Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Norové nevaří polévky a neznají nudle s mákem, říká Češka

USA

  6:44
Věra Myklebust odjela do Dánska jako studentka na výměnný pobyt. Poté žila chvíli v Brazílii, natrvalo se ale usadila v Norsku. „Ilegálně si vozím spoustu věcí z Prahy. Např mák, hrubou mouku, knedlíky v prášku, klobásy, apod. takže si skoro všechno můžu uvařit. Všem moc chutnaly třeba ovocné knedlíky, nudle s mákem, perník,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Věra Myklebust foto: Archiv Věry Myklebust

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Jela jsem jako student na výměnu do Dánska, takže všechno bylo krásně zorganizované. Byla to legrace setkat se studenty z celého světa a já jsem z toho prostředí byla nadšená. Tohle nadšení mi zůstalo doteď. Den po oficiálním přestěhování do Norska sněžilo. Byl květen! Po přestěhování do Brazílie jsem prvních pár dnů nevěřícně sledovala, jak se mi všichni vrhají do kočárku se čtyřměsíčním synem, nejen starší dámy, ale i muži a všichni ostatní. Zrovna bylo to období prasečí chřipky a tak moje první portugalské věta byla: “Prosím, nesahat!” Brazilci ale milují děti a hlavně když jsou blonďaté s modrýma očima.

Kdo je Věra Myklebust?

Věra se narodila v roce 1977 v Praze. V rámci studia na Vysoké škole ekonomické se v roce 2000 vydala do Dánska na jeden semestr a z ciziny se ještě pořád nevrátila.V Dánsku ukončila studium a pár let tam ještě pracovala, než ji její budoucí norský manžel přesvědčil se za ním přestěhovat do Norska. Zde žila dva roky a kvůli manželově práci žila potom dva roky v USA a čtyři roky v Brazílii. Nyní opět žije a pracuje v Norsku. Je fanatik do vína. Věra stále doufá, že v nedaleké době ještě vyzkouší nějaké další země.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Trochu nevěřícně koukali na pomlázku. Taky se všichni divili, proč jíme na Vánoce kapra a děláme polévku z vnitřností. V Brazílii si všichni si myslí, ze Češi musí být hodně bohatí, protože skoro každý má chatu nebo chalupu. V Norsku na nás zase koukají jako na blázny, že chodíme sbírat houby do lesa. A taky se diví, že se mi v zimě nechce běhat venku v hlubokých mrazech nebo když prší. Norové jsou posedlí pobytem v přírodě a to bez ohledu na počasí.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Stále o tom s manželem uvažujeme, ale zatím jsme nepodnikli a asi ještě dlouho nepodnikneme žádné konkrétní kroky. Manžel pracuje v oboru, který v Čechách neexistuje – těžba ropy. Ale naštěstí je to z  Norska do Prahy blízko, tak tam často jezdíme.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Ilegálně si vozím spoustu věcí z Prahy. Např mák, hrubou mouku, knedlíky v prášku, klobásy, apod. takže si skoro všechno můžu uvařit. Všem moc chutnaly třeba ovocné knedlíky, nudle s mákem, perník. Nejvíc asi všem chutnají poctivé polévky, ty se v Norsku skoro nevaří. A když jsme v Praze, tak si dáváme samé české speciality jako knedlo-zelo, moravské vrabce, tatarák, svíčkovou, které jsou pracné a nechce se mi je vařit.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti máme dvě, obě ještě předškolní. Já s nimi mluvím pouze česky, takže mluví víceméně plynule. Jednou týdně chodíme do české školky, kterou v Oslo organizuje ambasáda. A hodně je posíláme za mými rodiči. Dále mluví samozřejmě norsky, stále ještě portugalsky a podezříváme je, že rozumí i anglicky.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
V Norsku všichni znají Prahu, všichni tam buď byli nebo se zrovna tam chystají. Dále znají pivo a házenou. Někteří znají Milana Kunderu. V Brazílii znali většinou pouze Československo a často ani nevěděli o rozdělení. Ti vzdělaní znali Prahu a často tam také byli. Taky hodně znali Václava Havla.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Částečně sleduji, ale v Norsku je takový klídek, že se tu nic moc neděje. Všechno funguje a nemají žádné politické skandály. Ani politické strany se od sebe moc neliší.
Vždycky jsem v šoku, když sleduju, co se děje v Čechách. Díky mobile apps čtu každý den české noviny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!