12. srpna 2011 7:00, aktualizováno  Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Netopýři a vodní bitva. Kam se vydat o víkendu?

Hrad Lipnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Lipnice | foto: Reprofoto

Sobota a neděle je opět plná zajímavých akcí. Pokud vás zajímá historie, vydejte se na hrad Šternberk - půjčí vám tam dobové kostýmy, ve kterých se můžete i vyfotit. V Úštěku se koná historický jarmark, v Modré na Uherskohradišťsku zase bitva. Pokud toužíte zažít něco speciálního, zamiřte na Lipnici za netopýry, nebo se zapojte do vodní nebo vajíčkové bitvy v Sobotíně.

Netopýří noc na Lipnici
13. 8., od 20 hodin, hrad Lipnice, www.hrad-lipnice.eu

Na hradě Lipnice se v sobotu uskuteční první Netopýří noc. Návštěvníci uvidí odchyt netopýrů ve sklepeních i ochočené netopýry, kteří kvůli zranění nemohou být vráceni do přírody. Za netopýry se lidé mohou na Vysočině vydat i koncem srpna do pavlovské stanice ochrany fauny. Sobotní Netopýří noc na hradě začne ve 20:00.

Netopýr

Víkend v kostýmech
13. a 14. 8., v sobotu od 15 do 18 hodin, v neděli od 10 do 18 hodin, hrad Šternberk, www.hrad-sternberk.cz 

Hrad Šternberk zve všechny návštěvníky na Víkend v historických kostýmech. V sobotu a neděli si můžete vyzkoušet a pořídit si fotografie v dobovém oblečení, které vám zapůjčí. Připraveny jsou i dětské velikosti. Hradem vás provedou průvodci rovněž oděni do historické róby. Půjčovné kostýmů činí 30 korun za osobu, za 4 člennou rodinu zaplatíte 100 korun. Nezapomeňte si vzít fotoaparáty.

Bojovníci z dob Velké Moravy
13. a 14. 8., Modrá u Velehradu, www.archeoskanzen.cz

Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku se o víkendu vrátí o více než tisíc let zpět v čase. V jeho areálu se utkají při tradičním historickém festivalu bojovníci z doby Velké Moravy. Návštěvníci mohou projít oživeným hradištěm, zhlédnout bitvu, ale také se seznámit s dobovými řemesly či ochutnat dobové pokrmy. Vstupné je 100 korun, poloviční pak za 50 korun.

Bitva s vodními pistolkami a vejci
13. 8., Sobotín na Šumpersku,

Vajíčkový masakr, soutěž v hodu záchodovým prkénkem a především největší tuzemská bitva s vodními pistolkami a děly čekají v sobotu na účastníky tradiční slavnosti piva, jídla, bitev a recese v Sobotíně na Šumpersku. Ačkoli v minulosti byla akce založena především na přehlídce pěnivého moku, nyní se pořadatelé zaměřují  více i na jídlo a zábavu. I tak budou ale moci zájemci ochutnat na 20 druhů piva. Vůbec poprvé se příchozí budou moci zapojit do vodní přestřelky. "Nebude se o nic soutěžit, půjde vyloženě o zábavu. Manžel si bude moci vyřídit svůj účet s manželkou, popřípadě děti s rodiči, kamarád s kamarádem," říkají organizátoři. Novým bodem programu bude i vajíčkový masakr, který vystřídá v minulosti pořádané rajčatové bitvy.

Rajčatová bitva propukne v Českém ráji

Ve Šťastné zemi v Českém ráji se bude v sobotu bojovat. MístoTradiční rajčatová bitva nazývaná La Tomatina krve ale poteče rajčatový protlak a municí budou červená rajčata. V areálu se odpoledne uskuteční jedna z nejoblíbenějších letních atrakcí, rajčatová bitva. Organizátoři jsou na ni předem velmi dobře připravení. Pro účastníky klání je přichystáno deset tun rajčat a rovná tuna protlaku, řekl programový manažer areálu Erik Černý. Rajčatová bitva bývá ve Šťastné zemi v létě jednou z nejvyhledávanějších atrakcí.

Program se ale zdaleka neomezí jen na řež rajskými jablíčky. Účastníky po poledni čeká také házení rajčaty na cíl nebo zápasy v kečupu. Sama bitva propukne v 16:00 a trvat by měla hodinu. Po ní si zájemci budou moci zkusit, jak se potápí v rajském protlaku. Lidé se mohou registrovat od 10:00.Košík s vejci

Historický jarmark
13. 8., Úštěk, www.mesto-ustek.com

Náměstí se promění v tržiště, které zaplní stánky s medovinou, koláčky a ručními výrobky. Svoje řemesla představí proutkáři, kováři, řezbáři a na stáncích nebudou chybět ani keramické nádobky všech tvarů a batikované látky nejrůznějších barev. Ochutnávat a nakupovat budete za zvuků dobové hudby a tradičně budete moci zhlédnout kejklířská a šermířská představení. Nebudou chybět ani divadelní představení. Po 20. hodině se můžete připojit do průvodu s loučemi, který doprovází ohňové vystoupení a dobový tanec. Průvod tradičně uzavře velkolepý ohňostroj z věže kostela sv. Petra a Pavla.

Nejkrásnější výlety po České republice

Dlouhé stráněCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz