Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nomádi

NOMÁDI: Pádlování na Lofotech. Bez zkušeností na volné moře rozhodně nevyplouvejte, říká Češka

Norské Lofoty leží za polárním kruhem. Je to divukrásné souostroví, kde ostře řezané hory vystupují přímo z oceánu. Jak se pádluje ve vodách, které díky Golfskému proudu nezamrzají? foto: Radka Staňková

Premium
Norské Lofoty leží za polárním kruhem. Je to divukrásné souostroví, kde ostře řezané hory vystupují přímo z oceánu. Jak se pádluje ve vodách, které díky Golfskému proudu nezamrzají?
  5:00

Bílý písek na dně dává vodě téměř čistou tyrkysovou barvu. Moře je tady až neuvěřitelně čisté: pod hladinou jsou vidět zaoblené balvany a podvodní rostliny a řasy. Nad hladinou se tyčí sytě zelené kopce. Uprostřed, kde je voda hlubší, její odstín připomíná šeď oceánu. Na první pohled vodní cesta vypadá jako řeka, ale pak se koryto roztáhne do šířky a voda omývá kilometry pobřeží s rozesetými domky. Západní části průlivu se říká Torsfjorden. Tady shluk ostrovů, ostrůvků, balvanů a lidmi nasypaných hrází odděluje klidnou vodu od Atlantiku. A lidé je spojily dvěma moderními mosty s dramatickým obloukem konstrukce.

V 90. letech minulého století Norové dostavěli silnici krála Olafa (Konug Olaf...
Jestli okolí Fredvangu připomíná díky bílým plážím Karibik, tak pádlování ve...

Když jsme vodní plochu mezi ostrovy Moskenesøya a Flakstadøya na norských Lofotech viděli poprvé z okna auta, byla nám jasné, že tady musíme zastavit a dát na vodu skládací kajak, který vozíme v našem domově na kolečkách. A je to skutečně zážitek. Vyplouváme z Fredvangu od červených budov v rybářském přístavu a míříme Torsfjordem k jihu. U malého majáku před vesnicí Krystad se ozývá cinkání ovčích zvonců, pak od přídě kajaku začne odsřikovat voda Selfjordenu. 

Voda je tu mělčí a navíc dno pokrývá bílý písek, proti kterému jsou krásně vidět hejna rybek. Drobně mrholí, vrcholy okolních hor jsou zahalené v cárech mraků. Auta na hlavní lofotské silnici E 10 se změnila v malé bílé krabičky posouvající se po tenké stužce natažené pod příkrými stěnami. Po pravé straně je vidět sedlo, kterým prochází turistická stezka mezi horami směrem na slavnou Kvalviku v lofotském národním parku. Ačkoliv není ani půlka srpna, hlavní sezona na souostroví už skončila a na vodě není ani živáčka.

„Český“ hotel

Radka Staňková má na sobě svetr s norským vzorem. Tmavovlasá mladá žena z Turnova už desátým rokem žije v Norsku a letos vede hotel a hostel Lydersen rorbuer ve Fredvangu. Ačkoliv v Česku chodila do vodáckého oddílu a je zkušená cestovatelka (o jejím cestování více čtěte ZDE), k lofotským vodám má velký respekt.

„Jsou tady silné proudy, které jsou způsobeny přílivem a odlivem. Pokud nemáte seakajakářské zkušenosti nebo dobrého průvodce, rozhodně nedoporučujeme vyplouvat na volné moře,“ říká. „Ale pobřeží je tady opravdu nádherné a na některé místa, hlavně v národním parku, se prostě jinak, než po vodě nemůžete dostat,“ dodává. V Lydersen rorbuer je možné si dvoumístné seakajaky i s dalším vybavením zapůjčit. A po přistání si tady můžete dát třeba saunu.

Adamova velká cesta

Dva dospělí, malý chlapec a obytná dodávka. Jak se žije na pár metrech čtverečních v domku na kolečkách? Jak vidí země, které projíždějí? Adamovu velkou cestu můžete sledovat na Instagramu  a také Facebooku ZDE.

Sytě červené budovy hotelu, jejichž průčelí je otočené nad vodu a stojí na dřevěných sloupech, pocházejí ze začátku 20.století. „Tehdy byl Fredvang zapomenutou vesničkou odřízlou od zbytku ostrovů a většina lidí se zde živila rybolovem. Budovy sloužily jako úschovna rybářského vybavení, poté jako fabrika na rybí olej a ubytování pro rybáře. Někdy kolem roku 1990, kdy Fredvang spojily s pevninou známé mosty, zde Liv a Jarl Lydersen začali ubytovávat první turisty,“ popisuje Radka své nynější působiště.

Ostatně slovo „rorbu“ označuje v norštině sezónní útočiště pro rybáře. Celá staletí býval pro Lofoty hlavní byznys lov a sušení tresek. Tyto ryby táhnou ve zdejších vodách v zimě a na začátku jara. Rybáři v té době žili v dřevěných domcích na kůlech přímo nad vodou. V jedné místnosti se po úmorné dříně na moři opravovaly sítě, vařilo a spalo na palandách. V 90. letech minulého století Norové dostavěli silnici krála Olafa (Konug Olaf Veg, na mapách značenou jako E 10), která Lofoty propojila mosty a tunely s pevninou. Čarokrásné souostroví se stalo snadno dostupným a v roli hlavního tahouna zdejší ekonomiky tresky vystřídal turismus. Proto se dnes rorbu rekonstruují pro ubytování návštěvníků, případně se staví za stejným účelem nové.

Pokud do Fredvangu dorazíte, zcela jistě zamiřte na parkoviště na konci cesty u pláže (souřadnice: 68.0990892N, 13.1347467E). Vychází odsud pěšina, která stoupá po příkrém úbočí až na hřeben nad mořem, odkud je nádherný výhled na běloskvoucí pláž, celou zátoku a ony mosty s dramatickým obloukem.

Reine

Jestli okolí Fredvangu připomíná díky bílým plážím Karibik, tak pádlování ve fjordech u Reine nabízí pohledy jak ze seriálu Vikingové. Horu nad přístavem jako by opracoval obří otvírák na konzervy: její vypouklá stěna je téměř kolmá. Ostatní vrcholy nad hlubokým zálivem jsou ostré jako dračí zuby táhnou se, kam oko dohlédne.

Reine by si měl zapamatovat každý cestovatel s obytným vozem. V přístavu je velké parkoviště určené pro obytná auta s nádherným výhledem na zátoku a skalní štíty. Obzvláště západ slunce tady oceníte. Celodenní stání pro obytňák tady stojí 450 norských korun. Téměř na konci přístavní hráze je servisní místo, kde je možné vylít chemický záchod, šedou vodu a nabrat čistou vodu (souřadnice: 67.9354378N, 13.0990069E). To vše zdarma.

Expediční Weinsberg CaraBus 630 ME

- obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato

- výkon motoru: 160 koní

- počet míst na jízdu, na spaní: 4/3

- expediční výbava instalovaná ve společnosti Hykro (www.hykro.cz ): solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie

- více o voze čtěte ZDE:

Témata: Nomádi

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!