Vybrané ceny (1 kn = 3,50 Kč):Vybrané ceny (1 kn = 3,50 Kč):
Aktuální ceny PHM najdete na: http://cijenegoriva.info/ |
Cestu na Jadran každoročně provázejí kolony na dálnicích, letos se přidaly i obavy ze systematických kontrol na hraničních přechodech. Chorvaté a Slovinci se však dohodli na jejich zrušení, podobná dohoda platí i s Maďary. Čekací doba na přechodech by neměla být delší než patnáct minut. Na cestu si není třeba brát cestovní pas, Chorvatsko je od roku 2013 členem Evropské unie, bez problémů vám tedy stačí občanský průkaz.
S většími výdaji je třeba počítat v restauracích a dalších pohostinských zařízeních, a to kvůli zvýšení DPH ze 13 na 25 procent. Služeb s plnou penzí či polopenzí se toto nařízení netýká – objednáteli si tedy pobyt se stravou, ušetříte.
Novinky a tipy na zajímavá místa
Přibývají nové turistické komplexy a renovují se ty starší (celkově se zvyšuje komfort ubytování, a to i u levnějších kapacit), např.:
NOVÉ UBYTOVACÍ MOŽNOSTI
Korčula: obnoven turistický komplex Bon Repos, nyní pod novým názvem „Port 9“ ****, 75 milionů kun
Rabac: přestavba bývalých komplexů Bellevue a Girandella na „Family Life Bellevue Resort“ a „Valamar Girandella Resort“ ****, dohromady 764 pokojů a apartmánů, 2700 lůžek, otevřel v polovině června
VÝLETY A TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI
- Mořské varhany a Pozdrav slunci v Zadaru
- Podmořský park a svítící obři v Pule
- Pirátské pevnosti a adrenalinová zipline stezka korytem Cetiny v Omiši
- Národní park Krka s úchvatnými vodopády na řece Krka
- Plitvická jezera
- Maják v Savudriji
- Diokleciánův palác a muzea ve Splitu
- Památky a typické chorvatské suvenýry v Šibeniku
- Ostrov Krk, který je s pevninou spojen unikátním mostem
- Výlety do pohoří Biokovo
- Středověké opevnění a památky v Dubrovniku
- Výlety do jeskyní
KULTURNÍ, SPORTOVNÍ A SPOLEČENSKÉ AKCE
Rabac: nový letní program Rabac Open Air – Festival of Life
Množství hudebních festivalů (největší ve Splitu),
Pula: velké koncerty v Areně (římský amfiteátr z 1. stol. stojí i mimo koncerty za návštěvu, vstupné 50 kun), 2. 7. 2 Cellos, 26. 7. Sting, 2. 8. Tom Jones, 11. 8. Čínský hudební festival „The Silk Road“, 13. 8. Zucchero
Rovinj: Swatch Beach Volleyball Major Series 27. 6.–2. 7., turnaj v plážovém volejbale * Umag: ATP Croatia Open Umag + party, 14.–23. 7. (jeden z největších tenisových turnajů v Evropě)
Dubrovník: zač. července zastávka závodu luxusních vozidel Gumball 3000
Rovinj: výstava Joan Miró – Forms of Freedom, 11. 4.–17. 9.
Bol (Brač): Sport Park Zlatni Rat (není to sice novinka, ale jedná se o skvělou atrakci, zvlášť pro mladé s outdoorovými kamerami) * Opatija: výstavy v Chorvatském muzeu cest. ruchu, http://www.hrmt.hr/
Karlovac: sladkovodní akvárium Aquatika, otevřeno v říjnu 2016
Zadar: Knížecí palác – nové kulturní centrum Zadaru, po obnově otevřeno v únoru 2017
Autem do Chorvatska
(Jak nejlépe dojet do Splitu a do Rovinje)
1. Po dálnicích: nejrychlejší, ale nejdražší cca 1080km, cca 11 hodin S minimem zastávek a za ideálního stavu bez kolon a front na hranicích se dá trasa dlouhá cca 1080km ujet do 11 hodin, je tedy nejrychlejší z možných, ale také nejdražší; pokud to jde, jedeme po dálnicích.
2. Slovinská úsporná „zkratka“; cca 1070km, cca 11,5 hodiny Ušetřit několik set korun se nám podaří, když se vyhneme slovinské dálnici E59; velmi krátké (cca 45km) a velmi drahé.
3. Maďarská alternativa; cca 1100km, cca 11–12 hodin Trasa, při které se dá ušetřit, vede mimo Rakousko. Její slovinská, zhruba pětikilometrová část se tamější dálnici bezpečně vyhýbá. Je celkově sice jen o cca 30km delší než nejrychlejší varianta, čas strávený na cestách ale prodlouží (v ideálním případě) zhruba o dvě hodiny.
4. Na Istrii po dálnici; cca 900km, cca 9 hodin Nejjednodušší cesta z Prahy na Istrii vede přes Vídeň a Maribor. Nevýhodou je placený průjezd Taurenským a Katschberskýmtunelem (11,50 euro) a tunelem pod Karavankami (7,20 euro).