Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Norimberské klobásky či historická tržnice v Krakově. Kam na vánoční trhy?

Cestování

  6:00
Na vánoční trhy cestuje čím dál tím více lidí. Češi míří za sváteční atmosférou nejen do hlavního města Prahy či do Brna, ale také do zahraničí. Kam letos vyrazit nasát vánoční atmosféru?

Vánoční trhy v Berlíně foto: archivLidové noviny

NĚMECKO

Drážďany
Na nejspíš nejznámější německé trhy jezdí každoročně spousta Čechů – od češtiny si tu rozhodně neodpočinete. Štrýclmarkt nebo trhy na Altmarktu se konají už skoro šest set let, trh na Altmarktu je nejstarší v Německu. Návštěvníci tu mohu nakoupit a ochutnat jídlo i pití ve více než 250 stáncích už od 26. listopadu. Další trhy se konají třeba na ulici Prager Strasse, na náměstí Neumarkt nebo na nádvoří zámecké stáje Stallhof, kde budou trhy laděny středověce. Většina trhů je otevřena každý den od 10 do 21 hodin. Ani v Drážďanech nechybí ledové kluziště – zabruslit si člověk může na nádvoří hotelu Taschenbergpalais Kempinski až do 17. ledna 2016, od pondělí do pátku od 15 do 22 hodin, o víkendu od 11 do 22 hodin.

Tip: Běžné obchody mají v neděli zavřeno, letos platí výjimka jen v neděli 6. prosince. Nejzaplněnější jsou trhy o víkendu, lepší je vyrazit sem třeba ve čtvrtek.

Noční Drážďany o Vánocích.

Norimberk
Norimberk někdy poráží Drážďany v oblíbenosti a velkoleposti, ostatně norimberské vánoční trhy jsou údajně největší ve střední Evropě. Stánky stojí hlavně na náměstí Hauptmarkt, tradice sahá až do 17. století. Místní specialitou je biskupský chlebíček a další cukroví, hlavně perníčky. Neopomenutelné jsou ale samozřejmě i klobásky a svařené víno. Dětské vánoční trhy s kolotočem a historickým poštovnímvozem se nacházejí na Hans Sachs Platz. Stánky jsou otevřené od 10 do 21 hodin, na Štědrý den, kdy trhy končí, jen do 14 hodin.

Tip: Parkování na záchytných parkovištích na okraji města, pozor na děti ve velkých tlačenicích.

Mnichov
Další německé trhy s dlouhou tradicí – v Mnichově – se konaly už ve 14. století. Trhy tady končí na Štědrý den. Nad stánky se svařákem a cukrovím nebo klobáskami se nesou i tradiční alpské písně, návštěvníci města se mohou také projet vánoční tramvají.

Hlavní trh je na náměstí Marienplatz, další stánky pak stojí třeba podél ulic Kaufingerstrasse nebo Weinstrasse, trhy jsou i na náměstí Rindermarkt nebo Viktualienmarkt. Mnichov je neodmyslitelně spojen s pivem, takže kromě svařeného vína si návštěvníci vychutnají i tento nápoj. Stánky jsou otevřené od pondělí do soboty od 10 do 21 hodin, v neděli od 10 do 20 hodin, poslední den pak jen do dvou odpoledne.

Tip: Speciální vánoční obálky, které vydává místní pošta.

RAKOUSKO

Vídeň
Trhy ve Vídni začaly většinou už v půlce listopadu, končit budou buď 23. prosince, anebo ještě o tři dny později. Tradičně probíhá ve městě několik trhů.

Vánoční trhy ve Vídni

Na Radničním náměstí se nachází na 150 stánků se vším, co se na vánočních trzích obvykle prodává, dále tu stojí Ježíškova dílna nebo kolotoč. Trhy jsou otevřeny denně od 10 do 22 hodin, na Štědrý den od 10 do 16 hodin. Ročně sem zavítá přes tři miliony návštěvníků. Vánoční vesnička (a poté Silvestrovská vesnička) a samozřejmě další stánky jsou na náměstí Marie Terezie, trhy jsou otevřeny od neděle do čtvrtka od 11 do 21.30, v pátek a v sobotu od 11 do 22 hodin, kratší otevírací doba bude od 24. do 26. prosince. Silvestrovská vesnička bude otevřena od 27. do 31. prosince, kromě posledního dne od 11 do 19.30. Na Silvestra se tu bude slavit až do dvou do rána.

Trhy u zámku Belveder jsou ve všední dny otevřeny od 11 do 21 hodin, o víkendu a svátcích od 10 do 21 hodin. Známé adventní trhy u zámku Schönbrunn trvají až do 3. ledna 2016, denně jsou otevřené od 10 do 21 hodin, přes vánoční svátky do 16 nebo 18 hodin. Novoroční trhy, které začínají 27. prosince, budou otevřené od 10 do 18 hodin.

Mezi další vídeňské trhy patří Starovídeňský trh, adventní trh Am Hof, trh u Spittelbergu, trh na Štěpánském náměstí nebo trh u ruského kola.

Tip: Výhodné je zaparkovat auto dále od centra a na trhy dojet metrem.

Vánoční trhy v Salzburgu

Salzburg
Trhy se tu konají už od patnáctého století, Salzburg má i jedno zajímavé prvenství – v roce 1818 zde na Štědrý den poprvé zazněla slavná vánoční píseň Tichá noc, svatá noc. Nejslavnější trh se nachází na Rezidenčním náměstí před kostelem, v přilehlých uličkách a na náměstích jsou pak další stánky. Téměř na každém kroku tu návštěvníci narazí na opravdové Mozartovy koule a samozřejmě na svařené víno a také kočáry tažené koňmi. Trhy se konají i na nádvoří salcburské pevnosti, která se tyčí nad městem, a u zámku Mirabell, ve městě je pak najdete třeba na náměstí Tiché noci.

Tip: Pozor na projíždějící kočáry, uličky jsou úzké a plné lidí.

Linz
S nadsázkou býváměsto někdy označováno jako hlavní město rakouských Vánoc. Trhy tu začaly na konci listopadu a končit budou buď v půlce prosince, anebo poslední prosincový týden. Na trzích na Hlavním náměstí se prodávají zapečené brambory se šunkou nebo bramborové placky a samozřejmě linecké cukroví, které by nikdo neměl zapomenout ochutnat. Trhy tu jsou otevřené denně od 10 do 20 hodin. V Linzer Volksgarten je k vidění pohádkový svět, mají tu otevřeno od pondělí do soboty od 9 do 19 hodin, v neděli a ve svátek pak od 10 do 19 hodin. Pozoruhodná je i tradiční výstava betlémů.

POLSKO

Krakov
Krakovské adventní trhy patří k nejoblíbenějším nejen v Polsku, ale i mezi návštěvníky ze zahraničí. Trhy ve městě letos začaly 27. listopadu, končit budou 26. prosince. Většina stánků se nachází na Hlavním náměstí, k vidění je tu takřka všechno – tradiční rukodělné výrobky, hlavně košíky a svíčky, skleněné i jiné vánoční ozdoby a samozřejmě tu mají dobré jídlo a pití. Vánoční návštěvník Krakova pak může zamířit do historické tržnice Sukiennice, která je také svátečně vyzdobena a nabízí další typické místní produkty. Nechybí ani tradiční polské koledy a lidové tance, každou celou hodinu pak trubač z věže Mariánského chrámu zahraje melodii, nazývanou hejnal. Tuto tradici drží v Krakově už několik set let.

Tip: Ochutnejte bigos a prohlédněte si tradiční krakovské szopki, jak tu říkají malým betlémům.

Vánoční trhy v Krakově

Wrocław
Stejně jako v Krakově i zde návštěvník adventních trhů narazí na množství stánků s tradičními polskými výrobky i místními specialitami – s nejrůznějšími sýry, masy a samozřejmě svařeným vínem nebo horkým punčem. Trhy se nachází v historickém centru města, na Rynku – mimochodem jde o jedno z největších středověkých náměstí v Evropě. Další stánky pak stojí i na Solném náměstí. Místní specialitou je nápoj zvaný pitný med, nejedná se ale o klasickou medovinu, chutná trochu jinak. Výhodou je, že u většiny stánků lze platit kartou, jak potvrzují návštěvníci z loňských let. Vánoční trhy ve Wrocławi letos končí 22. prosince.

Tip: Na Rynku se nachází i nejstarší evropská restaurace Piwnica Świdnicka.

SLOVENSKO

Bratislava
Největší slovenské trhy se odehrávají na Hlavním a Primaciálním náměstí do 22. prosince, na Františkánském náměstí pak až do 2. ledna 2016. Oproti minulým letům je tu více stánků i větší rozmanitost nabízeného zboží. K ochutnání jsou slovenské kulinářské speciality, zejména slané i sladké lokše a medovina. Trhy jsou otevřeny už od konce listopadu každý den od 10 do 22 hodin. Na výstavišti Incheba Expo se pak od 3. do 20. prosince konají Dny Vánoc. Před Národním divadlem zřídili velké ledové kluziště, brusle je možné zapůjčit si na místě.

Tip: Problémem může být parkování – v centru Bratislavy se nacházejí jen hlídaná placená parkoviště, zadarmo se dá zaparkovat pouze na okraji města.

Vánoční trhy v Bratislavě

MAĎARSKO

Budapešť
Trhy se v Budapešti konají až do 6. ledna příštího roku. Stánky jsou postaveny hlavně na náměstí Vörösmarty a je jich tu více než sto. Na jedné z budov visí zajímavá atrakce – velký adventní kalendář, na kterémse každý den od začátku prosince otevírá jedno okno. K ochutnání je na trzích samozřejmě místní jídlo, langoše a maso, cukroví a pečené kaštany. Trhy jsou otevřené od pondělí do čtvrtka od 10 do 22 hodin, v pátek a o víkendu od 10 do 23 hodin. Na Štědrý den je otevřeno jen do dvou odpoledne, následující dva sváteční dny jsou trhy zavřené.

Vánoční atmosféru může člověk nasát i před budapešťskou bazilikou, kde trhy probíhají až do 2. ledna. Otevřeno mají od pondělí do čtvrtka od 11.30 do 20 hodin, v pátek od 10.30 do 22 hodin, v sobotu od 10 do 22 hodin a v neděli od 10 do 20 hodin. Na Štědrý den stánky zavírají ve dvě hodiny odpoledne, následující dva dny zůstanou zavřené. Na Silvestra je trh otevřený do 16 hodin. Za návštěvu stojí také trhy v hotelu Four Seasons, otevřené do 25. prosince.

Tip: Zkušenější návštěvníci varují před předraženými jídly a výrobky pro turisty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!