16. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Nejlepší a nejšílenější: kam na vánoční trhy?

Vánoční trhy v Norimberku patří určitě k nejkrásnějším. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční trhy v Norimberku patří určitě k nejkrásnějším. |

Horký svařák, perníčky a vánoční ozdoby. Máte chuť na pravou vánoční atmosféru? Proč ji nestrávit na některém z evropských adventních trhů. Tady je výběr těch nejoriginálnějších:

Nejlepší atmosféra: Kolín nad Rýnem

V německém Kolíně se ve skutečnosti koná vánočních trhů hned šest, ten největší a nejpůsobivější je ale přímo u gotické katedrály. Trhy jsou obrovské, každoročně přilákají na dva miliony návštěvníků. Osvětlené dřevěné stánky, kluziště v centu města a známý plovoucí trh na řece Rýn, to jsou jen některá lákadla, kvůli kterým se sem lidé rádi vracejí. Za návštěvu také stojí Muzeum čokolády (www.schokoladenmuseum.de), kde můžete vybrat originální dárky.

Kolín nad Rýnem

Kolín nad Rýnem

Žádná evropská země nemá tak krásné vánoční trhy jako Německo. Kolín tedy rozhodně není jediným městem, které stojí o adventu za návštěvu. Také Norimberk, Drážďany a Mnichov nabízí úžasné kouzelné vánoční trhy s bohatým doprovodným programem.

Tipy na vánoční trhy v Německu 2011:

Předvánoční Drážďany
  • Augsburg: 21. 11. - 24. 12.
  • Berlín: 22. 11. - 31. 12.
  • Erfurt: 23. 11. - 22. 12.
  • Regensburg: 24. 11. - 23. 12.
  • Pasov: 25. 11. - 23. 12.
  • Mnichov: 25. 11. - 24. 12.
  • Norimberk: 25. 11 - 24. 12.


Nejlepší pro děti: Praha

Na Staroměstském náměstí se slavnostně rozsvítil vánoční strom

Slavnostní rozsvícení stromu na Staroměstském náměstí.

Pražské vánoční trhy na Staroměstském náměstí jsou podle servu www.globalgrasshopper.com nejlepší pro rodiny s dětmi. Jsou totiž zaměřené na folklor a pohádky. Děti si tu mohou pohladit živá zvířátka v betlémě, dozví se tu i příběh zrození. Náměstí tradičně zdobí vysoký osvětlený smrk, probíhají tu různé koncerty a prodávají se staročeské speciality. Letošní trhy začínají na Staroměstském náměstí 26. listopadu a potrvají do 1. ledna. Na Václavském náměstí budou trhy o týden déle.

Také Brno láká na letošní oslavy Vánoc. Třeba velkým betlémem s rekordním počtem figurek, novými prvky v pouličním adventním osvětlení nebo možností navštívit běžně nepřístupné části brněnského podzemí. Brněnské Vánoce začnou již 25. listopadu právě na náměstí Svobody, skončí den před Štědrým dnem.

Neopakovatelný zážitek: Valkenburg v Nizozemí

V Nizozemském Valkenburgu mají vánoční trhy v jeskyni

V Nizozemském Valkenburgu mají vánoční trhy v jeskyni

Pokud toužíte zažít něco jedinečného, vydejte se na vánoční trh ve Valkenburgu v Nizozemí. Celý trh se nachází v jeskyni ležící pod městem. Lidé sem jezdí z kilometry vzdálených míst, aby si vychutnali tuto neopakovatelnou atmosféru. Projděte si labyrint chodeb osvětlený loučemi, nakupte dárky, nebo jen poseďte u horkého punče. Co si však nesmíte nechat ujít jsou nástěnné malby a sochy, které jsou tu vystavené. Originální trh začíná 23. listopadu a potrvá až do 23. prosince.

Nejlepší pro gurmány: Brusel

Vánoce v Bruselu

Vánoce v Bruselu

Znamenají pro vás Vánoce především dobré jídlo? Potom se vypravte do Bruselu. Město zaplaví čokoláda všech druhů, pečou se tu vafle a jako vždy prodávají tradiční hranolky. Vánoční jarmark se odehrává především na náměstí Sainte Catherine, kde se bruslí, baví a hoduje. V pozadí je nasvícené vyhlídkové kolo. Pokud nejste přejedeni čokoládou, můžete tu ochutnat opravdové gurmánské speciality - šneky, ústřice či hříbky servírované na rozpečených toastech.

Nejbláznivější vánoční trh: Barcelona

Vánoční trhy v Barceloně

Vánoční trhy v Barceloně

Hlavní město Katalánska je považováno za jedno z nejvíce 'cool' evropských měst, proto i Vánoce tady stojí za vidění. Počasí je pořád příjemné na noční procházku a ulice Las Ramblas s pouličními muzikanty nabízí skvělou atmosféru. Veselý trh s názvem Santa Lucia najdete v gotické čtvrti v blízkosti katedrály, tady si můžete koupit řemeslné výrobky, neobvyklé dárky a tradiční španělské cukroví Turrón. Pokud Barcelonu navštívite 28. prosince, bude zábava ještě živější než jindy. Španělé totiž slaví svátek Mláďátek (Los Santos Inocentes), obdobu našeho Apríla. Lidé vtipkují a dělají si legraci z přátel a rodiny. Ulice zaplní umělci a muzikanti a je opravdu hodně veselo.

Vánoční trh Santa Lucia startují první prosincový den a potrvají až do 24. prosince. Den Mláďátek se slaví 28. prosince.

Nejlepší trh vůbec: Vídeň

Nejkouzelnější vánoční trhy nabízí Vídeň. Christkindlmärkte má tradici dlouhou již sedm set let. Prostor před Novou radnicí zaplní nepřeberné množství stánků s řemeslnými výrobky, ozdobami a hračkami. Prodává se tu svařené víno a punč v hrnečkách, pečené kaštany a brambory, kandované ovoce a spousta sladkostí včetně tradičních koblih, kandovaného ovoce a pražených mandlí. Zažijete tu spousta legrace, ale i romantiky. Určitě perfektní způsob, jak se naladit na Vánoce.

Vídeň nabízí vůbec nejkrásnější vánoční atmosféru.

Vídeň nabízí vůbec nejkrásnější vánoční atmosféru.

Vánoční trh před radnicí není zdaleka jediný. Další najdete u zámku Belvedere, ve čtvrti Spittelberg, před kostelem sv. Karla Boromejského či přímo před zámkem Schönbrunn. Vídeň se vánočně naladí už 19. listopadu a stánky tu budou až do 26. prosince.

Najdete na Lidovky.cz