Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší světové jeskyně a jejich tajemství

Cestování

  7:00
Přinášíme vám zajímavosti o největších jeskyních světa ke 70. výročí, kdy bylo okolí nejdelší jeskyně světa, Mamutí jeskyně v USA, vyhlášeno národním parkem.

Ilustrační foto

Nejdelší jeskyní světa je s délkou 627,6 kilometru Mamutí jeskyně v americkém státě Kentucky. Jeskyně, která se díky novým objevům často o několik kilometrů prodlužuje, je největší atrakcí tamního národního parku, který byl vyhlášen 1. července 1941. Národní park byl v říjnu 1981 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Mamutí jeskyně 

Vstupní části jeskyně jsou člověku známy podle archeologických vykopávek asi 6000 let, podle legendy byla jeskyně objevena Johnem Houchinsem v roce 1797. Známou se stala již v 19. století, od počátku 20. století byla turistickou atrakcí. Postupně se objevovaly dalších jeskynní prostory, které byly vzájemně propojovány. Po druhé světové válce se jeskyně stala nejdelším jeskynním systémem světa, v září 1972 byla propojena s tehdy
třetí nejdelší jeskyní na světě - Flintovou jeskyní. Poblíž jeskyně se
nacházejí další dva velké jeskyní systémy - Fisher Ridge (s délkou 183 km) a Martin Ridge (55 km).

V Mamutí jeskyni, která není nazvána podle mamutů, ale dle své rozlehlosti, je několik prohlídkových tras. Do 90. let, kdy byla uzavřena, byla nejznámější plavba po podzemní říčce Echo.

Nejdelší podvodní jeskyní je systém Sac Actun u mexického poloostrovu Yucatán, který měří přes 217 kilometrů.Nejhlubší jeskyní světa je jeskyně Kubera, která leží v Abcházii v horách Západního Kavkazu. Dosavadní maximální hloubky 2191 metrů bylo dosaženo v srpnu 2007 ukrajinským speleologem Gennadijem Samochinem. Předtím se rekordní tabulky přepisovaly několikrát.

Nejhlubší vertikálou světa je 603 metrů dlouhá jeskyně Vrtoglavica ve Slovinsku, chorvatská jeskyně Patkov Gušt měří 553 metrů.

Nejhlubší vertikální jeskyně světa

Největší jeskynní prostorou je jeskyně Sarawak v Malajsii, která měří téměř 163 m2.

Jeskyně v ČR

Oblíbené návštěvníky jsou i Javoříčské jeskyněNejdelším jeskynním systémem v ČR je systém nazvaný Amatérská jeskyně, který se nachází v CHKO Moravský kras v prostoru mezi propastí Macocha, obcemi Sloup a Holštejn. Délka prozkoumaných prostor dosahuje téměř 35 kilometrů. Nejhlubší českou jeskyní je Býčí skála - Rudické propadání v CHKO Moravský kras s hloubkou okolo 200 metrů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat