Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Norimberk a Vídeň. Užijte si nejkrásnější vánoční trhy

Cestování

  7:17
Norimberský „Christkindlesmarkt“ je největším vánočním trhem ve střední Evropě. Akce, která se odehrává pod heslem „tady je Ježíšek doma“, láká návštěvníky například na tradiční norimberské klobásky, které se prodávají po trojicích v křupavých houskách, nebo zdejší slavný perník, který se ve městě peče už šest století.

Vánoční trhy ve Vídni foto: archivLidové noviny

Trhy se lidé mohou nechat provést v historickém poštovním voze taženém koňmi a nakoupit si i na Trhu sesterských měst, který prodává tradiční zboží z celého světa – od skotské whisky až po francouzskou marmeládu. Svůj speciální trh s obřím dvoupatrovým kolotočem mají v Norimberku otevřený na náměstí Hanse Sachse i děti. I proto Norimberk o Vánocích každoročně navštíví přes 2 miliony lidí.

„Nejčastěji na trhy míří lidé z Norimberku a celého Německa. Cizinci tvoří zhruba 11 %. Zároveň na naše trhy jezdí nejvíce lidé ve věku 20 až 30 let,“ uvedl Thomas Meiler z norimberské radnice. Podle něj se 21 % všech hostů v Norimberku ubytuje, drtivá většina návštěvníků však cestuje na jeden den.

Vánoční trhy v Norimberku

A předvánoční náladu lidé čerpají také ve Vídni, kde se už od poloviny listopadu zaplňují vídeňská náměstí stánky s teplým punčem a cukrovím. Stejně jako v Norimberku se trhů po městě koná hned několik. Radniční náměstí se díky nim promění v rozzářenou pohádkovou krajinu. Nedaleko odsud, mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem, láká návštěvníky vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie.

Tradice ve Vídni

Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu v centru města je zaměřený na dávné tradice. Poprvé se konal už v roce 1722 a dnes se tu prodávají výrobky řemeslníků, skleněné ozdoby či keramika. Kulturní a vánoční trh před sídlem císařů, zámkem Schönbrunn, se po Vánocích mění na novoroční trh a hlavně děti si zase užijí vánoční trh na Karlově náměstí. Na zimním trhu u velkého ruského kola jde především o zábavu.

Až do 6. ledna se tu pořádají zážitkové jízdy pro děti, vystupují tu zpěváci a hudební skupiny. Do Vídně si jezdí vychutnat adventní čas více než 2 miliony lidí. „Na trzích lze potkat nejen blízké sousedy či obyvatele Rakouska, ale také například návštěvníky z Rumunska, Itálie, Velké Británie či Francie,“ uvedl Walter Straßer z vídeňského informačního centra.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...