Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Netradiční mapa Prahy pro mladé cestovatele vyjde poosmé

Cestování

  6:42
PRAHA - Netradiční mapa Prahy určená zejména mladým cestovatelům bude mít osmé vydání. „Podstatou takzvané USE-IT mapy je, že ji vytváří lidé, kteří se v daném městě narodili nebo v něm dlouhou dobu žijí,“ řekla členka týmu USE-IT Prague Anna Horáčková. Na plánku se turisté dozvědí třeba, jak Češi „chodí na jedno“ nebo o české zálibě v houbaření.

Hradčany, Malá Strana a první letošní sníh. foto: MAFRA-Dan Materna

„V rámci příprav budeme hledat hlavní téma. Letos to byla Praha stověžatá, loni magie. Uvidíme, co se vymyslí letos,“ popsala Horáčková první fázi. Tým dobrovolníků čítající deset až 15 lidí pak sestaví seznam míst, která stojí za to navštívit. „Přijímáme i tipy od veřejnosti,“ dodala Horáčková.

Z výsledného seznamu pak tvůrci mapy vyberou přibližně 60 bodů. „Musíme tam mít rovnoměrně zastoupená muzea, galerie, bary, kavárny a zároveň dát pozor na to, aby si na své přišel posluchač jazzu, fanoušek tradiční kuchyně i vegetarián,“ řekla Horáčková. Ze souboru tipů pak vznikne oboustranný čtvercový plánek města orámovaný radami a postřehy, které vycházejí ze zkušeností lidí, pro které je Praha domovem.

USE-IT mapy

USE-IT mapy jsou vždy dostupné zdarma. Peníze na jejich tisk si tvůrčí týmy získávají samy. Většinou jde o drobné dárce, ale někdy přispějí i samotná města nebo třeba hostely, které chtějí mapy nabízet svým návštěvníkům. Žádný podnik si ale nemůže zaplatit, aby se v mapě objevil, nebo co by se o něm mělo psát. 

„V USE-IT mapách jsou věci, které v jiných průvodcích nejsou. Doporučujeme v nich místa, kam sami chodíme rádi, a kam by turisté nejspíš sami nezabloudili,“ přiblížila Horáčková. „Můžou pak poznat, jak lidi v daném městě skutečně žijí a neskončí jenom na frekventovaných trasách, po kterých chodí zájezdy s průvodci,“ podotkla.

Myšlenka vytvořit průvodce pro mladé cestovatele, kteří chtějí udržet náklady nízko a netouží po tradičních turistických lákadlech, má původ v 70. letech ve Skandinávii. „Tehdy tam města měla problém s hippies, kteří se poflakovali po ulicích. Vznikla proto brožurka, kde se psalo, kam jít na levné jídlo nebo ubytování, kde se umýt a podobně,“ uvedla Horáčková. Do podoby USE-IT mapy nápad převedli v roce 2005 v belgickém Gentu.

První českou mapu vytvořili v roce 2010 studenti z Českého vysokého učení technického (ČVUT). „O tom, které město bude mít svou mapu, nerozhoduje žádná centrála, ačkoliv USE-IT je celoevropský projekt. Vzniká to zespodu - pokud se najde skupina lidí, kteří chtějí mapu udělat, je to na nich,“ doplnila Horáčková.

V České republice se podle netradičních plánků mohou orientovat návštěvníci Brna, Ostravy, Českých Budějovic, Českého Krumlova či Plzně nebo Olomouce. Svou USE-IT mapu má i Vídeň, Brusel nebo kyperská Nikósie. Praha je jedním z největších měst, pro které průvodce existuje. „U skutečně velkých metropolí typu Paříž nebo Londýn by bylo velmi obtížné něco takového vytvořit, vzhledem k tomu, kolik potenciálních tipů by se pro tato města sešlo,“ míní Horáčková.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat