Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemít v 26 letech žádné děti? Kreolské ženy jich mají už pět, říká Češka

Češi v cizině

  6:41
Veronika Holubová se na ostrov Réunion přestěhovala na dva měsíce kvůli práci. „Většina místních lidí nemá ponětí, kde Česká republika leží, ba že vůbec existuje. Když jim vysvětlím, že sousedíme s Německem, tak už se zorientují. Častokrát jsem také slyšela, že jsem z Československa. Nejvíce mě rozesmálo, když se mě někdo zeptal, v jakém moři leží ostrov Česko,“ říká.

Veronika Holubová foto: Archiv Veroniky Holubové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Během prvních dnů jsem se snažila zorientovat v tom, jaká je vlastně struktura místních obyvatel. Obyvatelům Réunionu se říká Kreolové, jejich kultura je však velice pestrá a neváže se k jedinému náboženství. Kreolové mohou vypadat nejčastěji jako mulati, ale také jako černoši, Indové, Asiaté, Arabové atd. Všichni mluví společným oficiálním jazykem, což je francouzština, ale také kreolsky – to je jejich mateřský jazyk. Kreolové vyznávají různá náboženství a v každém městě najdete křesťanský kostel, mešitu, hinduistický chrám i čínskou pagodu! Ostrov Réunion je místem, kde se střetávají různá náboženství a kultura je zde opravdu pestrobarevná. Úžasné na tom je, že lidé zde žijí v klidu a v míru. Místní mají za to, že vyznávání náboženství je ryze soukromou záležitostí a díky tomu zde nevnikají žádné nepokoje.

Veronika Holubová

Veronika Holubová (26) žije v Pardubickém kraji v Železných horách. Pracuje ve státní správě a současně si dokončuje magisterské vzdělání na Univerzitě Karlově v oboru Řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích. Cestování je jedna z jejích velkých životních vášní. Má ráda přírodu, vysokohorskou turistiku, vaření, objevování nových kultur a učení se cizím jazykům. Na francouzském zámořském departmentu - ostrově Réunion, který leží v souostroví Maskarény, 952 km východně od Madagaskaru je na dvouměsíční pracovní stáži. Pracuje zde na konzulátu ostrova Mayotte (jiného francouzského zámořského departmentu), který měla možnost objevit před čtyřmi lety.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Na Réunionu je poměrně nezvyklé nemít ve 26 letech žádného potomka. Ženy v mém věku obvykle mívají pět až šest dětí! Velká rodina je zde prioritou číslo jedna. Místní obyvatelé nás Evropany v mnoha směrech nechápou. Tady na ostrově se nikdo nehoní za kariérou, za úspěchy a za penězi. Lidé prostě žijí a vychutnávají si společně strávené chvíle s rodinou a s přáteli. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Rozhodně ano. Objevování nových zemí a kultur je sice velice obohacující zkušenost a i přes to, že v Česku nacházím mnohé limity, tak je Česká republika můj domov a vždy se sem ze svých cest moc ráda vracím.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Kupodivu mi tu česká jídla vůbec nechybí. Réunion je bohatý na množství exotického ovoce a zatím jsem nepřestala objevovat jeho nové chutě. Místní tradiční kreolská kuchyně je ovlivněna Indií a jídla jsou dochucována indickým kořením, nejčastěji používaná jsou kari nebo masala. Tradiční kreolské jídlo je tedy směs zeleniny a kuřecího masa s indickým kořením, podávané s rýží a s čočkou dohromady. Úžasné jsou také kreolské zákusky – buchty pečené ze směsi strouhaného manioku nebo z batátů. Místní tradiční nápoj je samozřejmě rum z cukrově třtiny, která se na ostrově ve velkém pěstuje. Kreolové rum vylepšují tím, že do lahve přidají kousky exotického ovoce (například ananas, liči, mango), kousky skořice a vanilkový lusk a nechají to několik měsíců louhovat. Rum díky tomu získá nasládlou chuť a tento ovocný punč se pak nejčastěji podává s ananasovým nebo s kokosovým džusem a s ledem. Také stále žasnu nad tím, jaká je na Réunionu, v porovnání s Českem, dobrá dostupnost kvalitních surovin. Mnoho potravin je sem dovážených z Francie a v jejich složení většinou nenajdete přidaná dochucovadla apod. Proto nemám potřebu zde vařit česká jídla a k přípravě pokrmů využívám místní dobroty. Mé oblíbené přílohy k masu jsou například smažené zelené banány nebo chlebovník.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Většina místních lidí nemá ponětí, kde Česká republika leží, ba že vůbec existuje. Když jim vysvětlím, že sousedíme s Německem, tak už se zorientují. Častokrát jsem také slyšela, že jsem z Československa. Nejvíce mě rozesmálo, když se mě někdo zeptal, v jakém moři leží ostrov Česko!

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat