Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové plantáže palmy olejné? Hořící pralesy, žlutý dým a mrtvá zvířata

Cestování

  7:00
Plantáže palmy olejné se táhnou od obzoru k obzoru v Indonésii, Malajsii a mnoha dalších státech. Odhaduje se, že do čtyř let by se produkce palmového oleje měla až zdvojnásobit. „Celková plocha odlesněná kvůli palmovému oleji se těžko odhaduje už kvůli tomu, že každou hodinu je kvůli palmovým plantážím v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť, řekla serveru Lidovky.cz koordinátorka pralesní kampaně Greenpeace a mluvčí Koalice proti palmovému oleji Kateřina Holubová.

Celková plocha odlesněná kvůli palmovému oleji se těžko odhaduje už kvůli tomu, že každou hodinu je kvůli palmovým plantážím v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť. foto: Greenpeace

„Palma olejná je tropická rostlina. Jejím původním domovem je západní Afrika, ovšem největší ekologické problémy způsobuje v jihovýchodní Asii, především v Indonésii. V poslední době se ale palma ve zvýšené míře začíná objevovat i v Africe a jižní Americe a se stoupající poptávkou stoupá i hrozba, že plantáže palmy olejné sežerou krajinu i tam,“ řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Kvůli novým plantážím palmy olejné se ve velkém vypalují pralesy. Loni na podzim sužovaly Indonésii mohutné požáry. Následkem sucha se vypalování pralesů vymklo kontrole. Oheň a dusivý dým ohrožoval obyvatele celého regionu. Hlavní příčina – intenzivní pěstování palem olejných – je však běžnou praxí už třicet let a vyústila v ekologickou katastrofu.

Rozsáhlé požáry v Indonésii jsou označovány za dosud nejhorší ekologickou katastrofu 21. století. V plamenech umíraly mimo jiné i vzácné druhy zvířat jako jsou orangutani, tygři a sloni. Více čtěte zde.

Děti na Borneu nemají žádné masky či ochranné pomůcky, které by je před...
Celková plocha odlesněná kvůli palmovému oleji se těžko odhaduje už kvůli tomu,...

„Celková plocha odlesněná kvůli palmovému oleji se těžko odhaduje už kvůli tomu, že každou hodinu je kvůli palmovým plantážím v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť. Zatímco v roce 1984 zde palmové plantáže čítaly 1500 čtverečních kilometrů (polovina Libereckého kraje), dnes se jejich plocha odhaduje na 150 tisíc kilometrů čtverečních plantáží (skoro dvě České republiky). Více než polovina přitom vznikla na úkor pralesů,“ řekla serveru Lidovky.cz Holubová.

Palmový olej má pro potravináře několik zajímavých vlastností. Nejdůležitělší je však jeho nízká cena. Pokud jde o jeho využití v kuchyni - nepřepaluje se, a proto je ideální na smažení. Najdeme ho tedy v mnoha smažených či pražených pochoutkách, jakými jsou brambůrky, arašídy či křupky. Zároveň se nemusí ztužovat v takové míře jako ostatní tuky a nevzniká v tomto procesu tolik nebezpečných transmastných kyselin, a proto se používá do cukrovinek. V obou případech jde ale nahradit olejem řepkovým či slunečnicovým.

„V zemích, které nejsou na palmovém oleji existenčně závislé - a to je případ i České republiky, musíme tuto komoditu nahradit našimi tradičními oleji, například řepkovým. Musíme také přehodnotit současnou masivní podporu biopaliv, která dělá více škody než užitku. Nemůžeme pěstovat lány řepky olejné hlavně proto, abychom ji spálili v motorech automobilů, a do potravin cpát olej, kvůli němuž se kácí pralesy. Nemluvě o tom, že významná část palmového oleje je také pěstována jako biopalivo,“ vysvětluje Hrábek.

V čem najdete palmový olej?

Palmový olej se přidává do různých potravinářských výrobků, od stolních olejů přes pečivo až po sladkosti. Kromě toho se přidává i do mýdel, šamponů a další kosmetiky. Chcete zjistit, jestli kupujete výroby bez palmového oleje?

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat