Nejnavštěvovanější posvátná místa na světě

Buddhistický chrám Sensódži v centru Tokia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buddhistický chrám Sensódži v centru Tokia |

Cíle věřících jsou někdy totožné s cíli turistů, jindy svatostánek slouží spíše jako památka a lákadlo cestovních kanceláří a někdy je vstup turistům naopak zakázán. Buď jak buď, server BBC sestavil žebříček těch nejnavštěvovanějších, ať už je motiv jejich návštěvníků jakýkoliv.

Prvenství drží japonská metropole a její dvě svatyně. Šintoistická Meidži je v Tokiu nejvýznamnější svého druhu. Postavena v dvacátých let minulého století na počet císaře Meidži a jeho choti, kteří zde jsou i pohřbeni. Každým rokem se tu slaví císařovy narozeni­ny a v okolním rozsáhlém parku, který vznikl vysázením 100 tisíc stromů, se pořádají tradiční ukázky bojových umění (enbu).

Šintoistická svatyně Meidži je nejvýznamnější svého druhu v Tokiu.

Šintoistická svatyně Meidži je nejvýznamnější svého druhu v Tokiu.

Další hojně navštěvovanou sakrální stavbou japonské metropole je buddhistický chrám Sensódži v centru města. Zástupy Japonců tam pravidelně chodí za modlitbou a věštbou šťastné budoucnosti. Obě tokijské svatyně každoročně navštíví kolem 30 milionů lidí.

Chrám Kaši Višvanáth na březích posvátné Gangy

Chrám Kaši Višvanáth na březích posvátné Gangy

Chrám Kaši Višvanáth ve městě Váránasí ležícím na březích řeky Gangy patří mezi nejznámější a nejposvátnější hinduistické svatostánky v Indii. Hinduisté by do chrámu zasvěcenému Šivovi měli vykonat pouť spojenou s koupelí v Ganze alespoň jednou za život. Návštěva svatyně ale věřící nevyjde nijak levně, musí se totiž vzdát jedné ze svých vášní. Zajímavostí je, že k hinduistickému chrámu těsně přiléhá mešita. Ročně chrám navštíví necelých 22 milionů věřících.

Bazilika Panny Marie Guadalupské v Mexiko City pojme najednou až 50 tisíc věřících

Bazilika Panny Marie Guadalupské v Mexiko City pojme najednou až 50 tisíc věřících

Bazilika Panny Marie Guadalupské v Mexiko City je hlavním chrámem patronky Mexika. Do Kostela, jenž pojme neuvěřitelných 50 tisíc věřících, proudí davy návštěvníků kvůli obrazu Panny Marie plného křesťanské symboliky. Do baziliky za rok zavítá 20 milionů věřících.

Chrám Šrí Venkatéšvary

Chrám Šrí Venkatéšvary

Chrám Šrí Venkatéšvary je nejdůležitějším Višnuovým chrámem v celé Indii a je také ze všech nejbohatší. Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na světě bylo postaveno v 8. století a dnes komplex na posvátné hoře na jihu Indie nabízí návštěvníkům nespočet menších svatyní. Podle legendy Višnu splní přání každému, kdo mu obětuje takové množství květin, zlata nebo darů, jaké sám váží. Počet návštěvníků za rok: 18.25 milionů

Ročně magická katedrála přiláká 13.65 million návštěvníků.

Ročně magická katedrála přiláká 13.65 milion návštěvníků.

V nejnavštěvovanější turistické atrakci Francie těžko najdete místo, které by nebylo zaplněno sochami svatých a andělů, překrásnými okny či symbolickými geometrickými reliéfy. Architektonický skvost je dnes však už spíše galerií uměleckých stylů než místem uctívání. Za rok do magické katedrály Notre Dame zavítá 13.65 milion lidí.

Lidovky.cz

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na Lidovky.cz