130 let

Monasterio de Yuste, okno zcela vlevo v prvním patře osvětlovalo oblíbený pokoj Karla V | foto: Adamova velká cesta

NOMÁDI: V ložnici nejmocnějšího Habsburka. Karel V. nechal prorazit zeď, aby z postele viděl na oltář

Nomádi
  •   5:00
O císaři a španělském králi Karlovi V. se ví, že dožil v klášteře. Představovali jsme si, že obýval obyčejnou mnišskou celu. A byl to omyl.

Zdi místnosti zakrývají černé závěsy. Na stěnách visí obrazy nejlepších evropských malířů té doby. To nejzajímavější je ve stěně místnosti: řemeslníci tady prorazili otvor zdi chrámu, ke kterému vede pár schodů. Průhled míří přímo k hlavnímu oltáři kláštera Monasterio de Yuste. Nechal jej vytvořit Habsburk Karel V. tak, aby mohl klíčové místo svatostánku sledovat ze svého lože. Z postele, ve které zemřel.

Adamova velká cesta

Dva dospělí, malý chlapec a obytná dodávka. Jak se žije na pár metrech čtverečních v domku na kolečkách? Jak vidí země, které projíždějí? Adamovu velkou cestu můžete sledovat na Instagramu  a také Facebooku ZDE

Císařové svaté říše římské i španělští králové umírali na trůně. Karel V., který víc než třicet let ovlivňoval dění v celé Evropě, však odešel „do důchodu“. A to zcela systematicky a plánovaně. 19. ledna 1554 napsal představenému kláštera, že se rozhodl strávit poslední dny svého života právě v Monasterio de Yuste. Požádal, aby „pokoje budované pro mě“ odpovídaly modelu, který poslal.

Architekt Gaspar de Vega navrhl budovu, která byla určena jen pro imperátora a jeho služebníky. O tři roky později, roku 1557, bylo vše připraveno. Na jižní straně klášterního chrámu vyrostla renesanční vila. Jednoduchá kamenná stavba s žulovým ostěním oken a dveřními portály. Umístění u jižní stěny chrámu domu dalo do vínku nádherný výhled do krajiny. Budova má dvě patra. Horní se užívalo v zimě, spodní pak za letních veder. Protože starý panovník měl potíže s pohybovým aparátem, spojovala obytné prostory se soukromou zahradou šikmá rampa.

V prvním patře se nachází i Karlův oblíbený soukromý pokoj s křeslem, na jehož podpěrách ulevoval svým bolavým dolním končetinám. I ona zmiňovaná ložnice, ve které 21. září 1558 zemřel. Jeho syn, španělský král Filip II. nařídil mnichům, že mají Karlovo poslední útočiště zachovat tak, jak jej imperátor na výminku užíval. A Španělé jej pietně udržují dodnes

Monasterio de Yuste a renesanční vila, ve které dožil císař Karel V
Peřeje nad obcí Garganta la Olla nedaleko Monasterio de Yuste, Španělsko

Karel V. byl první Habsburk na španělském trůnu, zároveň byl korunován německým císařem. V jeho éře conquistadoři pro španělskou korunu získávali území v Americe tak, že mohl prohlašovat, že nad „jeho říší Slunce nezapadá“. V západní Evropě ovládal i bohaté Burgundsko a Flandry. Karlův mladší bratr Ferdinand I. navíc vládl českému království, rakouskými zemím a Uhrám. Karel V. tak bývá považován za jednu z nejvýznamnějších figur na evropské šachovnici své doby. Ne-li přímo jejím králem. Mimochodem, jeho potomci vládli Španělsku dalších téměř 200 let. Středoevropská větev rodu své trůny udržela až do roku 1918.

Španělé si dnes Karla V. velmi váží. Klášterní areál má status národní památky. Najdete jen nad obcí Cuacos de Yuste v údolí La Vera. Vstupné je pro dospělého 7 eur a počítejte s tím, že před koupí vstupenky projdete kontrolou podobnou té letištní: ochranka „prožene“ vaše věci skenerem. Více podobných tipů včetně route planneru najdete na oficiálních stránkách .

Expediční Weinsberg CaraBus 630 ME

- obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato

- výkon motoru: 160 koní

- počet míst na jízdu, na spaní: 4/3

- expediční výbava instalovaná ve společnosti Hykro (www.hykro.cz ): solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie

- více o voze čtěte ZDE:

Autor: Tomáš Málek