.

Chudoba

Tento mýtus má určitě reálné základy. Jenže jak se vlastně na Afriku dívat? Pohledem střední černošské vrstvy v Jihoafrické republice, Namibii nebo Botswaně? Pohledem staré indické rodiny, držící v rukou pavučinu obchodních společností v Keni a Tanzanii? Pohledem zimbabwského bezzemka, který se rozhoduje, zda se nepokusit emigrovat i s rodinou do vysněné Jihoafrické republiky? Pohledem živořícího Somálce v utečeneckém táboře? Pohledem spokojeného černošského farmáře z Ugandy? Rozhodně ne pohledem Evropana!

Čajové plantáže v Ugandě.

Čajové plantáže v Ugandě.

Afrika má mnoho zdrojů – ropu, nerosty a půdu. Můj jihoafrický kamarád Glenn mi jednou řekl: „Svět na Afriku kašle. Kašlal na ni odjakživa, ale teď možná nejvíc v historii. Za zlomek peněz utracených v nesmyslných válkách v Iráku a Afganistánu by po Africe všude mohly být silnice a rozvedená pitná voda.“ Když jsem namítl, že Afrika pořád čeká nějakou pomoc (což je další mýtus), dodal smutně: „Ne, stačilo by, kdyby nám svět platil za naše věci tak, jak má a kdyby dohlédl, aby peníze skončili tam, kde mají skončit. To teď dělají Číňani a vy Evropani budete jednou plakat, že jste to prošvihli.“ Bylo to asi před šesti lety a od té doby postavili Číňané mnoho kilometrů silnic a mnoho kilometrů vodovodů. Evropané přinášejí humanitární pomoc a Číňané infrastrukturu. Netroufám si hodnotit, jen konstatuji.

V neznámé Malawi můžete potkávat obyčejné, ale spokojené usměvavé lidi.

V neznámé Malawi můžete potkávat obyčejné, ale spokojené usměvavé lidi.

Navíc sami bohatí Afričané začínají stále častěji vytvářet komunitní projekty, které velmi citlivě přinášejí udržitelný pokrok do míst, kam by se jinak nemohl dostat. Takové projekty jsou velmi často napojeny na využití lokálních zdrojů. A téměř vždy spolu se vzděláním přináší i možnosti nabyté vzdělání uplatnit v místě, v rámci komunity. To dává naději, že nedojde k vylidnění vesnic a exodu obyvatel do měst.

Jeden kontinent, mnoho zemí


Afrika nesnese jednu nálepku, jedno heslo. 55 nezávislých zemí, 2 000 různých jazyků a přes 3 000 různých etnik. Více než miliarda obyvatel. To vše je Afrika.


A rozdíly jsou veliké i ve zdánlivě velmi příbuzných lokalitách. Například severní Afrika. Jak velký je kulturní rozdíl v islámských zemích, jako je Egypt, Libye, Maroko, Tunisko a Alžírsko! Ani Východní Afrika není stejná. Etiopie je úplně jiná než Keňa a ta je jiná než Tanzanie. V mnoha zemích se mluví Svahilsky a přitom jsou vzájemně tolik odlišné. Země, kde byli Britové,  jsou jiné, než ty, kde byli Francouzi, a úplně jiné, než ty, kde byli Němci nebo Portugalci.

Afrika je velmi pestrý kontinent a pro cestovatele je na něm ještě stále co vidět a objevovat.

I ty největší národní parky v Africe jsou pod stále větším tlakem okolní...

I ty největší národní parky v Africe jsou pod stále větším tlakem okolní...

Divočina

Asie se posledních deset patnáct let potýká s následky vzniku tzv. „pet populace“. Do života běžných lidí vstoupila moderní doba. Projevilo se to v mnoha ohledech, ale ukazuje se, že nejhorším je ekologický problém s igelitovými obaly a pet lahvemi. Tradiční obaly, které byly z přírodních materiálů, a příroda si s nimi uměla poradit, byly nahrazeny něčím, na co nebyla asijská společnost připravena. Podobná „pet populace“ se dere k moci i v Africe. Rostoucí tlak urbanizace na zábor půdy a na narušování tradičních systémů, začíná mít stále větší a větší dopad na divokou přírodu.

Afrika už není o tom, že byste na divoká zvířata mohli narazit kdekoliv. Je to záležitost národních a soukromých parků. Parků obrovských rozměrů, parků vedených vzdělanými a odhodlanými profesionály, ale v mnoha případech už parků za plotem. Velké národní parky jako Masai Mara, Serengeti, Samburu, Krugerův národní park a další zatím nejsou od okolí odděleny žádnou bariérou, ale zemědělská činnost a zástavba v okolí parků začíná vytvářet překážky přirozené migraci zvířat. Pro návštěvníka, který přijel na safari, to není vůbec patrné, ale už to začalo…

Snad se Afrika od Asie poučí a „pet populace“ nebude mít takový dopad na přírodu a ekosystémy, jako v Asii.

Lalibela, Etiopie. Jedna z jezajímavějších památek v Africe.

Lalibela, Etiopie. Jedna z jezajímavějších památek v Africe.

Nedostatek historie

Velmi často se uvažuje o Africe jako o kontinentu bez dávné historie. Lidé v té souvislosti často nevnímají Egypt, Tunisko, Maroko a Alžírsko jako součást Afriky. Jako by arabská část Afriky patřila někam jinam. Jenže většinu památek v Egyptě nevybudovali Arabové, ale Afričané. Navíc úžasné památky jsou i na mnoha dalších místech Afriky. Tolik podceňovaná a pro většinu z nás neznámá Etiopie je protkána nesmírně zajímavými monumenty. Mali se svými hliněnými chrámy a paláci. Zimbabwe se svými tajemným Velkým Zimbabwe a další místa.

Pradávné dějiny Afriky jsou nesmírně zajímavé, ale zatím Evropany opomíjené. Určitě nastane jejich čas a milovníci historie zabloudí i sem.

Zajímavé hliněněé stavby v Mali. Djenne.

Zajímavé hliněné stavby v Mali. Djenne.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.


TO NEJLEPŠÍ Z BALI + POBYT U MOŘE

Vydejte se s námi poznat božské Bali - jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské balijce. Užijte si 3 dny plné poznávání a pak relaxujte u moře.

Pro pobyt u moře si sami zvolte hotel z naší nabídky, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pobyt u moře je možné dle vašich požadavků prodloužit či zkrátit.

Pro zájemce rádi zajistíme na zpáteční cestě zastávku v Singapuru, kde vám bude k dispozici česky mluvící delegátka!!!!


Zůstaňte v Ubudu alespoň jednu noc a brzy ráno vyražte na procházku do rýžových...

Zůstaňte v Ubudu alespoň jednu noc a brzy ráno vyražte na procházku do rýžových...

Termín : 28.4. a pak každý týden do konce srpna

Cena :  47.900,-

Více informací o zájezdu

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.


Skalnaté pobřeží  Perhentianu je skvělé na šnorchlování.

Skalnaté pobřeží Perhentianu je skvělé na šnorchlování.

Více informací o zájezdu

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (čevenec a srpen)

54.900,- (září)


JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.


Stolová hora, symbol Kapského města.

Stolová hora, symbol Kapského města.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,–

Více informací o zájezdu zde

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.


Kostarika

Kostarika

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,--

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...